Kako VARNO parkirati vzvratno na cesti?

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.494
289
83
Kras
www.mtl.si
Se pelješ po cesti in vidiš na desni strani prazen parkirni prostor vzporedno s cesto. Torej moraš parkirat vzvratno noter, ker za naprej običajno ni placa. Ni panike, zelo redko ga moram popravljat, saj mi skoraj vedno uspe spravit noter pravilno v prvem poizkusu in pri tem se ne vlečem kot jara kača.
Me pa postaja zadnje čase strah to delat, ker zadaj vozeči ne spremljajo zadev in se znajo zaletet v mene. Zato že kar nekaj časa prakticiram tako. Parkirišče itak vidim vsaj 20-30 metrov naprej in že zmanjšujem hitrost (torej sem tam na 30-40km/h), hkrati takoj vključim vse 4 smernike, tako da tisti zadaj vozeči vidijo, da se bo nekaj dogajalo. Počasi (ne naenkrat) se ustavim vzporedno z avtomobilom pred prostim parkiriščem in v polovici primerov se voznik za mano ustavi tik zadaj, tako da ne morem rikvercat in ne preostane drugega kot it naprej in še en krog (v nekaj primerih se voznik zadaj umakne nazaj, oz. me prehiti in imam potem možnost iti nazaj). Ampak to ni tak problem, problem je v tem, da sem opazil, da kar nekaj voznikov enostavno ne spremlja, da se nekaj dogaja in ne ustavi pravočasno. Parkrat je malo manjkalo, da se ni voznik za menoj parkiral v mene oz. prvi voznik še opazi to, za njim pa gume škripajo.
Kakšen predlog razen tega, da pač ne uporabljam teh parkirišč? Verjetno bi ena 200W modra luča na strehi zbudila sanjače, samo to ni ravno praktično
grin1.gif
.
 

s22b

Fizikalc
1. sep 2007
3.199
1
36
39
Namotaj volan ostro v levo in potem v desno ter po gasu, aja pa hkrati ročno zategn.
smile-1.gif
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.144
1.180
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Se pelješ po cesti in vidiš na desni strani prazen parkirni prostor vzporedno s cesto. Torej moraš parkirat vzvratno noter, ker za naprej običajno ni placa. Ni panike, zelo redko ga moram popravljat, saj mi skoraj vedno uspe spravit noter pravilno v prvem poizkusu in pri tem se ne vlečem kot jara kača.
Me pa postaja zadnje čase strah to delat, ker zadaj vozeči ne spremljajo zadev in se znajo zaletet v mene. Zato že kar nekaj časa prakticiram tako. Parkirišče itak vidim vsaj 20-30 metrov naprej in že zmanjšujem hitrost (torej sem tam na 30-40km/h), hkrati takoj vključim vse 4 smernike, tako da tisti zadaj vozeči vidijo, da se bo nekaj dogajalo. Počasi (ne naenkrat) se ustavim vzporedno z avtomobilom pred prostim parkiriščem in v polovici primerov se voznik za mano ustavi tik zadaj, tako da ne morem rikvercat in ne preostane drugega kot it naprej in še en krog (v nekaj primerih se voznik zadaj umakne nazaj, oz. me prehiti in imam potem možnost iti nazaj). Ampak to ni tak problem, problem je v tem, da sem opazil, da kar nekaj voznikov enostavno ne spremlja, da se nekaj dogaja in ne ustavi pravočasno. Parkrat je malo manjkalo, da se ni voznik za menoj parkiral v mene oz. prvi voznik še opazi to, za njim pa gume škripajo.
Kakšen predlog razen tega, da pač ne uporabljam teh parkirišč? Verjetno bi ena 200W modra luča na strehi zbudila sanjače, samo to ni ravno praktično
grin1.gif
.

Za sanjače ne pomaga ničl, da se ti pa ne ustavijo tako, da ne moreš parirat, pa se ustavi vzporedno s praznim prostorom z denim žmigavcem (ne vse 4). Takrat folk ponavadi (vsaj po mojih izkušnjah) dojame, kaj se dogaja.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Se pelješ po cesti in vidiš na desni strani prazen parkirni prostor vzporedno s cesto. Torej moraš parkirat vzvratno noter, ker za naprej običajno ni placa. Ni panike, zelo redko ga moram popravljat, saj mi skoraj vedno uspe spravit noter pravilno v prvem poizkusu in pri tem se ne vlečem kot jara kača.
Me pa postaja zadnje čase strah to delat, ker zadaj vozeči ne spremljajo zadev in se znajo zaletet v mene. Zato že kar nekaj časa prakticiram tako. Parkirišče itak vidim vsaj 20-30 metrov naprej in že zmanjšujem hitrost (torej sem tam na 30-40km/h), hkrati takoj vključim vse 4 smernike, tako da tisti zadaj vozeči vidijo, da se bo nekaj dogajalo. Počasi (ne naenkrat) se ustavim vzporedno z avtomobilom pred prostim parkiriščem in v polovici primerov se voznik za mano ustavi tik zadaj, tako da ne morem rikvercat in ne preostane drugega kot it naprej in še en krog (v nekaj primerih se voznik zadaj umakne nazaj, oz. me prehiti in imam potem možnost iti nazaj). Ampak to ni tak problem, problem je v tem, da sem opazil, da kar nekaj voznikov enostavno ne spremlja, da se nekaj dogaja in ne ustavi pravočasno. Parkrat je malo manjkalo, da se ni voznik za menoj parkiral v mene oz. prvi voznik še opazi to, za njim pa gume škripajo.
Kakšen predlog razen tega, da pač ne uporabljam teh parkirišč? Verjetno bi ena 200W modra luča na strehi zbudila sanjače, samo to ni ravno praktično
grin1.gif
.

Zakaj pa ne daš desnega žmigavca? Vsi 4 ne nakazujejo, da ti hočeš desno, ampak samo da boš obstal...
 

Sergio81

Fizikalc
29. jul 2007
1.651
0
36
V oblakih
Sam običajno nakažen najprej s smernikom, ko se ustavim pa vse 4ri in rikverc, pa se še vedno najde občasno tudi nekdo ki zadaj trobi, pa hebat ga nekaterim žal ni pomoči ali pa če sam živim v zmoti, ampak tako se mi zdi še najbolj varno, pa tedensko tako parkiram.
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Zakaj pa ne daš desnega žmigavca? Vsi 4 ne nakazujejo, da ti hočeš desno, ampak samo da boš obstal...

A desni žmigavec nakazuje, da boš šel rikverc ali naravnost in desno?
 

ametist

Fizikalc
5. nov 2012
181
47
28
Praviloma vključimo varnostne utripalke, samo v primerku, ko vozimo vzvratno, ne vključimo pa jih v primeru vzvratnega parkiranja ali vzvratnega obračanja. Torej, za bočno parkiranje ob rob ceste in vzvratno v boks, naj bi se manever praviloma nakazovalo z desnim smerokazom.
Ko opazimo prosto parkirno mesto, v katerega bi radi parkirali, vključimo desni smerokaz zmanjšamo hitrost ( pred tem preverimo dogajanje za vozilom), zapeljemo mimo praznega prostora in pustimo prižgan desni smerokaz, preverimo če lahko varno izvedemo manever in vzvratno parkiramo. Ni sicer nič narobe, če imamo vključene varnostne utripalke, ko vzvratno zapeljemo v parkirno mesto ni pa potrebe po njih. Res pa je, da smo z njimi bolj opazni za druge udeležence v prometu, medtem ko izvajamo manever, vendar pa moramo obvezno pred njihovo vključitvijo nakazat naše dejanje z desnim smerniki.
lp.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Thrivial pravi:
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Zakaj pa ne daš desnega žmigavca? Vsi 4 ne nakazujejo, da ti hočeš desno, ampak samo da boš obstal...

A desni žmigavec nakazuje, da boš šel rikverc ali naravnost in desno?

Za parkiranje desno bočno so nas že v AŠ učili desni žmigavc...
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.817
2.043
113
Jaz počakam, da se vsi zadaj spokajo mimo, če je plac za obvoz, drugače pa še en krog..
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.597
-208
113
Sej je ubistvu vseeno, vazn da neki nakazes, da bos delal en manever. Ce pa avto pred mano nic ne nakaze, se mu pa tud jest na rit nalimam in cakam da spelje...
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.494
289
83
Kras
www.mtl.si
Smernik sem dajal na začetku, pa je bilo število nevarnih situacij večje. Je pa res, da to ne pove zadaj vozečemu, da bi se rad sparkiral in jih zato morda dobim direkt na rit.
Nič, bom od sedaj naprej dajal smernik, pa takoj ko se ustavim vse štiri.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.597
-208
113
mah, če mu smernik na parkirišču, kjer je prazno mesto ne dopove, da boš parkiral, potem za takega itak ni rešitve in se ne sikiraj. pač če ne spremlja prometa in ne uporablja pameti, bo pač rikvercal tistih 10m, da boš ti lahko parkiral.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.549
1.426
113
Tole sceno sem malo opazoval, ko sem parkiral zadnje čase in so se res bolje obnesli vsi 4je smerniki. Morda je fora v tudi v tem, da so bolj opazni, smernike samo na eni strani je v prvem trenutku lažje spregledati...
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
Ce pa avto pred mano nic ne nakaze, se mu pa tud jest na rit nalimam in cakam da spelje...

Bravo.

Pa sem skoraj prepričan, da si v kakšni drugi temi takoj pripravljen pojamrati kako slaba je vozniška kultura v Sloveniji...
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Citat:
Uporabnik msenjur pravi:
Ja in kaj naj naredim? Berem misli?

Ja.

Če imaš normalno varnostno razdaljo, jo obdržiš tudi, ko avto pred tabo zabremza in ima potem dovolj prostor parkirati boks. Če nisi lih včeraj naredil izpita in nisi [cenzura], verjetno tudi prepoznaš obnašanje ljudi, ki iščejo parkirno mesto in potem ob boksih vozijo počasneje. Upočasniš še ti, počakaš 10 sekund, da parkira in je problem rešen.

Ampak ne, se mu raje prilepiš na rit, da mora odpeljati naprej.

Bravo.

Cestni šerif - promet 1 : 0
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
26.597
-208
113
Ja ne vem, jest ko iscem parking probam to pocet tko da ne oviram drugih. Seveda tukaj ne govorimo o parkiriscih in parkirnih hisah, ampak.o navadnih pretocnih ulicah...
 

sung

Pripravnik
10. dec 2011
323
0
16
poskusi ce je moznost prvo zapeljat v prost parking toliko da se umaknes s cestisca naj za tabo vozeci odpeljejo pa nato parkiraj