Kako nastaja denar?

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.187
1.797
113
Priporočam ogled tega 'filmčka' kako nastaja denar..od samega začetka - nastanka denarja - do sistema danes:


Verjamem da vas velika večina ne ve (ni vedela) vključno z mano.
( sicer cca dolg a se splača...)
 

milos621

Pripravnik
29. apr 2008
913
10
18
Bitkonji manjka kar nekal lastnosti denarja... ni hranilec vrednosti, ni (uporabno) plačilno sredstvo, ...
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
724
113
www.jernej.org
Ne me narobe razumet... jaz nikomur ne bom predlagal bitcoin kot hranilec vrednosti (vsaj ne zaenkrat). Trenutno je to špekulativna naložba. Nič več in nič manj. Piramidna shema je pa ravno toliko kot vse ostale naložbe, ki obstajajo. Glavno bistvo mojega odgovora je to, da "hranilec vrednosti" niti približno ni lastnost trenutnega denarja... v bistvu so vse trenutne valute namerno narejene tako, da s časom izgubljajo vrednost (aka. inflacija).
 
  • Všeč mi je
Reactions: CLIO15 in Cash

milos621

Pripravnik
29. apr 2008
913
10
18
Hja, ostale naložbe ti prinašajo določene pravice.. Delež v podjetju, delež dobička, obresti in poplačilo glavnice, pravico do nakupa (prodaje) raznih surovin... Pustimo zdaj divje derivative. Bitcoin ti nič od tega ne prinaša.. Nima vrednosti, samo ceno.
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.211
3.367
113
Tudi razne piramidne sheme so bile nekaj časa odličen hranilec vrednosti.
Če ne razumeš piramidne sheme, potem ne vlagaj denarja nikamor in ga zapravi. Največja piramidna shema je fiat valuta, ker ima vedno znova in znova podporo iz tiskarskega stroja. Ta valuta je vredna točno toliko, kolikor uporabniki verjamejo, da je vredna. Nima popolnoma nobene protiuteži na drugi strani. Bolj kot se tiska, bolj se približuješ robu prepada od koder ni več rešitve. Primer je Venezuela, Zimbabve, pa naša ex Jugoslavija. Rezultat je vedno povsem enak.
Bitcoin se ne da natiskat. Je 21mio kovancev. Ko se začne svetovna ekonomija rušit, bo vsak hotel svoje prihranke zavarovat in jih zamenjat v nekaj stabilnejšega, tako kot smo včasih marke kupovali. Zdej pa BTC kovancev je 21mio, ljudi je 7 milijard, zdej pa računej.
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.142
1.183
113
V čem je tvoja težava? Maš preveč bitkoinov na računu?
Za BTC stoji kaj? Za fiat pa kaj? Za delnicami kaj?

Zdj vem zakaj je cerkev v zatonu. Folk ne verjame v noga ampak v BTC, tko kot so včasih v catch the cash.
Al pa samo špekulirajo brez garancije, ker špekulacija je itak vsepovsod prisotna, samo riziki so drugačni.
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.048
1.457
113
39
Eno laično vprašanje...in kako smo lahko 100% ziher, da v neki točki ne bo dodatnih BTCjev?

Mislim, da ne moramo biti...in smo sploh 100% ziher, da jih bo res 21 mio?
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
724
113
www.jernej.org
Zato, ker bi bil za povečanje potreben konsenz večine... do česar pa ne bo prišlo, ker je praktično nemogoče. Tukaj ni zadaj neke centralizirane entitete, ki bi lahko sama odločala (in to je tudi bistvo kriptovalut). Seveda pa lahko naredi nekdo fork in fura svoj altcoin z večjim številom coinov... ampak bo to samo en nov shitcoin med mnogimi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81 in nemenabijat

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.048
1.457
113
39
Lahko pride do splitanja recimo?
Konec koncev.. Ce predpostavljamo da nek mikro delez ljudi izgubi ali pozabi kljuce za dostop v denarnice.. Ali umre.. Bi brez novega priliva cez xy let ne bi bilo vec btcjev?

Vprašanje kaj bodo želeli rudarji ko bo vedno manj "nakopanega"..

Pac..nic ni 100% ziher na tem svetu..
 

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.081
852
113
O tom potom pravjo spodnji. Zaenkrat je ziher samo del glede FIAT money-a. Kaj bi ce bi pa lahko razpredas o cemerkoli. In ja, zadeva je koncipirana kot si napisal. Manjko ponudbe, vecja cena - kot povsod drugje. A za BTC se pa tako nemogoce slis? Meni ne.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
724
113
www.jernej.org
Konsenz katere večine?
Kdo to garantira?
Večine hashratea... glede na to, da je BTC Proof Of Work blockchain, bi moral za spremembo/nadgradnjo protokola potrebovati podporo več kot polovice minerjev... pa še to bi bil potem hard fork (nekompatibilen s starimi walleti).

 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.048
1.457
113
39
Kako to? Vedno tezje je rudarit... In ce cena BTCja pade pod neko vrednost.. Kako takrat?
In..v mislih sem imel bolj v smislu ko se bo vesno bolj blizalo tem 21 mio.. In bo vedno manj neizrudarjenih na voljo.. Vsa ta masinerija menda nebo za vzdrzevanje transakcij?

No ce bo, je ze kr ekoloski bed ane.. Elektrike se pa se.. Da se zadevo drzi gor..
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
724
113
www.jernej.org
Tudi meni ni všeč PoW osnova BTC-ja... je bil pa prvi in zato se je najbolj prijel. Jaz vidim prihodnost v PoS. Je pa protokol tako zasnovan, da se zahtevnost rudarjenja prilagaja celotnemu hashrateu... če se bo veliko minerjev odločilo ugasniti mašine, bodo ostali lažje prišli do denarja... in ja... ko bo vse narudarjeno, bodo živeli od provizij za transakcije.