Kaj je sodelavcem?

mikimaus

Pripravnik
18. sep 2014
36
4
8
Nekateri se 6 dni v tednu (tudi v soboto) vozijo na šiht, nadure vprašanje koliko so plačane, dopusta ne dobijo kar tako, na bolniško se včasih tudi ne upajo, plača malo nad minimalcem. Potem imaš fore, ko enkrat imaš delo, drugič si na čakanju (plačano 80%). Iz izkušenj vem, da se tudi v višje kvalificiranih pisarniških poklicih vsega dogaja: uradno na minimalcu, potem pa krožijo razne kuverte. Ali pa te delodajalec izkorišča in te ob poznih večernih urah kliče in prosi, da nekaj nujnega postoriš na svoji lastni opremi (prenosnik), hkrati pa tako delo ni nič bolj plačano kot navadna ura. Skratka, marsikaj sem probal in vem, kako je služiti denar.

Firma, kjer sedaj delam, je TOP od vsega, kar sem probal: Pisarniško delo (software razvoj), fleksibilen delovni čas, hibridno delo (3x v tednu brez problema delaš od doma), delo v pisarni ni vezano na 8 ur (da se izogneš konicam, greš lahko tudi po 6ih urah domov), vikendi so zelo redko delavni (morda 1x ali 2x letno), z dopustom ni nobenega problema, firma vsakemu kupila pisarniško opremo za delo od doma, razne ugodnosti ti pridejo prav tudi zasebno... morda sem še kakšno malenkost spustil. Plača na koncu meseca: 2400 € bruto (večina zaposlenih), z nekaj truda dobiš še kakšnih 200 € bruto dodatkov, in seveda plačane vse nadure. Večina mojih sodelavev pa nezadovoljnih in razmišljajo o odhodu drugam.

Nezadovoljni so, ker je večino časa dela preveč (več kot za 8-urni delavnik) in je kdaj treba malo podaljšat ali pa se oglasit na klic izven rednega delovnega časa. Seveda porabljen čas pišemo pod nadure in ko mesečno zbereš neko število nadur, si še nagrajen z nekim dodatkom. Kdo še ima to? Drugi jamrajo, ker je kdaj treba priti v pisarno 3x tedensko in tako samo 2 dneva delajo doma. Ne pozabi, kaj sem o razmerah napisal v 1. odstavku. Večina jih sanja o neki 3000 € bruto plači, kot da smo v Švici ne pa v Sloveniji. Ne razumem sodelavcev. Marsikdo mi zavida takšno delo, na drugi strani pa imam sodelavce, ki so z vsem nezadovoljni in samo čakajo neko malenkost (piko na i), da krenejo drugam. Kaj jim je? Probam jim dopovedat, kako nizko lahko padejo, pa me niti ne poslušajo.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.430
853
113
Nekateri se 6 dni v tednu (tudi v soboto) vozijo na šiht, nadure vprašanje koliko so plačane, dopusta ne dobijo kar tako, na bolniško se včasih tudi ne upajo, plača malo nad minimalcem. Potem imaš fore, ko enkrat imaš delo, drugič si na čakanju (plačano 80%). Iz izkušenj vem, da se tudi v višje kvalificiranih pisarniških poklicih vsega dogaja: uradno na minimalcu, potem pa krožijo razne kuverte. Ali pa te delodajalec izkorišča in te ob poznih večernih urah kliče in prosi, da nekaj nujnega postoriš na svoji lastni opremi (prenosnik), hkrati pa tako delo ni nič bolj plačano kot navadna ura. Skratka, marsikaj sem probal in vem, kako je služiti denar.

Firma, kjer sedaj delam, je TOP od vsega, kar sem probal: Pisarniško delo (software razvoj), fleksibilen delovni čas, hibridno delo (3x v tednu brez problema delaš od doma), delo v pisarni ni vezano na 8 ur (da se izogneš konicam, greš lahko tudi po 6ih urah domov), vikendi so zelo redko delavni (morda 1x ali 2x letno), z dopustom ni nobenega problema, firma vsakemu kupila pisarniško opremo za delo od doma, razne ugodnosti ti pridejo prav tudi zasebno... morda sem še kakšno malenkost spustil. Plača na koncu meseca: 2400 € bruto (večina zaposlenih), z nekaj truda dobiš še kakšnih 200 € bruto dodatkov, in seveda plačane vse nadure. Večina mojih sodelavev pa nezadovoljnih in razmišljajo o odhodu drugam.

Nezadovoljni so, ker je večino časa dela preveč (več kot za 8-urni delavnik) in je kdaj treba malo podaljšat ali pa se oglasit na klic izven rednega delovnega časa. Seveda porabljen čas pišemo pod nadure in ko mesečno zbereš neko število nadur, si še nagrajen z nekim dodatkom. Kdo še ima to? Drugi jamrajo, ker je kdaj treba priti v pisarno 3x tedensko in tako samo 2 dneva delajo doma. Ne pozabi, kaj sem o razmerah napisal v 1. odstavku. Večina jih sanja o neki 3000 € bruto plači, kot da smo v Švici ne pa v Sloveniji. Ne razumem sodelavcev. Marsikdo mi zavida takšno delo, na drugi strani pa imam sodelavce, ki so z vsem nezadovoljni in samo čakajo neko malenkost (piko na i), da krenejo drugam. Kaj jim je? Probam jim dopovedat, kako nizko lahko padejo, pa me niti ne poslušajo.
Žal nekateri delavci nimajo občutka...
Lahko pa gredo mirno na svoje... Tam je plača navzgor neomejena...

PS... Velja na splošno in ne nujno za firmo, kjer ti delaš.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.767
-8.643
113
Večina jih sanja o neki 3000 € bruto plači, kot da smo v Švici ne pa v Sloveniji. Ne razumem sodelavcev. Marsikdo mi zavida takšno delo, na drugi strani pa imam sodelavce, ki so z vsem nezadovoljni in samo čakajo neko malenkost (piko na i), da krenejo drugam. Kaj jim je? Probam jim dopovedat, kako nizko lahko padejo, pa me niti ne poslušajo.
In zakaj ne bi sanjali o boljši plači? Zakaj bi stagnirali leta in leta v isti firmi z istim zaslužkom?

Če so sposobni, bodo že v tej firmi iztržili boljše plačilo, ali pa dobili boljše delo drugje. Če niso ... Pa jebat ga
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

mikimaus

Pripravnik
18. sep 2014
36
4
8
In zakaj ne bi sanjali o boljši plači? Zakaj bi stagnirali leta in leta v isti firmi z istim zaslužkom?

Če so sposobni, bodo že v tej firmi iztržili boljše plačilo, ali pa dobili boljše delo drugje. Če niso ... Pa jebat ga

Sanjati ni prepovedano, je pa treba imeti realna pričakovanja. O stagnaciji tudi nihče ne govori. Takoj ko so izpolnjeni pogoji (ponavadi je ena stopnička dolga 3 leta) se plača dvigne glede na pozicijo v firmi. Razlika ob napredovanju je kar velika.

Razumem pa tudi šefa. Šef je šef, pa se pogajaj kakor želiš... vedno bo najprej poskrbel za svojo plačo in zadovoljstvo, potem si na vrsti ti, delavec! Tega z odhodom v drugo firmo ne spremeniš.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.767
-8.643
113
Razumem pa tudi šefa. Šef je šef, pa se pogajaj kakor želiš... vedno bo najprej poskrbel za svojo plačo in zadovoljstvo, potem si na vrsti ti, delavec! Tega z odhodom v drugo firmo ne spremeniš.
Pameten šef bo naredil veliko, da obdrži sposoben kader. In tukaj je kar nekaj razlik med firmami.
Jasno pa je prvi pogoj na tebi, da si dejansko sposoben in znaš iztržiti ta več
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.414
3.847
113
Ljubljana
hmpg.net
"Salary is undoubtedly a significant motivator for changing jobs. Research suggests that changing jobs every two to three years can result in a salary increase of 10% to 20% compared to staying in the same position"
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.634
1.439
113
Emona / Carnium
Pameten šef bo naredil veliko, da obdrži sposoben kader. In tukaj je kar nekaj razlik med firmami.
Jasno pa je prvi pogoj na tebi, da si dejansko sposoben in znaš iztržiti ta več
Zdej si pa šefa "tiltnu".
Šefi (tako imenovani middle management) v slovenskih podjetjih so res perle. O delu z ljudmi jim ni kaj dosti jasno. Zelo dobro jim gre z mladimi, naivnimi. Vrhunec meneđmenta so motivacijski govori v slogu: Mal stisnte pa se bomo vsi imeli bolje, pa take fore...komunajzarske :evil:
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.160
485
83
2400 bruto za izkusene developerje je prakticno minimalec in verjamem, da iscejo kaj drugega. Ce imas pa do 3 leta izkusenj, potem pa ja, je ok placa, ampak dalec od kaj posebnega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Apollo8 in mistique

scorpion

Majstr
25. apr 2008
1.991
168
63
Vrhunec meneđmenta so motivacijski govori v slogu: Mal stisnte pa se bomo vsi imeli bolje, pa take fore...komunajzarske :evil:
Mi smo mal stisnl, pa se imamo vsi bolje... tako da ne nabijat o enih komunajzarskih forah.
Nekaj čez 30 zaposlenih, firma obstoja kakšnih 35 let, jaz sem tudi že 32 let tam. Tako da dobro vem, kako se je firma razvijala.... iz majhne v veliko. V Evropo in ZDA izvozimo skoraj 40%, v SLO imamo praktično pokrito vse večje firme. Pa je dosti mladih v firmi, takih ki vejo, da denar ne pade iz neba in da je treba kaj narediti, če ga hočeš zaslužiti. Dobra ekipa prinese samo uspeh, šibki členi v taki verigi pa seveda popokajo.
 

mikimaus

Pripravnik
18. sep 2014
36
4
8
Brez zamere, a 3000 bruto je bajna placa? Kaj pomeni SW razvoj?

Brez zamere, ampak kaj naj potem reče nekdo z 1300 bruto plače? Da dela zastonj?

Firma se ukvarja z raznimi softwarskimi rešitvami. Večina jih ob tem pomisli na neko high-level programiranje, ampak sem spada še kup drugih delovnih mest. Za testiranje in občasno klikanje v nekem custom CMS-ju je 2400 € lepa plača. Če greš samo malo ven izven okvirjev, si lahko s stimulacijo na 2600 € bruto. Sodelavec (in hkrati tudi dober prijatelj) je bil trdno prepričan, da bo drugje dobil več in je šel na razgovor za neko podobno delovno mesto. Ponudili so 2000 € bruto (precej manj), priučiti pa bi se moral še kup novih zadev.
 
  • Všeč mi je
Reactions: BornSkeptic

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.974
1.430
113
Ne vem, gres v solo, narediš kaksno izobrazevanje, povezujes se cez razlicna zdruzenja, inoviras, optimiziras. Gres izven cone udobja, zamenjas industrijo ali pa poskusis nekaj povsem novega. Prevzames projekt. Vse navedeno sem ze izkusil in zivel. Walk the talk.
 

predat0r

Zelenc'
23. feb 2015
9
3
3
Folk enostavno ne razume: Če hočeš imeti 2500 eur bruto plače, je strošek delodajalca skoraj 3000 eur. Valda je treba delavcu plačat prevoz na delo. Valda mora delavec neki pomalicat. Valda zaposleni rabijo pisarno oz. neki prostor, ki mesečno tudi nekaj stane. Tako je, tudi to je treba plačati in za ta strošek delajo delavci! Prištej še izplačilo regresa in dopusta (delavec je plačan, a ne dela nič). Ob vsem tem pa valda mora nekaj ostat tudi v firmi. Pa računaj še, da ti bo nekaj pobral še šef oz direktor, ker pač ne more biti na isti plači kot ti. Če številke zmečeš na kup, znesek, ki ga mora delavec mesečno zaslužiti ni majhen, in če imaš 2500 eur bruto, boš brez malice/prevoza/dodatkov za izplačilo dobil samo 1600 eur neto. Računaj to tako: Mesečno pridelaš 5000 eur, na TRR pa jih boš dobil samo 1600. Ampak taka je matematika! Zdaj pa če hočeš imeti 5000 eur čistega zaslužka, boš moral pridelati 10.000 eur. Si toliko res sposoben?

Ne na plačilni listi gledat samo "za izplačilo". Malo razmislite, kaj vse je potrebno, da biznis laufa in koliko stroška te zadeve generirajo. Pa zavedajte se, da vsa ta strošek pokrijejo delavci s svojim delom.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.476
2.816
113
v lokalni ostariji
Fantje berejo/se pogovarjajo kako je drugje super super fino fajn. Dejansko pa kdor želi delati bo delal tudi za minimalca in se trudil napredovati. Kdor pa noče delat pa tudi 10k na mesec ne bo dovolj...

Floskule izobrazuj se itd itd pa uspevajo samo pri ambicioznih ljudeh. Ljudeh ki grizejo. Ampak tako se niti ne bodo pritoževali enostavno bodo pokazali sposobnost ki če jih v določenem času ne bo nihče nagradil (opazil) bodo samo zamenjali službo. Pritožuujejo in grozijo ponavadi tisti ki niso sposobni in mislijo da njim pa pripada nekaj več...
 

sixpower

Guru
22. sep 2011
3.159
2.781
113
Lublana
Obišči stran
Ne razumem sodelavcev. Marsikdo mi zavida takšno delo, na drugi strani pa imam sodelavce, ki so z vsem nezadovoljni in samo čakajo neko malenkost (piko na i), da krenejo drugam. Kaj jim je? Probam jim dopovedat, kako nizko lahko padejo, pa me niti ne poslušajo.
Jaz pa v tej zgodbi ne razumem tebe. Zakaj se ti sekiraš za sodelavce? Če jim ne paše in menijo, da je delo premalo plačano, naj grejo drugam. V čem je problem?
Razen, če v resnici ni tako zelo lepo, kot opisuješ in se bojiš, da bodo sodelavci res odpoved dali, novih pa ne boste dobili, ker so plača in delovni pogoji v resnici slabi...
 

B81

22. jul 2007
36.398
10.218
113
Avtor pozablja na eno stvar - udobje. Če je 32 let v tej firmi, pomeni, da ni med najmlajšimi in da ni vse v denarju. To seveda ne velja za mladega zagriženega ITjevca, ampak sposobni si bodo itak znali še kak euro naredit po službi.
Sam bi izbral udobje, domačnost in dobre odnose v tej službi v firmi., ki ni od včeraj, in probal zaslužit ob delu, kot pa vse skupaj menjat, se še vozit fakin 100 km v službo za nekaj višjo plačo v firmi, za katero se ne ve, kako bo stala čez 3 leta..