Trošarine od tobaka in tobačnih izdelkovRealizacija trošarin od tobaka in tobačnih izdelkov je bila v obdobju januar – junij 195,5 mio EUR,kar je za 4,5 % manj kot v enakem obdobju lani in predstavlja 46,4-odstotno realizacijo načrtovanihprihodkov iz tega naslova v rebalansu proračuna. Prihodki iz tega naslova so nižji glede na lansko leto,predvsem zaradi padca potrošnje cigaret in prehoda kadilcev na drobljen tobak. Do konca letapričakujemo, da bo realizirano 416 mio EUR prihodkov trošarin od tobaka in tobačnih izdelkov.
Edini vir, ki je izključno namenjen zdravstvu, so po pojasnilih finančnega ministrstva socialni prispevki za zdravstveno blagajno. Lani je ZZZS na tak način zbral 2,434 milijarde evrov, pri čemer pa ni znano, koliko je bilo namenjeno za preprečevanje in zdravljenje bolezni, povezanih s kajenjem. Taka statistika bi bila po pojasnilih zavoda »zelo draga«, ob tem pa naj bi zdravnikom naprtila »ogromno administriranja«.
Ob odsotnosti teh podatkov je seveda precej vprašljiva tudi statistika, ki jo vodijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, kjer ocenjujejo, da naj bi stroški zdravljenja posledic kajenja, zmanjšane produktivnosti in prezgodnje umrljivosti znašali kar pet odstotkov BDP ali skoraj dve milijardi evrov. Žal odgovora na vprašanje, kako so do teh podatkov prišli in kaj sploh je kriterij za ugotavljanje s kajenjem povezanih bolezni, nismo dobili.
Kot rečeno zgoraj, so stroški zdravljenja predvidoma nekajkrat večji kot izplen od trošarin