K: robotska kosilnica

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.362
5.663
113
en nov video
9:10 razlika v rtk postajah (dimenzije), luba ima znatno boljši gps sprejem.
Postaji sta 1m stran, luba 27, segway nawimov 15 satelitov.

11:32 segway nawimov je imho znatno lažje očistiti (primerjava), verjetno se da "zaščita" pri lubi ostraniti.

zaznavanje ovir
+12:42, 13:42 luba 2, segway nawimov zaznal vse, luba 2 imela težave pri višini objektov manjših od 10 cm.

16:11 katero izbrati: vodič
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

raners

Majstr
4. mar 2008
2.760
386
83
Tudi pri tastu so kupili Luba2 5000 in me je doletela "čast", da jim ga priklopim in skonfiguriram..

No, in ko sem pogledal 2 YT videa kako namestit, je na obeh kazalo, naj se pri določanju mej izogibamo krošenj dreves.. In me zanima, če drevesa res tako motijo GPS signal in ker krošnje gledajo tudi preko ceste, me zanima, če se lahko zgodi, da luba nebo upoštevala vrisanih mej in bi se znalo zgoditi, da se bo vozila tudi po cesti?

Pa tudi drugače me zanima, kaj se zgodi, če na meji ni dobrega GPS signala, gre kar dalje? Se ustavi komaj tam, kjer je spet vredu GPS signal?
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.362
5.663
113
raners
No, in ko sem pogledal 2 YT videa kako namestit, je na obeh kazalo, naj se pri določanju mej izogibamo krošenj dreves..
Verjetno si gledal za luba 1.


Luba 2 ima dodatno kamero za take primere in deluje dosti bolje kot luba 1.

Lahko sam preveriš s telefonom (app gps test), stanje pod krošnjo in zraven.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.760
386
83
Lubo si moraš v vsakem primeru sam namestit, ne?

Če lahko še vprašam za mnenje koga, ki že ima več izkušenj z Luba 2, kam bi postavil RTK enoto? Na spodaj označeni shemi bi Luba kosila 2 coni, kot je označeno na zemljevidu:
1717928136898.png


Najverjetneje se bo polnilna postaja nahajala na eni izmed zelenih krogcev.

Zanima me naslednje glede postsvitve RTK enote:
1. Kaj točno je funkcija RTK enote pri delovanju lube? Kolikor razumem, ima Luba samam GPS sprejemnik..
2. Ali mora RTK enota bit montirana čim višje ali v vidnem polju cone košenja ali kaj? Ali je dovolj, da je postavljena poleg polnilnice, če ulovi dovolj GPS satelitov?
3. Kolikor sem razumel tasta, je ideja, da lubo postavijo v določeno cono in potem pošljejo ukaz za košnjo (verjetno preko aplikacije).. Kje pa se potem Luba ustavi? na začetni točki?
4. Daljna soseda mi je enkrat govorila, da nima vredu pokritega WIFI signala, kjer vse kosi Luba 1. Ali je pri Lubi 2 pomemben WIFI signal za delovanje košnje? Ali je pomembno samo, koliko GPS satelitov vidi?

Lepo prosim za odgovore, ker eno je branje iz neta, drugo pa so izkušnje.. ;)

In hvala lepa vsem že vnaprej..
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.920
9.614
113
rtk rabis tam ko so drevesa zaradi teoreticnega omejenega gps signala, torej cona 2. toeritiziram. nimam je še.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.678
748
113
Luba 1 je imel sosed, bil silno razočaran, na koncu mu je pa voda vdrla vanjo in so mu zavrnili garancijo, je pokvarjeno prodal dalje, pa kupil neko Husquarno....
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.394
2.473
113
še v SLO - ampak komaj
rtk rabis tam ko so drevesa zaradi teoreticnega omejenega gps signala, torej cona 2. toeritiziram. nimam je še.
Ne drži - RTK postajo “rabiš” za “centimetrsko” (5 cm) natančnost in je, potem, ko si “izrisal” cone, ne smeš prestavljati ozr. moraš vse na na novo zrisati. Kogar zanima kaj in kako je RTK naj goggla …

raners Jaz bi jo postavil nad sleme na levo stran stran desnega objekta. In ja - se zavedam “strelovoda”. Načeloma ni potrebna 100% “vidljivost” med robotom in RTK - a se je kljub temu priporoča.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.362
5.663
113
1.
Funkcija RTK (Real-Time Kinematic) enote pri delovanju robotske kosilnice, kot je LUBA, je izboljšati natančnost pozicioniranja kosilnice na travnati površini. RTK tehnologija omogoča precizno navigacijo kosilnice z uporabo satelitskih signalov, ki se dopolnjujejo z korekcijskim tokom za izboljšanje natančnosti. To pomeni, da se natančnost pozicioniranja izboljša iz nekaj metrov na nekaj centimetrov, v našem primeru do 2 centimetrov. RTK tehnologija je ključna za dosego natančne košnje, saj omogoča kosilnici, da se premika metodično in po ustaljenem vzorcu, kar pripomore k bolj uniformni in estetični rezanju trave. Poleg tega, RTK tehnologija omogoča kosilnici, da se premika po različnih oblikah in naklonih terov, kar je zelo koristno za upravljanje različnih tipov travnatih površin
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.362
5.663
113
2.
od 1:00

4. Je pomembno samo, koliko GPS satelitov vidi, ter da je v stiku z RTK postajo.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.362
5.663
113
3.
1:36 kanali (poti) med posameznimi conami
2:33, 3:16 gre v naslednjo cono.

Ko opravi z vsemi conami gre nazaj na polnilno postajo (ali če ji vmes zmanjka baterije), potem nadaljuje, kjer je prej ostala.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.920
9.614
113
ja, na vse promocijah jebtskole lustno enostransko cone... kaj pa ko ims na drugi strani hise... valjdaa ne bis dal na sleme rtk...
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.362
5.663
113
Rtk postaviš, kjer ima +150° odprtega neba okoli, lahko tudi na travnik, vendar v tem primeru sleme najvišjega objekta bolj smiselno (desna zelena pika ?, slika je tloris, zato višin ni).


Btw, pri luba 2 je rtk lahko tudi solarno napajan (dodatna opcija).
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.920
9.614
113
dobro, kak bo potem luba vidla RTK ko bo v coni 2 pod drevesi na desni? Ravno tam ko bi naj bolj rabila dodatni signal RTKaja?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.163
5.284
113
9:10 razlika v rtk postajah (dimenzije), luba ima znatno boljši gps sprejem.
Postaji sta 1m stran, luba 27, segway nawimov 15 satelitov.

Ne vem kaj imajo dimenzije RTK postaje tukaj veze. Poglej si kako velika antena je v GSMu, in verjetno marsikateri GSM bolje lovi signal kot kosilnice.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.760
386
83
Ok, da na hitrco povem, kako je šla namestitev Luba2... Najbolj me je zajebavalo, da se RTK in luba2 nista hotela povezat.. Pa je vse štimalo v aplikaciji, ampak TRK je bil "odklopljen" (kotkaže slika spodaj), čeprav so vse lučke gorele zeleno in je vse štimalo..
Tako se je videlo v aplikaciji (tudi "številka LoRa" je štimala od začetka, ampak sem jo vseeno spremenil na isto, ker aplikacija nima neke funkcije "osveži povezavo z RTK" ):
20240609_172444.jpg


In po 5 resetih (odklop iz elektrike in priklop nazaj) je enkrat uspelo, da sta se RTK in luba povezali (v aplikaciji "počrnjena" ikona "Pos"), in še takrat smo zarisali eno testno bolj malo območje in ko smo jo poslali kosit (najprej 3x rob), se je ustavila kaka 2m od postaje in zajokal, da ne vidi RTK (ikona "Pos" posivljena)..

Smo pa naredili takšno (podobno) postavitev (ker ima tast že elektriko za umivalnikom in je tudi mislil, da bi bila luba pod streho):
luba2loc.png


Vglavnem, po parih urah jebanja sem šel domov, sta pa potem s sosedom prestavila kosilnico in RTK drugam (ne vem točno kam) in sta se baje sprva povezala (rtk in luba). Nevem, študirali smo, da mogoče signal zajebava železje, ki je v tem vrtnem kaminu..

Bi pa imel RTK in postajo na tem mestu, označenem z rdečo piko:
1717928136898.png


Bomo vidli, kako bo, grem danes popoldne še enkrat tja..

Vglavnem, največ težav nam je povzročalo to, da se kosilnica ni hotela povezat z RTK postajo in zaradi tega tudi nismo mogli narisat območij in tudi kosit ni hotela, če ni bila povezana z RTK.

Še vprašanja:
1. Kako sta med seboj povezana RTK in luba? Preko Wifi/BT/GPS?
2. In kdo lovi Wifi signal? RTK ali Luba? Ker RTK ima od spodaj neko antenico, ki spominja na wifi anteno...
3. Torej za kaj skrbi RTK? Samo za natančnost? Ali zakaj?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.920
9.614
113
znancu je jebal rtk, dokler ga ni posodobil. pa potem izklop vklop in podobno, potem je naenkrat vse začelo delat...

tole bo kar izziv, stavbe in cone na vseh straneh, koliko razumem mora rtk bit v vidnem polju s kosilnico, drugače je bolj tema in je sama od sebe odvisna, ali?