Ker ti veš, da sem jaz iz ljubljane. Res si lolek. Dokazal si, da si samo en užaljen dolenček. Na žalost se boš moral sprijaznit, da dolenci nikoli niso-niste znali "delat" vina oziroma iz dolenjske ni nikoli prišlo nobeno dobro vino, še posebej pa ne ta žvaruna od cvička. Cviček je bil in vedno bo nadomestek vinu za vse pijančke, ki si drugega kot cvička niso mogli privoščit.
Spoznajte cviček in njegovo domovino
Cviček je narejen iz belih in rdečih sort grozdja
Po svojih lastnostih je edinstven med slovenskimi in tudi svetovnimi vini. Je eden od treh vin na svetu, katerega sestavine so rdeče in bele sorte grozdja. Prepoznamo ga po lepi, rubinasti, svetlordeči barvi. Ima nizko stopnjo alkohola (od 8,5 do 10 %) in prijetno kislino, zato je lahko, zelo pitno vino in se odlično prilega k vsem jedem, izjema so le tiste, ki so pripravljene s kisom, in sladke jedi. Pridelujejo ga samo v dolenjskem vinorodnem okolišu.
V cvičku je približno 65 odstotkov rdečih sort grozdja (žametne črnine in modre frankinje) in približno 35 odstotkov belih sort (pretežno kraljevine in laškega rizlinga), do 15 odstotkov pa je lahko še preostalih sort, kot so rumeni plavec, zeleni silvanec, bela žlahtnina, štajerska belina ali ranfol.
Cvičku pripisujejo veliko zdravilnih učinkov
O hranilnih in zdravilnih učinkovinah, ki jih vsebuje, je v knjigi Cviček: tudi hrana in zdravilo pisal novomeški zdravnik Peter Kapš.
Zaradi kisline je priporočljiv za sladkorne bolnike, nizka vsebnost alkohola pa ga uvršča med dietetična vina. Dobrodejno vpliva
na prebavo, izboljšuje tek, preprečuje nespečnost in poživlja krvni obtok. Zaradi flavonoidnih snovi (antioksidantov), ki jih vsebuje rdeče grozdje, velja tudi za preventivo pred obolenji srca in žilja in zavira prehitro staranje. A pozor –zdravilni učinek ima le, če ga uživamo v zmernih količinah.