Jukatan 2024

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.974
391
83
Letos sva se odpravila na Jukatan. Ker je punca učiteljica, sva morala med poletnimi počitnicami, kar ne velja ravno za idealno obdobje (deževno), vendar je bilo vreme več kot odlično, sicer vroče, s kakšno minimalno nevihto (orkan je divjal kak teden prej). Sva se pa posledično dodobra izognila gneči.

Potovala sva s Turkišem, prvič in od sedaj naprej najbrž vedno! Po lansko letnem zajebavanju z Lufthanzo (izgubljena prtljaga, ter dolgotrajna terjatev odškodnine), je bilo s Turki vse BP!. Za tja sem izbral 12 ur med letoma in posledično dobil še zastonj voden ogled mesta z večerjo. Res nimam pripomb!

Ok, sedaj pa malo o Jukatanu, pod vsako slikico bodo opisi, pa kaka zanimivost, ki sem jo videl na poti
:)



a6KGqTP.jpeg


Tole je začrtana pot, ki sva jo določila. Vmes sva imela rezervirane nastanitve, praktično sva vsak dan migrirala. Razen na 3 koncih sva bila po 2-3 dni, da sva se malo spočila. Kilometrov sva naredila malo, kar na njihove ceste ni presentljivo.




AqtiLGH.jpeg

Tole je na primer cesta do počitniškega kompleksa v Tulumu, kjer imajo sigurno 300 nastanitev. 2 km v prvi + kurjenje sklopke. Tudi asvaltirane ceste imajo ogromno velikih lukenj, kjer komot odtržeš kolo. Imela sva rentan avto, tako da sem moral kar dobro paziti





VU1bS00.jpeg

Tudi vozni park je podoben cestam...Tole je drugače vozno, uporabno vozilo...





aR2Y3A5.jpeg

Tudi ostala infrastruktura ne zaostaja, tukaj imamo štrom med dateljni
:D






OJQI5Xo.jpeg


Ljudje so izjemoma prijazni. Pa sva bila na kar nekaj ne-turističnih krajih. Nikoli nisem začutil kake nevarnosti. Živijo zelo v izi, skromno... hrano jim narava praktično podarja. So pa relativno počasni v vseh storitvah.





FwfGRfM.jpeg

Ogledala sva si kar nekaj njihovih ruševin. Tole je 7. čudo sveta; Chichen itza. Na piramide se v večini ne da več hoditi, pa vstopnine so v zadnjih letih kar konkretno zasolili. Dotična pride za dva (Taksa, vstopnina, parkirišče) cirka 70€...Ravno tako zaračunajo vse vstopnine v cenote.


TTW1Trg.jpeg

Cenote so njihove kraške jame. Kot trivia, če pogledate zemljevid Jukatana, boste videli, da nima nobene reke. Celotna regija pridobiva vodo iz cenot, ki je pa ne pitna. Sicer zelo čista in omogoča prijetno kopanje in osvežitev.


cGDHNVz.jpeg

Razno razno džungelsko življe se napaja ravno preko cenot, tukaj vidite koreninski sistem črpanja vode. Se tudi zgodi, da cenote popustijo pod silo korenin in se zrušijo same vase.





Pyk1kJO.jpeg

Modra agava iz katere delajo tekilo. Tekila je sicer regijsko zaščitena (kot šampanjec, konjak...). Vse kar ni delano v določenih regijah je mezcal. Mezcal dopušča tudi uporabo drugih vrst agav.


VgJm8bD.jpeg

Po vodenem ogledu proizvodnje, sledi degustacija, kjer te tako našemijo. Degustiraš 5 vzorcev, različno staranih mezcalov




QCqto3G.jpeg

Al pastor. Gre za tacose, sam princip je sličen kebabu. Gre pa tukaj po večini za svinjino. Na vrhu se cedi ananas, ki dodatno omehča meso.


fAhzJ2l.jpeg

Glede embalaže se oni ne obremenjujejo...


jYLnlhY.jpeg

Pravica zakona je dodobra opremljena in oborožena. Pregovora o buzirajočih policajih nisem doživel. Ustavili so naju ene 5X, ker imajo stalne kontrole (ne prometa, ampak kaj je v avtu). Ko vidijo da si turist, se ne ukvarjajo s teboj in te spustijo. Je pa prvič kar izkušnja, ko stojijo pred teboj 2-3 do zob oboroženi policisti/vojaki.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.974
391
83
A21FfR1.jpeg

Legvanov je malo morje, pustijo se sicer slikati na kaka 2m, potem pa se umaknejo.


zlvIxz5.jpeg

Ravno tako je malo morje tudi komarjev, zatorej taka mreža reši marsikatero noč. So pa njihovi piki manj nadležni kot od naših...


68pG4UC.jpeg

Domačini na polno nažigajo slot machine v takih pajzlih


gx6kf5z.jpeg

Dragon fruit. Splača se kupiti tudi kak sadež na ulici in ga pozobati po poti.



aK5vBBm.jpeg

Zajtrki so večino sestavljeni iz jajc s takšnimi in drugačnimi prilogami, ter obveznimi tacosi ali tortiljami


wUe0iga.jpeg

Chaya maya. Glavna surovina je drevesna špinača. ostalo dodajo po želji: ingver, limeto, ananas...Dobimo ultra osvežilno, brezalkoholno pijačo


EKcyxZJ.jpeg

Žara ne dam! Inox je pač drag
:D



86qvamZ.jpeg

Busi zgledajo malo...tetanusno
:D



hj3oUON.jpeg

To sem prvič videl, okrašene žive ščurke...


jBQcFcn.jpeg

Flamingoti so kot mladiči bele barve. Kasneje se obarvajo roza, ker žrejo samo roza rakce


Prd2het.jpeg

Mangrove svoje tanine spuščajo v vodo, zato je ta rdečkasta, posledično rakci in posledično flamingoti


QPYeXiN.jpeg

Po močvirjih nas je vozil DannyTrejo iz TEMU-ja
:D





6x3GVFg.jpeg

Ker sem se izi lagerjev malo prenajedel, sem bil nadvse vesel, ko sem našel craft pivovarno


CGPDESN.jpeg

Tam sem tudi jedel Birrio. Tacosi s trgano govedino, ki jih pomakaš v juho, ki ostane od procesa priprave govedine


OxuzRbP.jpeg

Imela sva gromozansko srečo, da sva uzrla valjenje jajc želv velikank. To se dogaja ponoči, in je silovit prizor. So pa jajca lahek plen za predatorje, zato sva imela čast, da sva pomagala domačinom pri zakopavanju.


EsVRAtj.jpeg

Tole zeleno je grilan kaktus, odlična priloga!
 
Nazadnje urejeno:

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.974
391
83
dJlIcUI.jpeg

Chicharrone prodajajo kar v vrečkah, na veliko


T7Uc5bX.jpeg

Pokopališča imajo zelo barvasto urejena


un03LtV.jpeg

Večinoma sem pil cheladae. Se pravi, enemu lokalnemu piru dodajo sol po robu kozarca, led in limetin sok. Zelo osvežilna in dobra reč. Precej manj dobra mi je bila michelada, kjer dodajo še tabasco in paradižnikovo mezgo


Hc0b5Wj.jpeg

Tradicionalna majevska jed. Divji puran, v 4ih različicah


XQnPBHG.jpeg

Imajo tudi prašičjo plažo, kjer se 3X na dan mini prasci sprehajo, kopajo itd...


rxFqiaS.jpeg

Haccp lahko tukaj umre. Te velikanske polike, so kar lepo na sobni temperaturi


OYRoJ21.jpeg

Drevesni termiti




PHxLoX8.jpeg

Sopa de lima. Nekakšna piščančja juha z limeto. Zelo osvežilna zadeva


6Zai98H.jpeg

Dasiravno je vse zelo varno, imajo po vaseh vse zelo ograjeno, na takšne in drugačne načine


q57nd8O.jpeg

Hitro so pogruntali, da lahko bogatim Amaričanom prodajo boga in pol
 

ishtar007

Majstr
31. avg 2007
1.361
229
63
Super kombinacija slik in opisov. Vsekakor pravo doživetje. Razen vstopnin, kakšne so pa drugače cene hrane in ostalega?
 
  • Všeč mi je
Reactions: pocast

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.974
391
83
Hrana trgovina: podobno kot mi, odvisno od izdelkov.
Hrana lokali: Dva se dodbra najesta + pijača = cca 25€, zajtrk 15€...ampak tudi cene zelo varirajo od ponudnika
Bencin: Isto kot pri nas
Spanje: spodobno spanje: 30-50€
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.265
192
63
Lahko poveš kaj več okrog rentanja avta? Kateri ponudnik, koliko časa, koliko denarja, kakšna zavarovanja?
Kaj pa prenočišča? Sta rezervirala sproti? Booking?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.974
391
83
Spala sva vse booking, prej rezervirala od doma. Vse BP.

Glede avta, znani so po nategovanju in vsiljevanju zavarovanj, po sklenjenem poslu.
Sem kar nekaj interneta prečesal, da sem našel primerne: Avant rentacar. Sicer malo dražje (cca 500€) za 10 dni + 500 so mi zablokirali na kartici (takoj po oddaji odprli). Ampak korektno, točno vse kar smo se po internetu dogovorili. Full kasko z odbitno franšizo za določene dele (gume, če ga butneš pri rikvercanju...).
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.265
192
63
Super, hvala. A se ti da prosim napisat glavne postanke? Gremo februarja v Cancun in je vsaka informacija dobrodošla.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.974
391
83
Super, hvala. A se ti da prosim napisat glavne postanke? Gremo februarja v Cancun in je vsaka informacija dobrodošla.
Cancun- playa de carmen- tulum- valadolid- izamal- merida- celestun- progreso- isla mujeres- cancun

Cancun sva samo preletela, ker je kot Miami...pprivat plaže z stolonicami, štacunami in diskači...

Če kaj rabš, kar vprašaj, sem kar dost preštudiral
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.265
192
63
Na Jukatanu sva bila (takrat še v dvoje, zdaj gremo z mulci) pred malo več kot 15 leti, tako da koncept poznam. Ker vsega ne bi ponavljal, iščem ideje, kje pogledat še kaj novega.
Kaj pa plačevanje? Laufa večinoma na kartice ali na keš? Spomnim se, da je bilo treba takrat najti bankomat prav ene konkretne banke, ker ostali niso hoteli izpljunit keša.
In seveda internet. Sta nabavila lokalno SIM kartico? Kateri ponudnik?
Kaj je bil highlight vajinega izleta?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.974
391
83
Na Jukatanu sva bila (takrat še v dvoje, zdaj gremo z mulci) pred malo več kot 15 leti, tako da koncept poznam. Ker vsega ne bi ponavljal, iščem ideje, kje pogledat še kaj novega.
Kaj pa plačevanje? Laufa večinoma na kartice ali na keš? Spomnim se, da je bilo treba takrat najti bankomat prav ene konkretne banke, ker ostali niso hoteli izpljunit keša.
In seveda internet. Sta nabavila lokalno SIM kartico? Kateri ponudnik?
Kaj je bil highlight vajinega izleta?
Kar se je zgodilo od 15 let, je to, da so se turistične destinacije (Cancun, Isla Mujeres, tulum...) estra poamaeričanile. Sploh med corono krizo, ker so imeli zelo mile ukrepe in je ogromno amerov dol drlo...
Tam kjer je turizem, lavfajo kartice brez problema...ker ga ni, je fajn imeti keš. Dviguješ lahko povsod, niso pa vsi angleško prevedeni. Priporočam rdeče bankomate (so prevedeni, vzamejo 3€ provizije)

Internet: wifi je dokaj slaboten, kupila sva kartico (ne vem katero), v Wallmartu cca 15€, pa jo nisva skurila v 14. dneh.

Highlight: Celestun, 3 dni mirnega dopustovanja med domačini (ne vem če je bilo 10 turistov), ogled močvirja...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla in Slick

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.717
82
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Cancun- playa de carmen- tulum- valadolid- izamal- merida- celestun- progreso- isla mujeres- cancun

Cancun sva samo preletela, ker je kot Miami...pprivat plaže z stolonicami, štacunami in diskači...

Če kaj rabš, kar vprašaj, sem kar dost preštudiral
Sem tam pred časom imel podoben "program" . Chichén Itzá in Cenotes so itak obvezen del, midva pa sva si od nekdaj želela plavati z morskimi psi kitovci (Whale Sharks) , pa sva jih tu, po letih neuspelih poskusov po celi JV Aziji (Filipini, Maldivi, Tajska, Malezija, Indija, ...), končno videla, večina s čolnov in v morju z rešilnimi jopiči na sebi, s površine, jaz pa sem imel možnost se z njimi tudi prosto potapljati. Se je pa vse to dogajalo dve uri zelo hitre vožnje (3 x 250 KM motorji) v smeri proti Kubi.

09_P1000545.jpg11_P1000547.jpg13_P1000549.jpg14_P1000551.jpg

https://www.dropbox.com/scl/fo/d1ji...ey=kvww2gtvn5po9kib4p3wxhsvp&st=xlvobzbx&dl=0
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
15.344
2.411
113
Rent a car!
V eno smer? Koliko je to dražje?

Celestun, 3 dni mirnega dopustovanja med domačini (ne vem če je bilo 10 turistov), ogled močvirja...
Bi odsvetoval, da grem sam taja not za 1 dan?
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.974
391
83
Rent a car!
V eno smer? Koliko je to dražje?

Celestun, 3 dni mirnega dopustovanja med domačini (ne vem če je bilo 10 turistov), ogled močvirja...
Bi odsvetoval, da grem sam taja not za 1 dan?
Če pogledaš prvo sliko, je bila krožna pot.
10 dni= 500 evrov + 500 blokade na kartici + 100 evrov benza (1000km)

V enem dnevu si lahko ogledaš močvirja (2 ure) + se skopaš na lepi plaži + ogledaš vas...
Je pa kar daleč tja in nazaj za en dan. Meni bi bilo top tam dopustovat, edino izbira hrane je bolj boga (večinoma morsko), malo ponudnikov. Je pa vajb res pristen
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new