Izrael - Palestina

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.790
14.584
113
to ti verjames ja.
Ne da on to verjame, to je dejstvo. Pred prihodom belcev v Afriko so se Afričani zasužnjevali med sabo, ko pa je prišel tja beli človek pa so sužnje začeli prodajati poleg drugim tudi njemu. Portugalci pa so bili tisti, ki so jih prvi začeli izvažati in dandanašnje zelo pogosto ter zmotno mnenje je to, da so po Afriki zasužnjevali belci kar ni ravno res oziroma definitivno to ni kompletna zgodba.

Malo za razširitev obzorja:
Many societies in Africa with kings and hierarchical forms of government traditionally kept slaves. But these were mostly used for domestic purposes. They were an indication of power and wealth and not used for commercial gain. However, with the appearance of Europeans desperate to buy slaves for use in the Americas, the character of African slave ownership changed.
In the early 18th century, Kings of Dahomey (known today as Benin) became big players in the slave trade, waging a bitter war on their neighbours, resulting in the capture of 10,000, including another important slave trader, the King of Whydah. King Tegbesu made £250,000 a year selling people into slavery in 1750. King Gezo said in the 1840's he would do anything the British wanted him to do apart from giving up slave trade:
"The slave trade is the ruling principle of my people. It is the source and the glory of their wealth…the mother lulls the child to sleep with notes of triumph over an enemy reduced to slavery…"
Vir - BBC: The story of Africa - Slavery
 
  • Všeč mi je
Reactions: sixpower

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.790
14.584
113
Aja pa še to kot dodatek, ker ne morem več editirat predhodnega posta - genocid je dejansko bil v Afriki, npr. nekje v 90ih letih v Ruandi ampak pazi to - storjen s strani Hulu ekstremistov. Belec v Afriki vsaj po meni znanih podatkih ni izvajal genocida v sislu definicije izraza kar pomeni načrtno uničenje celotnega naroda, rase ali verske skupine. Potem imamo pa tu še apartheid, ki pa je bil izvajan s strani belega človeka ampak to je pa že nekaj popolnoma drugega kot genocid.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sixpower in 8888

Floki

Guru
6. sep 2007
9.958
3.070
113
Aja pa še to kot dodatek, ker ne morem več editirat predhodnega posta - genocid je dejansko bil v Afriki, npr. nekje v 90ih letih v Ruandi ampak pazi to - storjen s strani Hulu ekstremistov. Belec v Afriki vsaj po meni znanih podatkih ni izvajal genocida v sislu definicije izraza kar pomeni načrtno uničenje celotnega naroda, rase ali verske skupine. Potem imamo pa tu še apartheid, ki pa je bil izvajan s strani belega človeka ampak to je pa že nekaj popolnoma drugega kot genocid.

Lahko bi rekli da so ga Belgijci izvajali v Kongu 150 let nazaj. V novejših časih pa verjetno res ne.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.790
14.584
113
Lahko bi rekli da so ga Belgijci izvajali v Kongu 150 let nazaj. V novejših časih pa verjetno res ne.

Ha, tole si izbral dober izraz, "lahko bi rekli", saj je zadeva dokaj "debatable" - kot je meni poznano je bil takratni sicer res izjemni upad števila prebivalcev Konga posledica več različnih vzrokov, ki pa so bili nedvomno tako posredno kot neposredno povezani s takratnim tamkajšnjim belgijskim kolonializmom. Največ ljudi je pa pomrlo zaradi bolezni, ki so jih s sabo prinesli kolonialisti, trgovci in pa tudi nosači, ki so bili načeloma sicer domorodci ampak je druženje z Evropejci in Arabci pač naredilo svoje. In ker Belgijcem zaradi biznisa z gumo po mojem mnenju ni bil v interesu izbris Kongovcev ampak so bili do njih "samo" izjemno nasilni, bi rekel, da se v tem primeru ne more govorit o genocidu.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.790
14.584
113
Arabci so bili in so še danes gonilna sila suženjstva v Afriki.
Ampak tudi Arabci zasedajo na časovnici drugo mesto kar se tiče sužnjev v Afriki. Najprej so se Afričani zasužnjevali med sabo, potem so se v igro vključili Arabci ter šele nato Evropejci a danes pa "cel svet" dojema Evropejce kot tiste ta zaslužne za suženjstvo v Afriki. Verjetno zaradi izvoza sužnjev v Ameriko in vsega kar je potem sledilo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sixpower in msenjur
19. jul 2007
2.780
1.501
113
Kolonialisti nimajo namena izvajati genocid, ker rabijo delovno silo. Ta pa mora poslušati, kar se lahko doseže na različne načine, zato pa so še ssedaj popularne čokoladice v obliki rokic v Belgiji:)
A o tem teče beseda ?

Čeprav župan Antwerpna pravi, da čokoladne rokice nimajo zveze s Kongom.

Definitivno pa imajo Belgijci nek čuden fetiš na sekanje rok (tako in drugače) (nisem vedel tega, pa sem kar bil v Belgiji).
 

ahmed

Majstr
23. sep 2007
2.435
109
63
Zakaj že? Oni so jih gostoljubno sprejeli v zameno pa dobili vojno. Poglej si video od Mateja. Sicer sem ga že sam pred leti napisal ampak vseeno si ga poglej. Enkrat mujotu pustiš da se v tvoji državi nenormalno razmnoži, je konec avto državo.
Ni blo glih gostoljubno. UN je prtisnu na Libanon, ti so jih pa v kempe naselil (bili so 3 razredni).
Niso se oni setali prosto po presernu po libanonu. PLO, ki je delu pi..je, je vecinoma na sverc notr prsu iz jordanije in se skrival po libanonu.
Sabra in shatila masaker je nastalo, ko je PLO ze ves ven sel iz libanona, in so bli v kempu samo civilisti, s strani izraelsko izurjenih libanonskih desnicarjev.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.790
14.584
113
johan_blond - So se kar dobro izživljali nad ljudmi s tem sekanjem rok ja ampak kaznovanja in drugega nasilja nad "manj vrednim" in zasužnjenim ljudstvom za katerega jim je bilo iz vidika trpljenja do neke mere vseeno res ne smemo/moremo enačiti z genocidom, ki je načrten izbris določene skupine.

Sem šel malo osveževat spomin ter brskat po netu in sem še tole našel na wiki:
Mutilated Congolese children and adults (c. 1900-1905) — in Congo Free State (present-day Democratic Republic of the Congo) Privately owned territory of Belgian King Leopold II, with numerous enslaved rubber collection/production areas in the rainforest and on plantations. Rubber production used human rights abuses against the Congolese people, including amputations for unmet quotas and other colonial offenses.
MutilatedChildrenFromCongo.jpg
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.137
5.803
113
blizu močvirne prestolnice
Ni blo glih gostoljubno. UN je prtisnu na Libanon, ti so jih pa v kempe naselil (bili so 3 razredni).
Niso se oni setali prosto po presernu po libanonu. PLO, ki je delu pi..je, je vecinoma na sverc notr prsu iz jordanije in se skrival po libanonu.
Sabra in shatila masaker je nastalo, ko je PLO ze ves ven sel iz libanona, in so bli v kempu samo civilisti, s strani izraelsko izurjenih libanonskih desnicarjev.
S strani hvalevrednih falangistov. Braniteljev Krščanskega Libanona,pred islamsko levičarskimi hordami.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.958
3.070
113


Temu niti Jelinčič ne seže do začetka podplata.