Izolacija mansarde

joskoname

Zelenc'
15. avg 2023
3
0
1
Pozdravljeni,

glede na to, da se ne spoznam na gradnjo/izolacijo bi potreboval par nasvetov glede izolacije mansarde. Trenutno imamo zelo slabo izolirano podstrešje, v poletnih časih teperatura sega do 31 stopinj. Razmišjam o namestitvi klimatske naprave vendar bi bilo verjetno bolj smiselno najprej urediti izolacijo. Stanovanje v katerem živim ima strop visok samo 210cm. Strop je narejen iz lesenih desk nad deskami pa je nameščena steklena volna. Špica strehe nima nobene izolacije. Pod strešniki, je nameščena neka folija, ki se je na nekaterih delih strehe že odtrgala. V opis prilagam tudi slike kako zadeva trenutno izgleda. Mi lahko kdo kaj svetuje kako lahko izboljšam izolacijo strehe?
20220625_073301.jpg
20220625_073301.jpg
20220625_073309.jpg
20220625_073317.jpg
20220625_073330.jpg
20220625_073437.jpg
 

Svizec

Pripravnik
17. avg 2007
58
1
8
MB
Očitno ti skozi streho teče voda, jaz bi naredil tako: po stropu mansarde (oz. pod stekleno volno) bi položil PE folijo in polepil stike, obstoječo izolacijo bi odstranil in položil več nove, npr. debeline 40 cm, v čelni steni nad izolacijo bi vgradil kak zračnik ali kukerli z mrežico, hkrati bi bila potrebna prenova kritine, ali vsaj strešne folije in menjavo poškodovanih strešnikov, da se tudi nova izolacija nebi več močila.
 

joskoname

Zelenc'
15. avg 2023
3
0
1
Očitno ti skozi streho teče voda, jaz bi naredil tako: po stropu mansarde (oz. pod stekleno volno) bi položil PE folijo in polepil stike, obstoječo izolacijo bi odstranil in položil več nove, npr. debeline 40 cm, v čelni steni nad izolacijo bi vgradil kak zračnik ali kukerli z mrežico, hkrati bi bila potrebna prenova kritine, ali vsaj strešne folije in menjavo poškodovanih strešnikov, da se tudi nova izolacija nebi več močila.
Res je, tele slike so že malo stare. Smo že zamenjali strešnik, ki je bil razbit. Zakaj je potrebno položiti PE folijo?. Katero izolacijo bi priporočal? Je prenova kritine res potrebna? Kako pa je z dodajanjem volne tudi špici strehe? Predvidevam, da bi bilo s tem narediti tudi zračni most
 

Svizec

Pripravnik
17. avg 2007
58
1
8
MB
Res je, tele slike so že malo stare. Smo že zamenjali strešnik, ki je bil razbit. Zakaj je potrebno položiti PE folijo?. Katero izolacijo bi priporočal? Je prenova kritine res potrebna? Kako pa je z dodajanjem volne tudi špici strehe? Predvidevam, da bi bilo s tem narediti tudi zračni most
Pe folija je zaradi zrakotesnosti, zakaj je pomembna imaš razloženo tu:
link
Za izolacijo vzameš stekleno ali kameno volno v 2 ali več slojih. Če kritine ne boš popravil bo v prihodnosti ostrešje še naprej propadalo, ne vem kakšno je stanje sedaj, po menjavi strešnikov, a ob vetru verjetno še naprej pride kaj vode noter... V vrh strehe pa bi dal izolacijo, če bi imel bivalno podstrešje, a je premalo višine za to in je polaganje po tleh lažja rešitev.
 

joskoname

Zelenc'
15. avg 2023
3
0
1
Pe folija je zaradi zrakotesnosti, zakaj je pomembna imaš razloženo tu:
link
Za izolacijo vzameš stekleno ali kameno volno v 2 ali več slojih. Če kritine ne boš popravil bo v prihodnosti ostrešje še naprej propadalo, ne vem kakšno je stanje sedaj, po menjavi strešnikov, a ob vetru verjetno še naprej pride kaj vode noter... V vrh strehe pa bi dal izolacijo, če bi imel bivalno podstrešje, a je premalo višine za to in je polaganje po tleh lažja rešitev.
Hvala za odgovor. Zaenkrat so zgoraj 3 sobe v katerih imam pisarno in spalnico vendar se moram poleti preseliti v pritličje zaradi previsoke temperature. Če bi si zgoraj želel urediti stanovanje pa bi verjetno moral tudi dvigniti strop kajne?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.498
9.200
113
Malo bi se navezal na to temo.
Izolirati moram podstrešje. To je betonska plošča in potem je gor še streha. Streha je brezhibna/neizolirana, podstrešje ne bo bivalno.
Tukaj gledam postopek pravilne izolacije podstrešja po tleh:
Torej postopek naj bi bil tak:
- parna zapora
- izolacija (pohodna/nepohodna)
- paropropustna folija za nadzor vodne pare
- če je pohodna, še čez recimo OSB plošče ali kaj podobnega

Imam pa par vprašanj.
Vidim, da priporočajo med cca. 25 in 30 cm izolacije. Je to potrebno? Sem imel občutek, da bi 20cm moralo biti dovolj (recimo izolacija s toplotno prevodnostjo: 0,035 W/mK)?
Tukaj so dali stekleno volno. Zakaj recimo ne bi uporabil kar stiroporja? Recimo 20cm (2x10cm in da se križajo stiki), je to sploh možno potem hodit gor, če daš čez OSB plošče? Kaj ste vi uporabili in so še kakšne druge možnosti?
Zakaj je potrebna parna zapora in potem še paropropustna folija. Kakšna je njuna vloga?
Koliko v višino je smiselno izolirati stranske zidove, da ne bo toplotnih mostov? Predvidevam, da več kot pol metra ni smiselno.
 

mckmck

Fizikalc
20. mar 2013
524
199
43
Jaz ti lahko samo odgovorim glede CM.
Če boš uveljavljak eko sklad so potem CM važni, če ga ne boš potem ni toliko važno.
Sam sem dal recimo 28cm Ursa SF34 0,034 W/mk, na podstrežje pod streho tako, da zadovoljim eko sklad subvencije.
Pomoje lahko daš tudi stiropor, je pa steklena/kamena volna tudi zvočni izolator kar stiroropor ni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
Malo bi se navezal na to temo.
Izolirati moram podstrešje. To je betonska plošča in potem je gor še streha. Streha je brezhibna/neizolirana, podstrešje ne bo bivalno.
Tukaj gledam postopek pravilne izolacije podstrešja po tleh:
Torej postopek naj bi bil tak:
- parna zapora
- izolacija (pohodna/nepohodna)
- paropropustna folija za nadzor vodne pare
- če je pohodna, še čez recimo OSB plošče ali kaj podobnega

Imam pa par vprašanj.
Vidim, da priporočajo med cca. 25 in 30 cm izolacije. Je to potrebno? Sem imel občutek, da bi 20cm moralo biti dovolj (recimo izolacija s toplotno prevodnostjo: 0,035 W/mK)?
Tukaj so dali stekleno volno. Zakaj recimo ne bi uporabil kar stiroporja? Recimo 20cm (2x10cm in da se križajo stiki), je to sploh možno potem hodit gor, če daš čez OSB plošče? Kaj ste vi uporabili in so še kakšne druge možnosti?
Zakaj je potrebna parna zapora in potem še paropropustna folija. Kakšna je njuna vloga?
Koliko v višino je smiselno izolirati stranske zidove, da ne bo toplotnih mostov? Predvidevam, da več kot pol metra ni smiselno.

Ti imaš betonsko ploščo, ki bi jo rad izoliral?
Postopaš enako kot pri zunanjih stenah.

Tole kar si ti napisal je za suhomontažne sisteme kjer moraš pazit da preprečiš prehod vlage iz notranjih prostorov na gor, ter poskrbeti, da v primeru puščanja strehe, voda ne moči izolacije

Vse kar rabiš je dobra mera izolacije (komot stiropor), nek les za čez, da boš lahko tudi kaj hodil gor in/ali odlagal ropotijo. Da zadeva stoji uporabiš malo purpene in to je to. Polagaš v 2+ slojih (stiropor), da preprečiš toplotne mostove preko špranj.

Ostrešje pustiš kot je, poskrbiš le, da je dovolj prezračevano preko celega leta (tebi bo zunanji ovoj stropa izolacija nad betonsko ploščo) na gor imaš zgolj 'nadstrešek'(t.i. hladno podstrešje), kjer je važno zgolj da streha ne pušča, torej jo moraš videti od spodaj, da znaš ukrepat če in ko se to zgodi.

Toplotne mostove poloviš s cca. 10 cm debelo izolacijo.... navzgor v višini 50 cm (eno ploščo). Spet...na zid lepiš s purpeno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.498
9.200
113
Drži, betonska plošča, streha je pa tudi komplet zaščitena in ne pušča nikjer. Pod korci je ''asfaltna folija'' po celi strehi.
Torej v tem primeru ne rabim teh folij?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.498
9.200
113
Jaz ti lahko samo odgovorim glede CM.
Če boš uveljavljak eko sklad so potem CM važni, če ga ne boš potem ni toliko važno.
Sam sem dal recimo 28cm Ursa SF34 0,034 W/mk, na podstrežje pod streho tako, da zadovoljim eko sklad subvencije.
Pomoje lahko daš tudi stiropor, je pa steklena/kamena volna tudi zvočni izolator kar stiroropor ni.
A za ekosklad je pogoj, da ti to izvajalec uredi ali lahko pridobiš subvencijo tudi, če samo kupiš material in sam izvedeš. Seveda ob tem ustrezno foto dokumentiraš prej/potem stanje in vse vmesne faze.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Nisem 100% ampak ja izvajalec more bit.
Drugač je pa tudi crluloza ok stvar. Jaz mam 30 v poševninah in 40 na ravnem delu. Ne prebije vročina. Res da nimam primerjave z volno, ker še nisem bil nikjer kjer je toliko volne. Je pa celuloza z vpihom nekje tam tam cenovno kot taboljša volna samo matetial.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Hčeri naj bi naslednji teden vpihovali celulozo. Glede na to, da je kupila hišo na ključ in je bila predvidena klasična izolacija, verjetno cena ne more bit toliko višja. ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

mckmck

Fizikalc
20. mar 2013
524
199
43
A za ekosklad je pogoj, da ti to izvajalec uredi ali lahko pridobiš subvencijo tudi, če samo kupiš material in sam izvedeš. Seveda ob tem ustrezno foto dokumentiraš prej/potem stanje in vse vmesne faze.

Dobro vprašanje.
Vem, da ekosklad zahtevka račun izvajalca tako, da predvidevam da če zadevo v samo izvedbi narediš ne vem če upotševajo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.498
9.200
113
Nisem 100% ampak ja izvajalec more bit.
Drugač je pa tudi crluloza ok stvar. Jaz mam 30 v poševninah in 40 na ravnem delu. Ne prebije vročina. Res da nimam primerjave z volno, ker še nisem bil nikjer kjer je toliko volne. Je pa celuloza z vpihom nekje tam tam cenovno kot taboljša volna samo matetial.
Če je z izvajalcem potem odpade. Škoda. Bom namreč v lastni režiji delal.
Nisem pa niti vedel za to možnost. Izgleda zanimiva z vidika faznega zamika.
Predvidevam pa, da zadeva ni pohodna, drži? Za skeletno gradnjo je pa to izjemna opcija, saj ne rabiš rezat, nič...
Koliko pa pride cenovno na m2 sedaj? Ker recimo, če je Toplotna prevodnost (λ 0,039 – 0,043 W/m2K), mora biti vsaj 25cm, da se izenači s stiroporjem 20cm.
 

mckmck

Fizikalc
20. mar 2013
524
199
43
Ne, certifikata ne potrebujejo.
More biti pa na računu specificirano točno kakšno izolacijo si dal s koeficientom izolativnosti + seveda slike potrebujejo prej, potem z metrom zraven kjer se vidi da je res toliko izolacije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad
19. jul 2007
2.763
1.493
113
Ne, certifikata ne potrebujejo.
More biti pa na računu specificirano točno kakšno izolacijo si dal s koeficientom izolativnosti + seveda slike potrebujejo prej, potem z metrom zraven kjer se vidi da je res toliko izolacije.
Morajo biti vpisani v ustrezen razvid izvajalcev:

npr za fasado mora biti vpisan
F/43.310 ‐ Fasaderska in štukaterska dela

za TČ ne dobiš subvencije če ni bil vpisan pod:
Vgradnjo toplotne črpalke za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe lahko izvede le izvajalec oziroma podizvajalec, vpisan v evidenco pooblaščenih podjetij za vzdrževanje in namestitev nepremične opreme za hlajenje in klimatizacijo ter toplotnih črpalk pri Agenciji Republike Slovenije za okolje in mu je bilo izdano ustrezno potrdilo o vpisu v evidenco, razen če gre za vgradnjo toplotne črpalke, ki je hermetično zaprta.

 

mckmck

Fizikalc
20. mar 2013
524
199
43
Morajo biti vpisani v ustrezen razvid izvajalcev:

npr za fasado mora biti vpisan
F/43.310 ‐ Fasaderska in štukaterska dela

za TČ ne dobiš subvencije če ni bil vpisan pod:
Vgradnjo toplotne črpalke za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe lahko izvede le izvajalec oziroma podizvajalec, vpisan v evidenco pooblaščenih podjetij za vzdrževanje in namestitev nepremične opreme za hlajenje in klimatizacijo ter toplotnih črpalk pri Agenciji Republike Slovenije za okolje in mu je bilo izdano ustrezno potrdilo o vpisu v evidenco, razen če gre za vgradnjo toplotne črpalke, ki je hermetično zaprta.


Ja to pa ja, more imeti tako dejavnost prijavljeno.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Drži, betonska plošča, streha je pa tudi komplet zaščitena in ne pušča nikjer. Pod korci je ''asfaltna folija'' po celi strehi.
Torej v tem primeru ne rabim teh folij?

Če imaš betonsko plato, ima ta parnopropustnost že itak podobno "parni oviri", tako da lahko na vrh daš karkoli. Če boš dajal stiropor je pa itak vseeeno, ker primarno spodnja folja ščiti izolacijo in v stiroporju je vseeno če nastaja kondenz (kolikor ga sploh pride skozi).

Sam sem na betonski del neogrevanega podstrejša dal 2x8cm stiroporja z prevodnostjo 0.034W/mK (tlačna trdnost 100), na vrhu pa nalepil 18mm OSB Plate. OSB plate so vlagopropustne na stopnji "parne ovire" in so načeloma vodonepropustne. Tako da kombinacija kot je deluje "idealno" tudi s stališča gradbenega "kompliciranja".
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad