Treba je ikonco držati par sekund (tako kot pri premikanju ikon)... AMPAK to je samo za "FORCE QUIT" --> torej, če se ti aplikacija zacikla ali čudno obnaša.
Aplikacije v ozadju NISO aktivne, temveč samo shranjene v ramu (suspended).... obstajajo pa izjeme:
1.) Audio aplikacije pri predvajanju glasbe so aktivne v ozadju (npr. NOVI SloRadio). Pa tudi te aplikacije postanejo v ozadju neaktivne, če ne predvajajo glasbe.
2.) GPS aplikacije pri spremljanju lokacije (bodisi tracking, ali pa navigacija) so aktivne v ozadju. Pa tudi te aplikacije bodo postale neaktivne, če ne bodo spremljale lokacije (če se ne boste trekali, ali pa če ne boste navigirali).
3.) VOIP aplikacije, kadar boste prijavljeni na strežnik, bodo aktivne v ozadju. Pa tudi te bodo neaktivne, če ne boste prijavljeni v omrežje. VOIP aplikacije se bodo tudi avtomatično zagnale ob rebootu, ali pa po "force quitu", če boste med tem dejanjem prijavljeni v omrežje.
4.) Vse ostale aplikacije, ki ne spadajo v te tri skupine, imajo po zaprtju (kliku na home button) maksimalno 10 minut časa, da v ozadju opravijo kakšno nalogo (upload, download kake stvari s spleta, računanje kake kompleksne stvari, ipd). Po najkasneje 10minutah (lahko tudi prej... ene takoj, ene čez minuto, druge čez par minut) bodo aplikacije postale neaktivne.
Kaj pomeni "neaktivna aplikacija"?
Neaktivna aplikacija je shranjena v ramu (s celotnim stanjem), a med tem ne izvaja nobene kode (ne kuri procesorja, grafične, podatkov, ničesar...) in posledično ne obremenjuje baterije. Ko boste neaktivno aplikacijo spet odprli, se bo odprla točno na tistem mestu, kjer ste jo prej zapustili... to je nek "navidezni multitasking" aka. "fast app switching". Za primer take aplikacije lahko vzamete npr. NOVI TV Spored, NY Times, Dropbox app, ... Takih aplikacij je že relativno veliko na app store-u.
Zakaj so potem tisti minuski tam spodaj v "fast app swithing" baru?
Tisti minuski so tam samo za zapiranje aplikacij, ki se čudno obnašajo. To je tako imenovano "zapiranje na silo" aka "force quit". To se uporablja samo v izjemnih situacijah (če npr. gps aplikacija noče nehat spremljat lokacije v ozadju in neprestano kuri baterijo, če se kaka fast app switching aplikacija zacikla v nekem čudnem stanju, ipd).
Kako naj potem poskrbim, da mi multitasking aplikacije ne bodo kurile baterije?
Zelo enostavno....
1.) Pri audio aplikacijah bodite pozorni, da vam ne predvajajo glasbe v ozadju (to zna biti problem samo, če je telefon na mute).
2.) Pri gps aplikacijah bodite pozorni, da vam ne spremljajo lokacije v ozadju (zato je apple uvedel tisto novo ikonco v status baru, ki nakazuje, kdaj imate vklopljen gps).
3.) Pri voip aplikacijah morate vedeti, kje ste prijavljeni v omrežje (in kdaj).
4.) Za vse ostale aplikacije bo pa poskrbel operacijski sistem.
Upam, da je to razjasnilo par pojmov.