i9 10900F + EVGA 3080 overheat ali normalno ?

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Ima kdo podobno konfiguracijo? Je to v mejah ? Komp je bil kupljen kot celota tako da bi pričakoval da je hlajenje urejeno, pa vseeno dobiš dvome ob takih številkah.

Namreč meni se zdijo nenormalno visoke temp ob obremenitvi kot je npr Battlefield, procesor 100C, grafika 92C ...



1612566467614.png1612566473228.png
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Meni se zdijo kar visoke temperature, sploh za grafično. Meni Asus TUF 3080 OC med FS2020 pri 4K (load večinoma 80-100%) plava okrog 58-63 stopinj. Tudi med FurMark stress testom (praktično 100% load ki ga v realnosti ne dosežeš) in s power limitom na 110% ne pride čez 64 stopinj (sobna okrog 23), pri čemer je še vedno skoraj neslišna. Asus TUF ima sicer res enega (naj)boljših hladnilnikov, sem pa imel med čakanjem na Asusko v isti mašini Palit 3080, ki je imela pri istih pogojih cca. 10 stopinj več (tam 73 max). Sodeč po testih bi morala bit EVGA nekje vmes po temp s privzetimi nastavitvami. Je pa seveda odvisno tudi od drugih dejavnikov. Pri meni sugrno ne škodi dokaj zračno ohišje (Meshify S2), kar nekaj ventov (sicer z dokaj tiho postavljenim fan curveom) in AIO vodno za proc, ki dodatno ne greje okolice grafične. Novi lastnik moje Palitke je recimo omenil, da mu laufa na cca. 80 stopinj. Je treba vedet, da tele grafe pod obremenitvijo gladko generirajo 300+W toplote in če je primerno ne odvajaš iz ohišja, se hitro pozna.

S tem procom pa žal nimam izkušenj, verjetno je pa precej odvisno kakšen hladnik mu obesiš gor in spet od airflowa v ohišju. Če se ne motim zna pri PL2 (Power Level 2) pod full loadom vlečt preko 200W, čeprav ima v osnovi deklariran TDP 65W. Novejši proci so sicer narajeni, da za max perfromance pod polno obremenitivjo laufajo kar pri visokih temp (če nimaš ravno kakšnega custom loop vodnega hlajenja), je pa 100 stopinj že max temperatura, kjer sigurno začne throttlat. Če upoštevaš še dejstvo, da med igranjem bettlefielda tale prec verjetno niti približno ni maksimalno obremenjen, je sploh kar huda. Probaj recimo zagnat Cinebench R23 ter opazuj temperature in frekvence. AMD R7 5800X mi gre med CB23 proti 90 (kar je za moje pojme že precej, ampak sem po precej raziskovanja ugotovil, da naj bi bilo normalno za ta proc), pa je med igranjem še vedno okrog 55-65 (max 75).

Kakšne so pa ostale komponente (ohišje, ventilatorji, hladnik za proc, ...)?
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Ce se ne motim je tale spec

NAPAJALNIK LCP ATX 650W 12V LC6650GP3 V2.3 80 PLUS SILVER

OHIŠJE INTERT FULL T ATX W/O PSU W-III RGB

VGA EVGA GF RTX3080 10GB DDR6X PCI-E XC3 ULTRA GAMING

HDD TOSHIBA 2TB SATA3 3,5" 7200 64MB P300 HDWD120UZSVA

SSD CRUCIAL P1 1TB M.2 PCIE NVME 2280 CT1000P1SSD8

RAM TEAM GROUP 16GB 3200 DDR4 TED416G3200C2201 TEAM ELITE x2

CPU INTEL S-1200 CORE I9-10900F 2.80GHZ 20MB BOX

MBD GIGABYTE LGA1200 ATX Z490 UD 1.0 VGA/USB32


Konkretno ta pc
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
Temperature kot take niso problem, če ti računalnik zaradi tega ne throttla preveč in je računalnik tih. Imaš pač kombinacijo enega najbolj požrešnih procesorjev in grafičnih, kar se tiče porabe... in to toploto je treba nekam odvesti. Glede na to, da sta obe komponenti zelo vroči, je verjetno glavni razlog za visoke temperature slab zračni pretok skozi ohišje. Ima ohišje dovolj odprtin za zračenje? Je notri dovolj ventilatorjev... ventilatorji na ohišju sploh delajo? So primerno usmerjeni? Je računalnik na primerni lokaciji, kjer lahko dobi dovolj hladnega zraka in odvede vroč zrak?
 

cizy

Fizikalc
21. jul 2007
6.976
64
48
10900 in 3080 na 650W LC power napajalniku... jaz bi bil vesel da vse skupaj sploh dela, katastrofa kaj uspejo nametati skupaj. Tukaj ni druge kot premetati vse skupaj v eno kvalitetno airflow focused ohišje z dovolj ventilatorji in pa AIO na cpu (po možnosti kak EK ali Arctic). Pa napajalnik zamenjati.

 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Temperature kot take niso problem, če ti računalnik zaradi tega ne throttla preveč in je računalnik tih. Imaš pač kombinacijo enega najbolj požrešnih procesorjev in grafičnih, kar se tiče porabe... in to toploto je treba nekam odvesti. Glede na to, da sta obe komponenti zelo vroči, je verjetno glavni razlog za visoke temperature slab zračni pretok skozi ohišje. Ima ohišje dovolj odprtin za zračenje? Je notri dovolj ventilatorjev... ventilatorji na ohišju sploh delajo? So primerno usmerjeni? Je računalnik na primerni lokaciji, kjer lahko dobi dovolj hladnega zraka in odvede vroč zrak?

Trenutno so notri 3 serijski ventilatorji spredaj, ceprav je po svoje fail ker je spredaj steklo in posledicno verjetno manj pretoka zraka.

V planu je dodat se dva stropna vent in enega zadaj , da bo odvod zraka hitrejsi.
Pc je na mizi, sedaj bo sel pod mizo saj je pri tleh vseeno kaksen % nizja temp.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Odvisno, če pod mizo vroč zrak ne bo imel kam it, zna bit še slabše. Jaz sem ga imel najprej pod vgradno mizo in je bila spodan cela savna.

Če trenutno res ni ventilatorjev na izhodu, je to prva stvar, ki bi jo dodal in bo verjetno že precejšna razlika. Če pa so, je pa seveda za preverit, če dejansko delujejo in kako je nastavljen fan curve.

Glede na to, da si kupil sestavljen komp kot celoto, bi jaz težil, da vsaj osnovne stvari (neko normalen airflow oziroma hlajenje) uredijo. To da desktop proc dosega Tjmax med igranjem iger, kjer ni niti približno 100% obrenjen, ni normalno. Če bi mu dal delaj kaj bolj zahtevnega, bi se verjetno poznalo tudi na performansah. Pa tudi napajalnik za RTX3080 nVidia priporoča vsaj kvaliteten 750W, tukaj so ti podatknili cheap LC 650W....

Škoda ker so izkoristili dejstvo, da je to grafo posamezno trenutno skoraj nemogoče dobit, in ti potem zraven prodajo neoptimalne ostale komponente (poceni LC napajlnik, srednjo žalost od ohišja, premalo ventilatorjev, QLC SSD, ...). Hkrati so to ravno komponente, ki jih na spletni strani sploh natančno ne navajajo. Mislim sej ni tako grozno, samo za ta denar in skupaj z 10900F ter RTX3080 bi pričakoval oziroma bi bilo smiselno tudi ostalo sestavit malo bolj na nivoju.

Za grafo sicer zdaj vidim da nimaš EVGA FTW3 ampak XC3, ki zna bit kakšno stopinjo toplejša (bolj kompakten heatsink), ampak spet pri nekem normalnem airflowu ne bi smela biti niti blizu 90.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Ravnokar pogooglal tale case in sodeč po temle:
so sprednji trije ventilatorji praktično za okras, če pa poleg tega še nimaš ventilatorjev, ki vlečejo vroč zrak iz ohišja, je situacija popolnoma jasna. Jaz bi tole reklamiral in se probal zmenit, da vsaj ohišje zamenjajo z nečim približno solidnim. Nekaj iz vrha GamerNexus lestvice, ki jo je prilepil cizy, bo sigurno dober začetek.

Mi je pa zanimivo, da neka kao resna firma da iz rok tak PC, pri čemer se še hvali:
Sestavljen je iz kakovostnih komponent priznanih svetovnih proizvajalcev
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Vzet je bil primarno zaradi dobavljivosti grafike,saj 3080 praktično ni za dobit za normalen denar, ostale komponente sicer niso slabe, niso pa top rang jasno, nabavljen je bil še po stari ceni ( 2k € ) , tako da mislm da je še vedno bil nek pametn nakup.

Glede ventov spredaj je tudi meni več ali manj le kot za okras, saj nekega pametna flowa ni.
Načeloma mi dodatne vente ni problem kupit, v planu je 2x 140 zgoraj in 1x 10 zadaj , v skrajni sili pa še zamenjava CPU venta saj je skoraj zagotovo neka default zadeva ( nisem pogledal še kater je).
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
Če boš usposobil nek normalen airflow skozi ohišje (da ti npr. od spodaj v ohišje vleče hladen zrak, zgoraj ga pa piha ven... v kolikor ohišje to omogoča), potem bodo stock coolerji čisto ok.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.736
2.098
113
Po moje je resnicno problem v pretoku zraka, sprednji trije vlecejo notri vendar omjeno pobirajo zrak ker ga vlecejo le iz strani. Enga bi definitivno bilo treba dati zadaj da bo naredil prepih in bo pihal ven. Jaz bi definitivno dal vodno na procesor ki pa bo zasedel zgornji prostor in zgoraj ne bo odvoda ampak pomoje nebi smelo biti toliko problematicno ker procesorska toplota ne bo vec obremenjevala notranjosti ker bo toplota odvajana preko ventilatorjev vodnega hlajenja ki pa bo usmerjeno ven na vehu skatle. Par podobnih skatel sem dal skupaj sicer z 3070 pa ni nekih pokazatlejev visokih temperatur.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Vzet je bil primarno zaradi dobavljivosti grafike,saj 3080 praktično ni za dobit za normalen denar, ostale komponente sicer niso slabe, niso pa top rang jasno, nabavljen je bil še po stari ceni ( 2k € ) , tako da mislm da je še vedno bil nek pametn nakup.
Glede na trenutno ceno RTX3080 recimo da potem ni tako slab deal, vseneo škoda da se že v štartu ni dalo določenih komponent nadgradit. Ampak če si pripravljen v ta problem zmetat še nekaj denarja, se da vse skupaj lepo porihtat.

Po moje je resnicno problem v pretoku zraka, sprednji trije vlecejo notri vendar omjeno pobirajo zrak ker ga vlecejo le iz strani. Enga bi definitivno bilo treba dati zadaj da bo naredil prepih in bo pihal ven. Jaz bi definitivno dal vodno na procesor ki pa bo zasedel zgornji prostor in zgoraj ne bo odvoda ampak pomoje nebi smelo biti toliko problematicno ker procesorska toplota ne bo vec obremenjevala notranjosti ker bo toplota odvajana preko ventilatorjev vodnega hlajenja ki pa bo usmerjeno ven na vehu skatle. Par podobnih skatel sem dal skupaj sicer z 3070 pa ni nekih pokazatlejev visokih temperatur.
Sej to smo že ugotovili, da je problem airflow, če ima trenutno samo ventilatorje, ki so praktično prislonjeni na šipo, ter nič na izhodu.

Karkoli dodatno bo seveda boljše, ampak če že ostane pri tem ohišju, je smiselno izkoristit, kar ohišje ponuja, torej 2x120mm v podnu za dovod zraka ter 2x140mm zgoraj in 1x120mm zadaj za odvod. Pa jaz ne bi šparal na ventilatorjih.

Glede na to, da gre za izredno potraten CPU, ki za max boost clock rabi PL2 (224W limit) in zelo dober hladilnik, bi bilo tudi AIO vodno smisleno. Arctic Freezer II 280 se recimo zelo dobro obnese in je relativno ugoden (80-100€). Če prostorsko ne gre skozi pa 240 varianta (torej 2x120mm namest 2x140mm). Bi sigurno velika razlika za CPU pa nekaj tudi za GPU, ker bo šla toplota direktno ven. Ne razumem pa zakaj zgoraj potem ne bi bilo odvoda, saj bodo ventilatorji še vedno pihali ven. Sam imam na vrhu ohišja 3x120mm Arctic Freezer II 360 in lepo odvaja toploto iz ohišja (kar ne gre skozi zadnji 140mm vent), se tudi konkretno pozna na temperaturi izhodnega zraka zgoraj, če je grafika pod full loadom (v primerjavi s tem če je recimo obremenjen samo CPU).
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Nevem če se motim, ampak a ni tako da vodno hlajenje zahteva neko vzdrževanje?
Pri zračnem vzameš kompresor in spihaš, nevem kako je z vodnim?
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Pri AIO (all in one) rešitvah, kot je predlagan Arctic Freezer II, načeloma ni predvideno, da karkoli menjaš, ker gre za zaprt sistem.

Custom loop je druga zgodba, ampak tam si hitro na par 100€ (tudi proti jurja, če hočeš hočeš še GPU pod vodo in top komponente) v primerjevi z 80-100€ za prej omenjenega Arctica.