Harmonika - motorične spretnosti

Freejevc

Zelenc'
8. okt 2009
17
0
1
Če je slučajno kakšen glasbeni talent na tem forumu, bo hitro razumel kaj mislim...

Začel sem se ukvarjati s poučevanjem diatonične harmonike. Saj ko ti enkrat gre, ni problem naučiti (oz. se naučiti) katerokoli pesem. Je pa zelo velik problem na začetku osvojiti motoriko, saj leva roka dela drugače kot desna in to mora biti vse usklajeno. Desna roka je itak nepredvidljiva, ker je odvisna od melodije. Leva roka pa mora igrati base po določenem vzorcu, ki je odvisen od takta pesmi (recimo: A,B,C,B,A,B,C,B ali A,B,B,C,B,B,A.B.B). Noben problem ni igrati vsak part posebej, uskladiti to skupaj pa je cela umetnost.

Do zdaj sem vsakemu rekel, da ni druge kot vaja in vaja, pri tem pa se kontrolirati kako igra katera roka. Samo pri nekaterih se to vleče tedne in tedna, lahko tudi cel mesec, preden osvojijo to tehniko. Zato me zanima ali obstajajo kakšne vaje oz. nasveti, kako bi se to dalo čim prej naučiti?
 

mckmck

Fizikalc
20. mar 2013
524
199
43
Sam imam izkušnje z diatonično harmoniko in lahko samo za to podam mnenje. Prvo bi priporočal, da jih naučiš basni del se pravi polka, valček ter da znajo prvo da del u "nulo". Nato diskant kjer jih naučiš nek lažji del katerega si recimo izmisliš (ne cele pesmi) da se še tega naučijo v nulo, nato pa vse skupaj da se združi. Eni ulovijo zadevo takoj, drugi potrebujejo več časa. Mene se 1 mesec če imaš 1x na teden recimo vaje ne zdi veliko časa da se naučiš ti dve zadevi.
 

Freejevc

Zelenc'
8. okt 2009
17
0
1
No, saj imava približno isti postopek. Jaz ponavadi ne glede na starost in izkušnje kandidata začnem s kakšno lažjo pesmico - recimo Kuža pazi je dovolj primerna, ker ima desna roka samo ene 3 različne prijeme na 2 prsta in se lažje osredotočiš na igranje basnega dela. Potem dam še kakšno lažjo polko, toliko da se ne trenira samo na eni pesmi. Nadaljujem s kakšnim valčkom, recimo Na planincah. Pol pa zadeva počasi steče.

Jaz pa poudarjam, da je treba vaditi vsak dan (ali vsaj vsak drugi dan). In če bo nekdo enostavno pesmico vadil vsak dan, bi po tednu ali dveh moral osvojiti tehniko. Eden mi je enkrat rekel, da je vadil samo čez vikende in je po 2 tednih že skoraj tekoče igral Na planincah. Tako da 1 mesec se meni zdi kar dost.
 

djpiky

Pripravnik
21. feb 2008
370
5
18
Uskladitev obeh rok pri igranju hramonike je ena izmed težjih stvari. Leva roka igra basovski del oziroma diktira ritem skladbe. Zelo potrebno bi bilo, da vsi poučevalci (še posebaj diatonične harmonike) nemenijo dosti časa preigravnja ritem sekcije in učenja ritma. To se počne z metronomom. Šele ko učenec "zašteka" osnovni ritem skladbe se gre na naslednjo fazo, to je učenje basovskih prehodov igranja. Seveda ob metronomu. Ko učenec popolnoma obvlada levo roko, pričnemo z poučevanjem desne roke. V tem primeru ne bo težav.

Velika hiba večine, ki igrajo diatonično harmoniko je ravno ritem, ker ko je potrebno zaigrati kakšen prehod vsi nenamenoma upočasnijo ritem, ker je težko igrati v istem ritmu enostni del skladbe kot tudi težji del. Potem pride pa do tega, da se pridruži kitara pa nič več ne štima. To je naloga poučevalcev, ki jo večina ignorira.
 

mikimaus

Zelenc'
18. sep 2014
28
0
1
Ni spet tako težko poštekat, saj se igra le na 3 base. Najlažje je začeti v srednji vrsti in potem se basi igrajo 4-3-2-3-4-3-2 (polka) oz. pri valčkih se "trojka" pritisne dvakrat. Paziti je tudi treba, s katerim basom začneš ritem v primeru če meh stiskaš oz. vlečeš. To je vsa umetnost igranja basov, če izvzamem igranje figur ob zaključku oz. v prehodih.

Če ta ritem nekomu zdaj pokažem in mu rečem naj igra samo z levo roko, ne bo imel nobenih težav, četudi nikoli prej ni igral. Zakompliciralo mu bo, ko mu rečeš, zdaj pa igraj še z desno roko. Dokler leva roka ne teče podzavestno, se bo tak učenec motil. Treba je res ogromno vaje in vaje. Vaja pa ni stvar učitelja, ampak učenca.

Res pa je, da je na začetku vsaka stvar težja kot potem: igranje basnih figur, prehod iz enega dura v drugi, paziti s katerimi prsti pritisnemo kateri prijem itd.
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.277
23
38
Murska republika
Saj je to da nekateri ne osvojijo levo-desno razumljivo kajti tudi levi in desni reženj možganov ne delata po istem principu, hhehe...o_O
 

Freejevc

Zelenc'
8. okt 2009
17
0
1
Še eno vprašanje: Kako bi se dalo igranje tako dobro natrenirati, da bi se med igranjem neke pesmi lahko še s kom pogovarjal? Sam sem pri igranju omejen na zelo kratke besede, če bi pa dolgo nekaj govoril, bi se prej kot slej zmotil... pač treba je biti pozoren na to kar igraš in to kar bi rad povedal, dve stvari naenkrat pa ne gresta. Sem pa že videl, da se kakšni izkušeni harmonikarji kar med igranjem lahko kar pogovarjajo z drugimi. Kako bi se dalo v tem izpopolniti?
 

plexix

Fizikalc
10. sep 2007
902
152
43
Boš moral to najprej sam pri sebi to ugotoviti, kaj narediti, drugače pa vaja, in vaja, in vaja. Nekaterim je to lažje, drugim težje. Sam se bobnar, pa gre 5 stvari hkrati, leva noga, desna noga, leva roka, desna roka, pa še petje zraven oz. govor če je treba.

Lp,
 

bpangr

Pripravnik
7. jan 2013
57
0
6
Živjo. Že dolgo ni nihče nič napisal na to stran, pa jo bom jaz uporabil za moj problem: Imam anglo concertino, pridno vadim, je pa igranje malo drugačno, kot pri harmoniki, saj se melodija lahko prepleta z desne na levo stran in obratno. In zopet je tu problem uporabe obeh rok hkrati. Problem je tudi, ker pri nas ni učbenikov oz notnega materiala. Sam imam original učbenik za zelo osnovno učenje prijemov, nadaljevanja pa ni. Zanima me, če je tu kdo, ki igra ta inštrument.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Še eno vprašanje: Kako bi se dalo igranje tako dobro natrenirati, da bi se med igranjem neke pesmi lahko še s kom pogovarjal? Sam sem pri igranju omejen na zelo kratke besede, če bi pa dolgo nekaj govoril, bi se prej kot slej zmotil... pač treba je biti pozoren na to kar igraš in to kar bi rad povedal, dve stvari naenkrat pa ne gresta. Sem pa že videl, da se kakšni izkušeni harmonikarji kar med igranjem lahko kar pogovarjajo z drugimi. Kako bi se dalo v tem izpopolniti?
stara objava, ampak sem se dobro nasmejal kaj ded sprašuje.
Če je še aktiven forumaš....
Muskontar boš dober, ko boš igral harmonko, se pogovarjal, ktero dečvo osvojil med igranjem, jo celo posex...., itd.
Zdej pa vadi in vadi. Vrstni red ni nujno da je takšen, kot sem napisal. Lahko začneš z prvim in zadnjim predlogom....
 

frankwell

Fizikalc
19. avg 2019
104
36
28
Če je slučajno kakšen glasbeni talent na tem forumu, bo hitro razumel kaj mislim...

Začel sem se ukvarjati s poučevanjem diatonične harmonike. Saj ko ti enkrat gre, ni problem naučiti (oz. se naučiti) katerokoli pesem. Je pa zelo velik problem na začetku osvojiti motoriko, saj leva roka dela drugače kot desna in to mora biti vse usklajeno. Desna roka je itak nepredvidljiva, ker je odvisna od melodije. Leva roka pa mora igrati base po določenem vzorcu, ki je odvisen od takta pesmi (recimo: A,B,C,B,A,B,C,B ali A,B,B,C,B,B,A.B.B). Noben problem ni igrati vsak part posebej, uskladiti to skupaj pa je cela umetnost.

Do zdaj sem vsakemu rekel, da ni druge kot vaja in vaja, pri tem pa se kontrolirati kako igra katera roka. Samo pri nekaterih se to vleče tedne in tedna, lahko tudi cel mesec, preden osvojijo to tehniko. Zato me zanima ali obstajajo kakšne vaje oz. nasveti, kako bi se to dalo čim prej naučiti?

meni je moj učitelj pisal številke. Torej naučil me je pesem(desna roka). do naslednjega tedna sem naprimer zvadil to. Potem mi je pa v knjižico zapisal s številkami pisal koliko basov ima vsak prijem. Torej vedel sem ali gre za polko ali valček. Vedel sem osnovni ritem za polko ali valček.
primer (polka):
učitelj mi je napisal
2 3 2 2 3 2 1 2 2 3
to je pomenilo:
prvi prijem na desni roki: A B
naslednji prijem: C B A
naslednji prijem: B C
naslednji prijem: B A
naslednji prijem: B C B
itd.

Za razne zaključke je imel natisnjene sheme bas tipk in mi oštevilčil kako gre.
podobno za kakšen težji prijem na desni roki. isto je imel natisnjeno shemo in pobarval tipke

No tako nekako mi je pisal za pase prvih nekaj pesmi. potem pa itak počasi osvojiš kako gre glede na to da poznaš meodijo pesmi itd.

Na koncu sva se učila samo še desno roko, basi ti pa pridejo pok kožo sami od sebe.

Vem da je kar stara tema pa vseeno upam da komu pride prav.