Gradnja nove hiše - na kaj biti pozoren?

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Pri nas so vsi žični, razen dimnega detektorja, ki pac pride v kompletu, rabim ga pa ne. Posebej kupila ga sigurno nisem. Zdaj je nekje v kurilnici, ker recimo, da je tam najverjetneje, da se kaj zgodi v tej smeri, pa da je od oci otrok in da se ga ne isce vsakic ko zacne tezit, da je treba baterijo menjati.

Brezžični je se en senzor na stengah, ker smo pozabili kabel pripeljati k enemu, sicer malo visjemu oknu, ampak dosegljivem, ostali vsi žični.

Menjava baterij je jako nadlezna, utruja durh na durh in ko snames senzor z ležišča, ceprav je alarm izklopljen, piska. Moj si vse pristima vnaprej (lojtra, odvije baterijo in pripravi, pogleda najprej z vseh zornih kotov, kako je to ze gor nataknjeno ipd, ce rabi se kako orodje, po vrstnem redu, da ne izgublja casa z brskanjem), da je cimhitreje fertik, ker se mu tisto dere v ksiht.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
KSZ:
Prej sem pozabil:

Zunanji priključek za agregat (vtičnica in kabel (napajalni in krmilni, če bo kdaj naprednejši agregat) do glavne elektro omarice)
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

gr69

Guru
15. dec 2009
11.297
2.395
113
še v SLO - ampak komaj
Kar opažam pri večini, da si ne dajo dovolj prostora za komunikacijsko omarico. Potem pa v navadno zidno elektro omaro tiščijo switchu in modeme - to pač ne gre več ko imaš 20+ UTP razvodov po hiši.

Jaz imam 60x60x90cm komunikacijsko omarico, montirano pod strop, pod njo pa je še prostor za pralni stroj. Not imam 2 patch panela, Unifi 24-portni PoE switch, Unifi router (UDM-Pro), recorder za kamere, UPS, NAS in modem.

Za WIFI imam v vsaki etaži po en AP (Unifi U6-Lite), enega sem dal še v garažo ker je bil slab signal - tam imam dosti IoT naprav.

Imam še 2x UTP do vrat zunaj na ograji zaradi domofona pa v vsak kot hiše za kamero. Pri kamerah si vnaprej malo poglej kako jih boš postavil da ti razni žlebovi ne bodo napoti ipd.

V vsako sobo sta 2 UTP-ja, edino dnevna in kabinet sem dal po 4 komade. Planiraj še tudi v dnevni nekje na zidu za razne domofon monitorje ipd.

Pa v tej fazi razmišljaj še o alarmu - tam je namreč drugi kabel. Pa obvezno zunanja sirena nekje visoko na fasadi.

crashednburnt

Edino kar je za dodati, da zraven vsake UTP vtičnice še vsaj eno 220 V schuko - dvomim, da boš imel vse Poe končne stvari - pa tudi če, je vprašanje ali boš preko UTP lahko dovolj za vse naprave.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Še to sem te hotel vprašati - kako se ti obnese Unifi oprema - switch, router ter AP-ji? U6-Lite vidim da je posodobljen na U6+ sedaj.
Ubiquiti u6 je boljši kot prejšnji ac, se pa vidi da ga se razvijajo ker včasih kak obupen firmware dajo ven. Če delaš na novo itak daj zraven še eno cev za UTP, neke realne potrebe pa za vsak prostor ni. Preko wifi mi delajo čisto normalno 4x TV, 4 streaming boxi t2, 2x igralni konzoli, kamere, nekaj wifi senzorjev, ki niso še šli na zigbee, kosilnica, 4 prenosniki, tablice, telefoni, hladilnik, pa mogoče še kaj. Kabel UTP ne vem kdaj sem nazadnje rabil za končne naprave, niti prenosniki nimajo žične mrežne kartice. Aja lažem, en domofon pa dvoriščna vrata grejo na UTP..
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
Še mojih 5 centov:

  • centraliziraj vso elektriko - to pomeni vse luči, vsa stikala, vse vtičnice v eno veliko omarico z varovalkami.
  • ne veži luči na križna/menjalna stikala ampak v omarici vse skupaj veži na impulzna stikala
    Prednosti:
    • če boš šel kdaj na smart house samo menjaš z releji in jih enostavno krmiliš s PLC kontrolerjem
    • stikala (pravzaprav tipkala) so vedno v isti poziciji (žena bo vesela, ker lepo in fancy izgleda)
    • enostavno dodaš dodatno tipko za luč, ki se pozneje v praksi pokaže za boljšo pozicijo
  • potegni dovolj cevi, veliko rezerve, pretiravaj, to je poceni in pozneje pride zelo prav
  • ne pretiravaj z vtičnicami (jaz sem), daj jih veliko samo tam, kjer se dejansko rabi (soba kjer je comp, za TVjem...) Tisto 1/2 metra od tal v vsako sobo je brezveze, sesalcev na kabel skoraj noben več ne uporablja. Pomisli kje boš imel novoletne lučke zunaj/noter. Sliši se smešno, dejansko pa večina folka vlači neke podaljške vsako leto, ker ravno v tistem kotu ni vtičnice.
  • ne vleci FTP kablov na zalogo. Samo poskrbi da imaš dovolj rezerve pri ceveh. Boš potegnil po potrebi.
  • predvidi 19" patch omaro za IT zadeve (modem, router, switch, NAS, videonadzor, server...)
  • Za wifi priporočam Ubiquiti Unifi
  • okna in zunanja vrata naroči s senzorji odprtosti (reed relay), ki jih lahko potem vežeš na alarmni sistem
  • tipkala za rolete/žaluzije naj bodo pri vratih ter v spalnici pri postelji in ne pri oknu, kot nekateri montirajo
  • zmanjšaj razvodne doze na minimum, če že morajo biti, naj bo samo ena na prostor (jest nimam nobene)
  • ...
 
  • Všeč mi je
Reactions: crashednburnt

b_t

Pripravnik
17. okt 2007
306
6
18
Jaz bi dodal, da pomisli še na:
- zunanjo (pametno) osvetlitev
- napeljave za motorno gnana vrtna vrata
- napeljave oz. predpriprave za sončno elektrarno in hranilnik (baterije)
- napeljave oz. predpriprave za polnilnico za električni avto
- nekatere toplotne črpalke in klime se da priključiti na mrežo (krmiljenje; ali je smiselno, presodi sam)
- napeljave oz. predpriprave za bazen (ne samo elektrika, temveč tudi voda in odtok)
- pomisli, če boš kdaj imel pametni vrt (pametno zalivanje, senčenje... - zopet pomisli tudi na vodo)
- če boš imel zunaj tende, se lahko ob možnem vetru same zapirajo (senzorji, motorji)
- nekatere kamine se da upravljati prek telefona
- senzorji dima, vode, CO se lahko tudi povezujejo med seboj

- in pa še (nima veze z elektro), ampak - nujno voda in odtok zunaj (imam znanca, ki ni naredil pipe zunaj in zdaj kolne, ko toči vodo v otroki bazenček)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mirko

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.903
113
UTP je v vsaki sobi, vkljucno s kletnimi (je pa klet v celoti bivalna). Obvezno v kurilnico, na vsak vogel hise za zunanjo kamero, eventuelno polnilnico za EV, SE, vhodna vrata... Tega se nabere, v fazi gradnje je zadeva poceni...

Wifi... Se ne spoznam najbolje in se ne bom, dokler ne bo treba. Trenutno je pa router v kleti in v pritlicju in se vsi lahko gor priklopimo in gledamo netflix/youtube. Je pa res, da racunalniki, razen mojega laptopa, so vsi na utp. Prav tako printer in vse, kar mi je prej na misel prišlo. V garaži je inverter od SE porabil en kabel, ne lovi pa wifi iz bajte. Tukaj mi je zal, da ni se eden nekje na rezervi. Za polnilnico... To se bom pol hecala. Magari se en routercek, ce me bo šlo drugače.

Kar se pa cevi tiče...
Na streho ene sve ali pa tri (SE, se kaj se najde, mi smo potem za klimo pod stresnoki vlekli, da nismo stemali), ven v vsak kot hise (razne razsbetljave, zunanje kuhinje, crpalke za bazene, dvoriscna vrata ipd), da pol od tam dalje vleces, ne iz hise...
Poleg vsega tega pa še kar tako en zvezda sistem po celi hiši, center pa TK omara.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Še mojih 5 centov:

  • centraliziraj vso elektriko - to pomeni vse luči, vsa stikala, vse vtičnice v eno veliko omarico z varovalkami.
  • ne veži luči na križna/menjalna stikala ampak v omarici vse skupaj veži na impulzna stikala
    Prednosti:
    • če boš šel kdaj na smart house samo menjaš z releji in jih enostavno krmiliš s PLC kontrolerjem
    • stikala (pravzaprav tipkala) so vedno v isti poziciji (žena bo vesela, ker lepo in fancy izgleda)
    • enostavno dodaš dodatno tipko za luč, ki se pozneje v praksi pokaže za boljšo pozicijo
hvala za toke. Glih delam elektriko in še nimam stikal. Jutri gre not nova omarica in ta impulzna stikala. To ce prav razumem vežeš poljubno število stikal in ko mu nulo pa fazo brikaš on vklopi ali izklopi, odv v kerem stanju je?
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.635
6.459
113
170550_9c559f7af5b9e4d4747a16281a8880a9.jpg
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: gr69 in Mirko

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
hvala za toke. Glih delam elektriko in še nimam stikal. Jutri gre not nova omarica in ta impulzna stikala. To ce prav razumem vežeš poljubno število stikal in ko mu nulo pa fazo brikaš on vklopi ali izklopi, odv v kerem stanju je?
Tako je. Jest bi raje vzel 24V kot 230V impulzna stikala in potem do tipkal potegnil FTP kable. Z enim FTP kablom (8 žil) lahko potem vklapaš do 7 luči.
 
  • Všeč mi je
Reactions: crashednburnt

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
Aja, pa vzemi varianto z 2 kontaktoma, če boš rabil vzporedno vklapat še lučko v stikalu npr. WC, zunaj...
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Mah mam narejeno že vse za križna in menjalna, samo še nimam gipsa po nekaterih stenah in stropu, tak da še lahko spremenim do neke mere, ne pa tolko, da grem na 24v.
Glavno omarico mam fertik in polno, tak da 230V mi še gre skozi, za ostalo bi bilo preveč dela v tistem delu napeljave, ki je že sfiniširana in v stenah, ki so že zaprte.

Je opcija, da šivam tipke skupaj vzporedno za tole? Recimo, da uporabim to kaj mam za menjalno in križno pripravljeno.

Če bo bo samo osnova, tipka. Nimam volje za kaj več spreminjat obstoječih zadev.
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
Je opcija, da šivam tipke skupaj vzporedno za tole? Recimo, da uporabim to kaj mam za menjalno in križno pripravljeno.

Če bo bo samo osnova, tipka. Nimam volje za kaj več spreminjat obstoječih zadev.

Seveda lahko vzporedno vežeš, saj na to impulzno stikalo preko tipke samo fazo pošiljaš. Ničelni vodnik je združen v omarici in vezan npr. na A1 kontakte.
 

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
225
172
43
Zelo zanimivo branje. Tri banalne zadeve:
- luč nad npr jedilno mizo naj bo točno nad njo. Ne da kabel visi tam nekje pod stropom in potem ne veš, kako bi kamufliral odvečen kabel.
- razmisliti o pozicijah klim ter pripraviti preboj ter odtok.
- Elektro omarica naj bo dovolj velika ter skrita v nekem kotu. Ne pa da je obeh nadstropjih na najbolj "prestižnem" in vidnem mestu.

Mogoče še to. Ne potrebuješ vtičnic na hodnikih in za vsakim vogalom. Saj je kabel sesalca dovolj dolg.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Za klimo je bolje razmislit o centralni v novogradnji. jaz bom spustil strop na hodniku in bojo letele cevi do prostorov.
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
Ja, 24V zaradi morebitnega krmiljenja v prihodnosti pa zaradi ne-nevarnih nizkih napetosti. Do tipkal lahko vlečeš FTP kabel, ki je tanek in poceni ter z enim kablom lahko pokriješ do 7 tipk (7x 24+ in 1x minus). En dober meanwell-ov 120w 24V napajalnik pride cca. 50€.
 
  • Všeč mi je
Reactions: crashednburnt