Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Elektrika pa je v zadnjem letu na borzi 20% cenejša? A lahko nekdo cel članek prilepi
http://m.finance.si/8332444/Bodite-vztrajni-in-si-pocenite-elektriko?src=pj010213
01.02.2013 00:01, Dopolnjeno: 31.01.2013 22:38; Finance 23/2013
Novica Mihajloviæ
Skupina velikih odjemalcev elektrike družno snuje predlog vladi, kako ublažiti breme davkov in prispevkov, ki so gospodarstvu močno zvišali strošek električne energije
Čeprav so cene elektrike v zadnjem letu upadle tudi do 20 odstotkov, se je strošek elektrike podjetjem zvišal, ker je država zvišala prispevke, vezane na ceno elektrike. Preverili smo, kako lahko dobavitelji podjetjem z že sklenjenimi terminskimi pogodbami čim bolj olajšajo plačevanje stroškov električne energije.
Veliki odjemalci elektrike, ki to kupujejo pri družbi GEN-I, so na včerajšnjem posvetu na Bledu iskali skupno strategijo, s katero bodo vlado prepričali, naj vsaj nekoliko omili breme, ki jim ga je naložila z močnim zvišanjem prispevka za obnovljive vire energije. Spomnimo, letos se bo ta prispevek v povprečju zvišal za 334,7 odstotka. Bojan Horvat, direktor mariborske družbe Energija plus, pravi, da zdajšnje razmere na trgu, ko se cene električne energije nižajo, cena za uporabnike pa se zvišuje, pri njih najbolj čutijo tako, da kupcem pojasnjujejo sestavo cene elektrike.
»Med našimi industrijskimi kupci je precej nezadovoljstva. To zanje niso male zadeve, prav zdaj se s kolegi pripravljamo na sestanek s kupcem, ki bo zaradi višjih cen v letu dni izgubil dodatnih 800 tisoč evrov,« pravi Horvat in dodaja, da se po njegovih izkušnjah vztrajnost splača.
Pogodba je pogodba, ne pričakujte čudežev
Čeprav se zaveda, da bi predraga elektrika v težkih časih utegnila zabiti zadnji žebelj v krsto kakega od njegovih kupcev, Horvat za tiste z že sklenjenimi terminskimi pogodbami težko prav veliko stori. »Vedno kupcem vnaprej pošteno predstavimo možnost, da se ob dolgoročnejšem zakupu elektrike cena lahko skozi čas zviša ali zniža,« Horvat pojasnjuje, kaj počno, da kupci ne bi bili pretirano razočarani ob spremembah na trgu. Kaj pa lahko storijo, da bi svojim kupcem olajšali preživetje v trdih časih? »Največ, kar v takem primeru lahko naredimo, je, da s skupnimi močmi po vsej verigi od trgovca na debelo do končnega kupca poiščemo kako rešitev v obliki reprograma obveznosti,« pojasnjuje Horvat.
Z reprogrami se ukvarjajo po vsej Sloveniji
Energija plus ima po Horvatovi oceni okoli deset kupcev, ki zaradi novih razmer na trgu poskušajo spremeniti zdajšnje pogoje dobave elektrike. Kupcem v prihodnje svetuje večjo razpršenost nakupov elektrike, del dobave si je smiselno zagotoviti dolgoročneje, preostanek pa je dobro kupovati sproti po potrebi tedaj, ko se jim zdi cena ugodna. Tudi v ljubljanski družbi Elektro energija pravijo, da se poskušajo s partnerji dogovoriti za ustrezno zavarovan reprogram, če to razmere določajo. Alenka Avberšek z Gospodarske zbornice Slovenije pa poudarjajo, da so se v zadnjem času močno okrepile težnje, da bi bilo že sklenjene terminske pogodbe o dobavi elektrike mogoče sproti prilagajati spremembam na trgu, saj podobno ureditev že poznajo na nekateriih evropskih trgih.