Fuč štarter?

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.366
269
83
34
Danes sem se kar nekaj časa vozil z rezervo (res ne hlape), tik pred črpalko naredim še en postanek. Opravim zadevo, obrnem ključ in nič. Ne slišim ne bencinske pumpe, ne vergla, niti ck-ck, kot je ob praznem akumulatorju. Si rečem "fak, benz". Grem do črpalke po kantico in 5L benza, natočim v avto, nič. Ajde akumulator..vse dela, priklopimo za foro, nič, aku ni. Kličem svojega mehanika in pravi, da je verjetno štarter. Porinemo v 2. prestavi, avto vžge, grem napumpat, seveda spet rinemo, vžge. Jutri ga peljem avtoelektričarju. Berem zdaj, da so lahko samo krtačke in ne komplet štarter? Je lahko kaj drugega? Pripeljal sem se do doma normalno, če bi bila bencinska pumpa, verjetno tudi to ne bi bilo možno. Sprasujem bedarije, ampak se ne spoznam kaj veliko. :D
 

motoroki

Fizikalc
30. maj 2022
518
95
28
Lahko rele, ki da komando za vžig, nato slabi stiki..malo prerukaj ..na štarterju pa v veliki večini gredo krtačke najprej, ampak bi se moral prej slišat klik, ko zobnik štarterja porine na vztrajnik
 
Danes sem se kar nekaj časa vozil z rezervo (res ne hlape), tik pred črpalko naredim še en postanek. Opravim zadevo, obrnem ključ in nič. Ne slišim ne bencinske pumpe, ne vergla, niti ck-ck, kot je ob praznem akumulatorju. Si rečem "fak, benz". Grem do črpalke po kantico in 5L benza, natočim v avto, nič. Ajde akumulator..vse dela, priklopimo za foro, nič, aku ni. Kličem svojega mehanika in pravi, da je verjetno štarter. Porinemo v 2. prestavi, avto vžge, grem napumpat, seveda spet rinemo, vžge. Jutri ga peljem avtoelektričarju. Berem zdaj, da so lahko samo krtačke in ne komplet štarter? Je lahko kaj drugega? Pripeljal sem se do doma normalno, če bi bila bencinska pumpa, verjetno tudi to ne bi bilo možno. Sprasujem bedarije, ampak se ne spoznam kaj veliko. :D

ko zavrtiš ključ, se ti pojavi ikonca ključka ali ne?
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Če se greš sam diagnostiko brikaj direkt 12v na štarter. Torej iz vlkega kabla na mali kabl. Če ne obrne je štarter, če obrne je nekje na elektriki. Če si pa zgolj radovedn ti bo pa itak danes mehanik povedal :)
 

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.366
269
83
34
Muci me, ja, ker 10 minut pred tem, ne kdaj prej nikoli ni dajal nobenih simptomov, kresnil kot nov. A je to normalno, da odpove iz nule? In za 80k prevozenih? Je mozno, da je kljuc v daljincu preslab? Mislim, da nisem slisal benz pumpe ob kontaktu, samo v tem primeru mi avto ne bi zalaufal sploh na potisk? Mam na drugi lokaciji avto, ga grem pol mal opazvat.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Če ni bilo slišat pumpe, štarterja, itd.. potem imaš problem verjetno na kablih do akumulatorja. Ker za vžgat na porivanje dejansko ne rabiš akumulatorja.

Jaz bi za začetek snel kleme, očistil vse okoli in pregledal maso.

Grem stavit, da štarter dela ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.366
269
83
34
Mehanik, ki me je napotil k električarju pravi, da pumpa ni, ker potem ne bi dovajalo goriva in ne bi prišel do doma.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Jaz vedno in povsod. Pa še marsikaj drugega. Če nimaš dveh levih rok lahko z osnovnim orodjem marsikaj narediš sam..
 
  • Všeč mi je
Reactions: sixpower