excel povprečje celic gor in dol

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
752
113
Torej, imam stolpec A, kjer so vnešene neke vrednosti, ki ves čas malo skačejo gor ali dol. Ko jaz to povežem v graf, dobim zelo žagasto krivulji, ki bi jorad zgladil. Zato sem naredil stolpec B, kjer je v vsaki celici povprečje ustreznih treh celic v stolpcu A (ena vrstica višje, ista vrstca in ena vrstica nižje). Rad pa bi to malo avtomatiziral. Torej če bi nekam vpisal številko 5, bi mi potem vzel povprečje 5 sosednjih celic iz stolpca A. Ali 7, 9, 11 itd celic, pač dokler ne bi bila krivulja dovolj zglajena. Torej rad bi neko formulo, s katero bi določil povprečje N-tih sosednjih celic, s tem da bi N lahko prosto izbiral. Verjetno bo kaj s funkcijo row(), vendar me zanima, če že ima kdo kaj podobnega narejeno.
 

Zardoz

Pripravnik
25. sep 2007
63
0
6
Za glajenje lahko uporabiš Moving Average. Na grafu z desnim gumbom klikni krivuljo, izberi Add Trendline... in pod Trendline Options izberi Moving Average . Za stopnjo glajenja spreminjaj parameter Period .
 

Robbit

Fizikalc
26. jul 2007
2.209
20
38
Jst bi v sosednji stolpec naredil malo daljši if stavek, ki bi se skliceval na celico kamor bi vpisoval številko od npr. 3-10.

If stavek pa bi se glasil IF($A2$=2;average(B1:B2);IF($A2$=3;average(B1:B3);if($A2$=4;average(B2:B4).......

Tako bo v sosednjem stolpcu vzeto povprečje celic, ki ga boš vpisval v celico A2.
 
Nazadnje urejeno:

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
752
113
sem rešil tako, da sem uporabil formulo, recimo za B5:
=AVERAGE(OFFSET(A5;2;0;5;1))
ta torej vzaem popvrečje od RANGE, ki se začne 2 vrstici višje in 0 stolpcev levo od celice A5 in je veliko 5 vrstic ter 1 stolpec. Potem pa številki 2 ter 5 poljubno popravljam.