Enostavni/nezahtevni objekt, odmiki in zmeda

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.153
113
In ti bi anarhijo? Bolj je težava, da se gradbena zakonodaja menja na dve leti in da ti lahko GD zminira vsak ki ima 5 min časa, posebno pismen ne rabi bit.
vsake pol leta se menjuje zakonodaja...odvisno kdaj kak veljak rabi kakšno spremembo iz črne v zeleno.
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.916
278
83
tam ko se terc po tori rola
Nekje sem prebral, da naj bi odmik od meje bil vsaj polovico višine objekta... Potem tako ni panike, dva metra bo na najnižji točki, ki bo itak proti sosedu, namen pa imam 130-150cm stran postaviti ''noge''.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Nekje sem prebral, da naj bi odmik od meje bil vsaj polovico višine objekta. oziroma minimalno...... Potem tako ni panike, dva metra bo na najnižji točki, ki bo itak proti sosedu, namen pa imam 130-150cm stran postaviti ''noge''.
Večinoma je določen tudi minimum in dvomim, da bo 1,5m šlo brez soglasja soseda.
 

zakajaltersuxu

Fizikalc
19. jul 2007
1.587
85
48
Lahko greš na občino, res je. :) Lažje bo če poguglaš OPN + ime občine. Noter so tudi odmiki. Če je pa parcela del podrobnejšega urejanja pa OPPN + ime občine. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: motofrik

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.916
278
83
tam ko se terc po tori rola
Lahko greš na občino, res je. :) Lažje bo če poguglaš OPN + ime občine. Noter so tudi odmiki. Če je pa parcela del podrobnejšega urejanja pa OPPN + ime občine. :)
Sem včeraj celo uro bil na tej strani... OPN, pa bolj sem iskal, manj sem vedel. Danes sem pa šel na Občino, urbanistični oddelek, in hotel le vedeti, kolikšen je potreben odmik, pa mi je razložila vse in še več. Skratka, za moj primer, ko bo le nadstrešnica za mizo in stole (pa prenosni žar, jest je tudi treba...) ni panike. Do 20 m2 gre pod enostaven objekt, brez gradbenega dovoljena, nadzornika, niti del ni treba prijaviti (še ne, se pa dogovarjajo. Ampak, kdaj bo...kdo ve). Edino, enokapnica bi se nekako ne ujemala z okoliškimi stavbami, je predlagala dvokapnico. Edino, nad štiri metre višine ne sme biti. Odmik od sosedove meje nekje polovica višine, sicer rabiš soglasje soseda. No, sem danes že vlil dva temelja, na juriš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakajaltersuxu
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Sem včeraj celo uro bil na tej strani... OPN, pa bolj sem iskal, manj sem vedel. Danes sem pa šel na Občino, urbanistični oddelek, in hotel le vedeti, kolikšen je potreben odmik, pa mi je razložila vse in še več. Skratka, za moj primer, ko bo le nadstrešnica za mizo in stole (pa prenosni žar, jest je tudi treba...) ni panike. Do 20 m2 gre pod enostaven objekt, brez gradbenega dovoljena, nadzornika, niti del ni treba prijaviti (še ne, se pa dogovarjajo. Ampak, kdaj bo...kdo ve). Edino, enokapnica bi se nekako ne ujemala z okoliškimi stavbami, je predlagala dvokapnico. Edino, nad štiri metre višine ne sme biti. Odmik od sosedove meje nekje polovica višine, sicer rabiš soglasje soseda. No, sem danes že vlil dva temelja, na juriš.
Čas je da "teta" na urbanističnem oddelku vzame pot pod noge in si poišče drugo službo.


https://www.uradni-list.si/_pdf/2023/Ur/u2023030.pdf priloga 13B!
 
  • Wow
Reactions: motofrik

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.321
943
113
Titograd
Sem včeraj celo uro bil na tej strani... OPN, pa bolj sem iskal, manj sem vedel. Danes sem pa šel na Občino, urbanistični oddelek, in hotel le vedeti, kolikšen je potreben odmik, pa mi je razložila vse in še več. Skratka, za moj primer, ko bo le nadstrešnica za mizo in stole (pa prenosni žar, jest je tudi treba...) ni panike. Do 20 m2 gre pod enostaven objekt, brez gradbenega dovoljena, nadzornika, niti del ni treba prijaviti (še ne, se pa dogovarjajo. Ampak, kdaj bo...kdo ve). Edino, enokapnica bi se nekako ne ujemala z okoliškimi stavbami, je predlagala dvokapnico. Edino, nad štiri metre višine ne sme biti. Odmik od sosedove meje nekje polovica višine, sicer rabiš soglasje soseda. No, sem danes že vlil dva temelja, na juriš.
Ko bo enostaven objekt potrebno prijaviti (kar se sicer v novem gradbenem zakonu že predvideva), bo to dobra podlaga za obračun komunalca. Imaš srečo, da na vaši občini še ne vedo kak se stvari lotiti, večina občin je verjetno zlobirala točno to spremembo, da pobere več €€€ v občinski proračun. Jaz sem v zadnjem trenutku postavil nadstrešek za avto 49m², da nisem dobil komunalca, ker je komunalc za tak objekt lahko tudi 2k€
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Ko bo enostaven objekt potrebno prijaviti (kar se sicer v novem gradbenem zakonu že predvideva), bo to dobra podlaga za obračun komunalca. Imaš srečo, da na vaši občini še ne vedo kak se stvari lotiti, večina občin je verjetno zlobirala točno to spremembo, da pobere več €€€ v občinski proračun. Jaz sem v zadnjem trenutku postavil nadstrešek za avto 49m², da nisem dobil komunalca, ker je komunalc za tak objekt lahko tudi 2k€
Sem precej prepričan, da v narobe smer ciljaš.
Že do sedaj si rabil za enostaven objekt soglasja, ki pa imajo omejen rok trajanja in se lahko kdaj kasneje tudi spremenijo pogoji, torej če nimaš nobenega dokazila kdaj si objekt postavil (ali začel postavljat) enostavno ni kontrole ali je dejansko skladen ali pač ne.

Že danes imaš veljavnost GD praktično neomejen, če le lahko dokažeš, da si "nekoč" začel gradnjo.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.321
943
113
Titograd
Glede na to, da sem v zadnjih 2 letih postavil enostaven in nezahteven objekt, vem o čem govorim. Za enako velike nadstreške, kot imam sam, danes ponekod dobivajo odločbe o odmeri komunalnega prispevka, saj to omogoča nova zakonska podlaga. Jaz sem prijavil gradnjo tik pred uveljavitvijo novega zakona in samo to je važno, zato komunalca nisem rabil plačati, čeprav sem zadevo zgradil kasneje
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Glede na to, da sem v zadnjih 2 letih postavil enostaven in nezahteven objekt, vem o čem govorim. Za enako velike nadstreške, kot imam sam, danes ponekod dobivajo odločbe o odmeri komunalnega prispevka, saj to omogoča nova zakonska podlaga. Jaz sem prijavil gradnjo tik pred uveljavitvijo novega zakona in samo to je važno, zato komunalca nisem rabil plačati, čeprav sem zadevo zgradil kasneje
Me veseli, da si forum delim s takim velikim malo-graditeljem.

Še enkrat: point prijave začetka del je v tem kar sem napisal - da se vzpostavi red pri gradnji objektov, tudi če gre za nadstrešnice,..., to kar se dogaja s komunalcem pa je samo dodatna češnja na torti; pa še tam, če bi vsi znali brat predpise (vključno s teto zgoraj) bi videli, da večinoma podlage za plačilo komunalnega prispevka ni.

PS: če bi se mene vprašalo bi še postavil skrajni rok veljavnosti gradbenega dovoljenja in rok pridobitve uporabnega dovoljenja, da se končno končajo gradnje brez denarja.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.321
943
113
Titograd
No, za nadstreške, garaže, lope in podobne manjše objekte se lepo pošilja že odmera komunalca, o ostalem sploh ni bilo besede. Kakšen red bi se naj vzpostavil pri gradnji nadstreška, ki ga sam več ne smeš graditi brez nadzornika (ki itak v tem primeru samo da podpis in ga mastno pokasira) mi ni jasno. Razen določenih polnih denarnic? Kolikokrat smo v zadnjih 5 letih spreminjali gradbeni zakon, 3-4 krat? Wtf?! Kakšen red neki...

Če česa ni, reda ni, samo dodatna birokracija, ki služi sama sebi. Nadzorni pa gradbeniki pa skupaj v gostilni. Red je mogoče severno od nas (pa še tam daleč od tega), ne pa pri nas, kjer se folk zajebava zaradi nadstreškov za avte in se na njih trenira strogoču in "dela red", se pa spregleda sušilnice sadja, ki imajo več bivalne površine kot moja hiša :bonk:

Sicer pa veljavnost gradbenega dovoljenja je že zdaj do začetka del omejena, prijava začetka del pa res velja neomejeno. Pa kaj, če nekdo gradi hišo 5 let ali celo 10? Njegova stvar, bo vsaj prišel do svoje nepremičnine. Prava poteza je bila kvečjemu narejena, da ni uporabnega dovoljenja brez dokončanega objekta (fasada se šteje sem), tako da skoraj ni več novih hiš vseljenih brez fasade ( po hrvaškem je še vedno polno tega).
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad, ales85 in Pepe
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Govorimo o ENOSTAVNIH objektih in potrebni dokumentaciji ter prijavi začetka del.

To o vselitvi in fasadi seveda ni res. Enostanovanjska hiša je lahko kar lepo vseljena tako brez uporabnega kot fasade - pa še česa.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.321
943
113
Titograd
Ja prijava gradnje, nadzornik če gradiš sam... ampak vse za olajšanje gradnje. Not. En kup lobijev, ki pristavlja svoje piskrčke in se zakon že vsako leto spreminja :bonk:a

Uradno vseljena je hiša lahko z uporabnim dovoljenjem. Ki ga ne dobiš, če hiša nima fasade. Moral sem k vlogi za uporabno dovoljenje priložiti slike zunaj dokončane hiše ter notranjih prostorov, ker je bila predvidena kuhinja tudi sliko kuhinje, sicer uporabnega ne bi bilo.Menda so v zadnjem popravku pred tem sedanjim zakonom zadevo omilili, v smislu da dobiš pogojno uporabno in da moraš v 2 letih objekt dokončati? Jaz sem sicer živel v hiši, ki še ni imela uporabnega dovoljenja, ampak pač ne uradno... tu se da marsikaj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
1. Naj država neha ljudi zajebavati zaradi njihove lastnine ali pa vsakemu priskrbi bivališče.
2. Kjer je potreben nadzor, prijava nekega stanja denimo zaradi uporabnega dovoljenja, naj uradnik stopi ne teren. Kake bedarije s slikami lepo vas prosim. Če ni možen nadzor na terenu, naj se umakne iz zakonodaje.
 

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
225
172
43
Prebil sem se skozi papirologijo za nezahteven objekt (20 do 40 m2), tako da predlagam sledeč vrstni red:
- skica objekta in tloris na izpisu iz katastra z odmiki od meje in ceste;
- vloga na občini za mnenje o skladnosti. Ta je najpomembnejša, saj se (ne)skladnost ugotovi glede na faktor zazidanosti in faktor izrabe upoštevajoč velikost gradbene parcele;
- vloga za komunalni prispevek - novo od junija lani. Vloga 18 €. In nato neprijetno presenečenje 1200 € izračun;
- vloge pri pristojnih organih, če se posega v vplivna območja ceste, železnice, vodovoda, elektrike;
- vloga pri Zavodu za varstvo kulturne dediščine;
- vloga za gradbeno dovoljenje pri upravni enoti - taksa 22 €.

Prijava začetka gradnje.