Dve vrsti denarja

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.306
820
113
Če boste varčevali v papirnatem denarju, vas bo banka kaznovala, ko ga boste želeli unovčiti. Če ga boste dali na banko, pa vam z lahkoto pribijejo negatovne obresti.
Ko bo papirnat denar manj vreden od elektronskega oz. kako bo IMF kontroliral rajo.

https://t.co/2SajSgTz03?amp=1
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.651
3.932
113
Ljubljana
hmpg.net
Tole je bolj kot ne teorija, ki deluje v držvai z lastno valuto. EMU bi imela pri implementaciji tu precej težav.
Je pa tale tekst malo nedosleden.

Kako ve po katerem času menjaš papirni denar za e-denar, da ti zna izračunati fee? Bo jemal FIFO, LIFO ali katero metodo?
 

fujtajksel

Pripravnik
4. sep 2014
170
5
18
Joj kolk komplicirajo. V starih časih se je to delalo z inflacijo, še v Jugi so znali ;(
Ja ideja je zgleda globalno striženje ovc. Pohlep globalnih banksterjev nima meja.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.306
820
113
Seveda je vpeljava lahko težavna, ampak sprejmejo se zakoni in trgovci se morjao nujno prilagodit.. Vsekakor pa imamo že sedaj omejitve pri nakupih z gotovino nad določenim zneskom, saj ne more biti gotovinski. Tako boš itak moral naredit enkrat konverzijo. Kasneje kot jo boš, slabše bo.

The proposal is for a central bank to divide the monetary base into two separate local currencies—cash and electronic money (e-money). E-money would be issued only electronically and would pay the policy rate of interest, and cash would have an exchange rate—the conversion rate—against e-money
Obresti bodo lahko negatovne in tako nads bodo prisili, da bomo postali sužnji.

Cash would thereby be losing value both in terms of goods and in terms of e-money
Torej bo lahko e-euro dugačen od papirnate evra, čeprav bosta oba vredna 100.


Ali je FIFO ali LIFO niti ni pomembno, saj bo gotovina vsako leto lahko manj vredna. Recimo prvo leto od vpeljve 0,25% ob konverziji,, čez pet let pa mogoče že 3%, čet 10 mogoče 10%. In tako bo gotovina skopnela, mi pa bomo posatli sužnji dela. Mogoče se raja tega ne zaveda, ampak če pa se, pa se lahko vsaj pripraviš. Ker tole, da IMF da povprečnemu Janezu negatovne obresti na depozite je za naše glave težko dojemljivo, saj so nas učili šparaj pa boš lahko nekaj imel. Če pa vpeljejo negativno obrestno pa se bo bolj splačalo vzeti kredit kot pa varčevat in to je spet vofda na mlin banksterjem.

Viva la revolución! Viva la bitcoin!
 
Nazadnje urejeno:

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.651
3.932
113
Ljubljana
hmpg.net
Obresti so danes negativne - razlog je, da je denarja preveč in ga banke ne morejo splasirati.
Omejitve v poslovanju z gotovino so v večini primerov zaradi kriminala. Ker dejansko edini, ki res poslujejo z veliko gotovine so kriminalci (pa čeprav bivši predsedniki - Sudan).

V bistvu "Šparaj pa boš lahko nekaj imel" je prava filozofija, vendar nihče ne reče šparaj v gotovini. Donos je odvisen od tveganja (tudi to je že zelo stara resnica), depozit je povsem netvegan, torej je donos nikakršen. Vedno pa lahko vlagaš v akj drugega malo bolj tveganega (obveznice, sklade, kripto) in donos bo tveganju primeren.

Ta predlog je bolj kot ne vpeljava dveh valut v isti državi, kar je nekaj držav preizkušalo, pa nekako ni zaživelo. Po navadi zmaga tuja:).
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.306
820
113
Sej to je problem - denarja je preveč in ga banke ne morejo splasirati. Izdajajo denar na silo in nas silijo v neko potrošnjo, čepav je mogoče ne potrebujemo. In če te ne morejo prisiliti z kao zelo ugodnimi krediti v potrošnjo ali zapravljanje depčozitov, te bodo pa z negatvnimi oberstnimi merami na depozite kaznovali. In tukaj pade tale filozofija "šparaj pa boš nekaj imel", saj imaš z varčevanjem vedno manj.. Preko kreditov pa futramo nek bančni sistem in stotisoče zaposlenih in njihovim marmonih palač. In oni si zmišljujeo koliko obresti bomo plačali v določenem trenutku.

Varčevanje na računu je sicer lahko super, lahko pa tudi zelo slabo. Sploh ker vedno nekdo drug upravlja tvoj denar in ko ga rabiš, pa se lahko zgodi, da ga ne dobiš. In čez noč se ti lahko na banki spremenijo pogoji pa se ne moreš nobenemu pritožit. In če bodo v nekem trenutku rekli, da je na deopize pa -2% letno, bo tui rekel OK, pač bom mel pa čez 5 let cca 10% manj, pa kaj pol.