Napoved za odmero dohodnine od obresti
KDO vloži napoved
Napoved za odmero dohodnine od obresti mora davčni zavezanec vložiti, kadar obresti izplača oseba, ki ni plačnik davka. Plačnik davka je v skladu z 58. členom Zakona o davčnem postopku – ZDavP-2 (Uradni list RS, št. 117/06) pravna oseba oziroma združenje oseb, vključno z družbo civilnega prava po tujem pravu, ki je brez pravne osebnosti, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost in izplača dohodek, od katerega se v skladu z ZDavP-2 ali zakonom o obdavčenju izračunava, odteguje in plačuje davčni odtegljaj.
Davčni zavezanec rezident, ki prejme obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v Sloveniji ter v drugih državah članicah EU, jih napove v Napovedi za odmero dohodnine od obresti na denarne depozite pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v Sloveniji in v drugih državah članicah EU (obrazec MF-DURS obr. DOHKAP št. 2) in ne na tem obrazcu.
KDAJ mora zavezanec vložiti napoved
Napoved za odmero dohodnine od obresti mora davčni zavezanec vložiti do 15. dne v mesecu za preteklo trimesečje.
VLOGA - obrazec in navodilo
Obrazec in navodilo napovedi sta v
slovenskem , italijanskem in madžarskem jeziku.
KJE IN KAKO vložiti napoved
Napoved za odmero dohodnine od obresti vloži davčni zavezanec na obrazcu pri davčnem organu.
PRILOGE k obrazcu
Če zavezanec nerezident uveljavlja oprostitev, mora k napovedi priložiti potrdilo o rezidentstvu, ki ga izda pristojni organ druge države pogodbenice, iz katerega je razvidno, da je zavezanec rezident te druge države v smislu določb mednarodne pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja dohodka med RS in to drugo državo.
Davčni zavezanec rezident v napovedi za odmero dohodnine od obresti uveljavlja odbitek davka, plačanega v tujini. Sestavni del napovedi so lahko tudi ustrezna dokazila glede davčne obveznosti izven Slovenije, zlasti o znesku davka, plačanega v tujini, in o osnovi za plačilo davka o tem, da je znesek davka, plačan v tujini, dokončen in dejansko plačan. (Primeroma: obvestilo o prejetem dohodku iz naslova obresti, ki jih izplača vzajemni sklad, pogodba o posojilu, danem fizični osebi, in podobno).
SANKCIJE
Z globo 200 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, če v nasprotju z zakonom ne vloži davčne napovedi.
Z globo od 400 do 1.200 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, če v davčni napovedi navede neresnične ali nepravilne ali nepopolne podatke in s tem spravi davčni organ v zmoto.
ODMERA DAVKA (ODLOČBA)
Na podlagi napovedi davčni organ izda odločbo o višini dohodnine od obresti v 30 dneh od dneva vložitve napovedi. Rok za plačilo davka je 30 dni od dneva vročitve odločbe.
VROČANJE ODLOČBE
Odločba se vroča z navadno vročitvijo. Šteje se, da je vročitev opravljena 20. dan od dneva odpreme. Podatek, kdaj je datum odpreme odločbe, bo zapisan na kuverti, v kateri bo odločba poslana zavezancem, da si bodo lahko zavezanci sami izračunali, kdaj se bo štelo, da je bila odločba vročena.
Le v primeru, da zavezanec ne plača davka v roku, se mu odločba vroči z osebno vročitvijo, po določbah Zakona o splošnem upravnem postopku.
PRITOŽBA
Zoper odločbo, ki jo je izdal organ prve stopnje (davčni organ), je dovoljena pritožba na Ministrstvo za finance v 15 dneh od dneva vročitve odločbe. Pritožba se vloži pisno ali ustno na zapisnik pri pristojnem davčnem uradu, kjer je davčni zavezanec vpisan v davčni register ob vložitvi napovedi.
Pri tem je treba opozoriti, da vložitev pritožbe ne zadrži izvršitve odločbe. To pomeni, da mora zavezanec davek plačati, drugače bo davčni organ po poteku 30-dnevnega roka za prostovoljno plačilo kljub vloženi pritožbi davek izterjal.
TAKSA
Na podlagi 4. točke 28. člena Zakona o upravnih taksah – ZUT (Uradni list RS, št. 42/07 – UPB3, 126/07) so dokumenti in dejanja v zvezi s postopki pred davčnim organom takse prosti.
DAVČNA IZVRŠBA
Zoper dolžnika, ki zapadlega davka ne plača v predpisanem roku, se začne postopek davčne izvršbe z izdajo sklepa o davčni izvršbi.
POJASNILA
PRAVNE PODLAGE
Pravilnik o obrazcih za napovedi za odmero akontacije dohodnine in o obrazcih za napovedi za odmero dohodnine od dohodka iz kapitala (Uradni list RS, št. 138/06)
Zakon o davčnem postopku – ZDavP-2 (Uradni list RS, št. 117/06)
Zakon o dohodnini – ZDoh-2 (Uradni list RS, št. 117/06)