Drenaža okoli hiše

zidarskiamater

Pripravnik
9. feb 2018
94
4
8
Živjo, rad bi se lotil drenaže okoli 100 let stare hiše. Je ta izvedba pravilna?
Izkop do temeljev, ibitol, izotekt, stirodur, čepasta folija, agregat, filc, cev zavita v filc in agregat.?
Agregat bi dal krogle do 16cm.
Zanima me še kako je izkop pri tako stari hiši? Se lahko naenkrat izkopa celota okoli hiše ali postopoma? Ne vem kakšni so temelji, če sploh so. Zidovi so debeli 50cm.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.297
9.053
113
krogle do 16cm?
da boš videl kako je narejeno, moraš dejansko odkopat pa videt in potem plan ki si ga navedel (ki je sicer okej) prilagajat dejanskemu stanju.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.828
3.848
113
Če imaš ok betonski temelj je postopek ok, če je pa kamnit temelj (ene 90% verjetno za tisti čas, sploh za stanovanjske objekte) potem je pa smiselno pred vsem naredit "ojačitev" temelja z AB vencem. Če tega ne narediš je itak nemogoče ibitol/izotek/... ustrezno aplicirat na temelj in vse ostalo je v smislu hidroizolacije brezveze (tako da potem je vseeno če narediš samo drenažo).

Glede tega kako odkopat da ne podreš hiše je pa odvisno od tega kakšne vrste je temelj, v kakšnem stanju je in kakšen je teren naokoli in spodaj.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.315
939
113
Titograd
Rizl imam 32mm, lahko je še malenkost večji, ne pa ful (predvidevam da si mislil mm, ne cm?). Ne pozabi na padec cevi. Čepaste folije jaz nimam in niti ni prikazana v navodilih za izvedbo. Tudi sama zemlja okrog hiše ni posebej težka. Sicer pa je to to ja. Obstaja standardizirano navodilo za izvedbo drenaže, št. DIN 4095, pogooglaj. Vse drugo izven tega je svaštarjenje.
 
Nazadnje urejeno:

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.573
113
Marlbor
Rizl imam 32mm, lahko je še malenkost večji, ne pa ful (predvidevam da si mislil mm, ne cm?). Ne pozabi na padec cevi. Čepaste folije jaz nimam in niti ni prikazana v navodilih za izvedbo. Tudi sama zemlja okrog hiše ni posebej težka. Sicer pa je to to ja. Obstaja standardizirano navodilo za izvedbo drenaže, št. DIN 4095, pogooglaj. Vse drugo izven tega je svaštarjenje.
Čepasta folija služi tudi kot mehanska zaščita izolacije, pred poškodbami ko zasuješ in klačiš.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.128
2.287
113
v lokalni ostariji
V kolikor med steno in temeljem ni hidroizolacije je treba se porezat steno in vstavit hidroizolacijo.

Izkop se vrši postopno. Glede na stanje temeljev in terena.

Pesek "rizel" 16-32 bo cisto ok.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

zidarskiamater

Pripravnik
9. feb 2018
94
4
8
Kaj pa, če je hiša grajena na hribu? Do temeljev bi moral na eni strani kopat 1m, na drugi pa 3m. A je kaka varijanta skopat okrog hiše samo 1m globine in vodo speljat stran od hiše?