DIY pametna hiša software in hardware

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Kdor želi lahko v tej temi napiše kaj je naredil doma da je njegova hiša(stanovanje) postala bolj "pametna".
Informacije zbrane znajo biti zelo v pomoč tistim, ki bi se takega podviga šele radi lotili.

No da kar jaz začnem.
Srce mojega sistema je Raspberry PI 4 (4GB) + 128GB Samsungov SSD iz katerega se tudi boota. Na PI-ju je naložen Home Assistant.

Nekje na sredini hiše imam pa še en Raspbbery PI v katerega imam vštekan Raspbee II na PI-ju pa primeren SD card image.
Ta PI skrbi za komunikacijo z zigbee senzorji.
Po hiši imam razporejene še 3 Ikea pametne vtičnice, ki delujejo kot zigbee repetitorji in z njimi povečaš doseg gatewaya (Raspbee II).

Senzorje imam večinoma Xiaomi (zigbee) in pa Sonoff (zigbee).
Inštaliranih imam kup temp/humidity senzorjev, senzorje gibanja (PIR), senzorji odprtih vrat/oken, senzor dima...

Potem imam še wifi vtičnice (BlitzWolf® BW-SHP2), ki merijo porabo energije poleg tega se jih lahko remote vklopi izklopi.
Vse te vtičnice sem pofleshal z Esphome firmware, ker ne maram da bi šlo vse čez kitajsko...

Nedavno sem z Esp8266 + eink naredil še en display ki dobi zunanjo temperaturo iz HA in jo prikazuje.

Žaluzije imam vse zvezane na wifi relaye da jih lahko upravljam preko appa na telefonu ali HA.

Pa v elektro omarico sem dodal še napravo lastne izdelave:
Esp8266 + 2x ADS1115 + 4x 20A tokovni senzor + lastni software
Vsake 4 sekunde izmerim tok in ga pomnožim s 230V da dobim moč. (Vem da ni pravilno ker ne upoštevam fazni kot ampak BMK...)
Resolucija je cca 0,5W kar mi povsem zadošča. Te podatke pa preko wifija z mqtt pošiljam v HA.
Izgleda pa v HA takole:
1634886062505.png

Prezračevanje:
1634886127084.png


HomeAssitant ima tudi brezplačno Android aplikacijo ki je odlična.
Imam pa tudi naročnino na NabuCasa, da lahko dostopam do vsega remote.

Takole lahko izgelda GUI če si tako pač narediš (ni moja slika, ker jaz imam predvsem grafe):
Live demo je dostopen tukaj:
1634886518144.png
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 474

Dolga leta uporabnik Domoticz-a, kakšno leto in pol nazaj preklopil na Home Assistant... Slike bom prilepil ob priliki...
Moj HA setup:
- RPi4 4GB
- ConBee II zigbee USB stick
- Aeotec Z_wave USB stick

Senzorji:
- vsaka soba Xiaomi okrogli senzorji temperatura/vlaga/stanje baterije
- dnevna soba - multisenzor (Aeotec Multisensor 5, Z-Wave) - podatek o temperaturi, vlagi, svetlosti (lux) in PIR senzor
- zunaj - multisenzor (Aeotec Multisensor 6, Z-Wave) - temperatura, vlag, UV, lux, PIR senzor
- zunaj - DIY multisenzor (ESP8266, ESPhome) - temperatura, vlažnost, PM2.5, PM10, PIR + RGB led, ki prikazuje stanje PM2.5 delcev v zraku
- zunaj - DIY senzor nivoja (ESP8266, ESPhome) - nivo olja v cisterni, meri še temperatura in vlažnost v cisterni za izračun kompenzacije, RGB diode z prikazom stanja
- integracija PLEX serverja, PS4, Google Chromecast ter TV-jev (Sony, Samsung)
- ESP8266 D1 mini moduli v klasičnem wireless zvoncu - javi na SMS
- nekaj Miflora senzorjev v koritih za rože preko BT protokola - merijo temperaturo, vlažnost, lux, prevodnost in kvaliteto zemlje, stanje baterije - nimajo posebne vrednosti, ker v vsakem primeru vse crkne
- 2x senzor izlitja (Xiaomi) - 1x pod pomivalcem, 1x pod pralnim strojem, merita tudi temperaturo
- 3x kamera

Krmiljene naprave:
- otroška soba, hčerka - Xiaomi vtičnici, ki krmilita nočno svetilko (vklop ob sončnem zahodu, izklop enkrat ponoči) ter tisti drek proti komarjem v vtičnici (vklop 1 uro pred sončnim vzhodom/zahodom, izklop 2 uri po sončnem vzhodu/zahodu. Obe merita tudi porabo
- otroška soba, sin - Fibaro vtičnica (Z-Wave) - isto komarnik, isti setup kot hčerka
- RGBWW LED trak nadd kuhinjskim pultom (2m, cca. 120W), krmiljen preko ESP8266 WLED
- RGBW trak, ambientni v dnevni sobi, ESP8266 WLED - se spreminja glede na to, kaj laufa na TV ali PS4 (na PS4 celo katera igrica je in prilagodi barvno shemo), jakost osvetlitve uravnava glede na lux vrednost v sobi
- ambientna trakova v spalnici (za posteljo, nad omaro) - se prilagaja TV in Chromecastu
- spalnica - vlažilec zraka na pametni vtičnici (Xiaomi) - se vklopi, ko pade vlažnost pod določeno vrednost in izklopi, ko je vlaga dovolj ali previsoka. Meri tudi porabo in če gre v standby zaradi pomanjkanje vode, javi preko SMS in preko Yeelight žarnice
- otroške sobe - Daikin klima - krmiljenje po potrebi
- Yeelight (RGBW) v spalnici (stoječa svetilka)
- bralni kotiček za ženo - 2x MiLight RGBWW GU10 spot žarnici, upravljenje preko OPPLO stikala (za MiLight lasten ESP8266 bridge, preko MQTT)
- bralni kotičel za ženo - Yeelight RGBW žarnica v bralni lučki, upravljanje preko OPPLO stikala (isto kot MiLight)
- zunaj - dvoriščne stoječe svetilke z Shelly Vintage žarnicami, jakost glede na zunanje lux vreddnosti
- zunaj - spotlight za osvetlitev dreves - Shelly Spot GU10, jakost glede na zunanjje lux vrednosti, barvna temperatura glede na čas dneva
- zunaj - RGBW LED trak na letni terasi, cca. 5m, ESP8266 WLED - možen ročen način preko OPPLO baterijskih stikal, ali preklop na auto način - jakost in barva glede na čas dneva in zunanji lux
- zunaj - okrasni kamen z skritimi vtičnicami, za vtičnicami 2x2 fibaro outlet relay (Z-Wave) za izklop vtičnic in meritev njihove porabe
- zunaj - v zimskem času enih RGB 500 lučk na na ESP32 in WLED na zunanjem drevesu, RGB 100 lučk na notranjem (ESP8266 WLED)

Vse RGB naprave na WLED protokolu imajo še program "novo leto", ki mojo ženo fino spravlja ob živce :D

DIY projekt (vse nabavljeno, samo še skupaj vrečt, ko bo čas) - merilec porabe na glavni inštalaciji, 3F, 80A tokovne zanke (PZEM-004T V3, ESP8266) in pa monitoring in krmilje bazena. Monitoring sem že imel narejen še na Domoticz-u, zdaj preprosto ne najdem časa, da zadevo spacam skupaj...

Ziher sem še veliko pozabil...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.222
5.236
113
jaz imam tisto malenkost, ki jo imam, po drobtinicah raztreseno. Imam enega arduinota in mi je eden pošenkal kodo za emoncms, pa tam to gledam lahko remote. Arduino je zvezan na odštevalni števec od TČ. Sama ne znam to nič spisati, še "hello world" ne več

potem imam ravno tako wifi štekarje, ki jih upravljam remote in mi beležijo porabo. To imam za lojtre v kopalnici in za grelec v bojlerju.

Potem za prezračevanje in klimo imata oba že iz škatle remote dostop in upravljanje.

DCS za alarm in senzor dima. Tudi upravljam lahko preko neta.

Kar bi jaz rada še imela, je da bi kako žaluzijo lahko dvignila/spostila in pa garažna ter dvoriščna vrata. Katera rešitev bi za to bila. Enkrat sem nekaj gledala, da v bitvu to nekaj zvežeš pred stikalo, in potem vsa ta stikalca ali kako naj jim rečem komunicirajo z neko osnovno škatlo, ki jo upravljaš preko wifi. Bi rada tako, da ni treba biti v mreži, ampak tudi preko neta. Kako bi to, predvsem enostavno, lahko rešila. Brez nekega silnega znanja to neki programirati, ker ga nimam.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.186
5.732
113
Jaz sem se lotil tega pred leti predvsem za učenje in zapravljanje časa... Ne uporabljam nobenih ready rešitev kot je HomeAssistant ampak je vse moje custom, za komunikacijo pa uporabljam mqtt protokol. Vsak "kos" v sistemu naredim in sprogramiram posebej glede na trenutne ideje. Po dolgih letih abstinence sem pred kratkim recimo naredil fukcionalnost alarma in dodal nekaj esp32 kamer.

- Server je malina z 256mb rama. Gor je mosquitto server in nekaj python skript za npr. parsanje podatkov iz arsota, skripta za prikaz ure na displeju, skripta ki pošilja podatke iz senzorja za temperaturo itd.

- Par sonoff stikal za prižiganje luči

- En "kontroler" z displejem za na steno (esp8266 mcu), kjer lahko spremljam vse parametre, temperature, prižigam luči itd. Letos sem sem mu dodal še pir senzor.

- 3 esp32 kamere, ki ob vklopljenem alarmu in zaznanem gibanju zajamejo slike in jih shranijo na sd in uploadajo na ftp

- kontroler za alarm, sem slike že v temi o 3d printerjih nalepil
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Kar bi jaz rada še imela, je da bi kako žaluzijo lahko dvignila/spostila in pa garažna ter dvoriščna vrata. Katera rešitev bi za to bila. Enkrat sem nekaj gledala, da v bitvu to nekaj zvežeš pred stikalo, in potem vsa ta stikalca ali kako naj jim rečem komunicirajo z neko osnovno škatlo, ki jo upravljaš preko wifi. Bi rada tako, da ni treba biti v mreži, ampak tudi preko neta. Kako bi to, predvsem enostavno, lahko rešila. Brez nekega silnega znanja to neki programirati, ker ga nimam.
Garažna vrata so izi...
Delujejo namreč tako, da moraš en kontakt samo skleniti za ene pol sekunde in to je to.
Vzameš samo npr tale Sonoff modul:

In izhod releja zvežeš vzporedno na stikalo v garaži ali pa direkt gor na škatlo motorja. In uporabiš njihov app za vklop in izklop.

Jaz sem naredil takole:
Na škatli motorja garažnih vrat je 24V izhod. In sem gor priklopil DC/DC konverter da dobim 5V za napajanje modula.
Potem pa sem izhod modula zvezal na kontakta na katera je zvezana tipka za garažna vrata.
Na modul sem dal ESPHome firmware (ne bi mi bilo treba ampak jim bolj zaupam kot kitajcem...)
Potem sem pa samo v HA dodal stikalo in napisal da če ga kliknem da naj ga vklopi za 0,5sec nato pa izklopi. In tako simuliram pritisk na navadno tipko.
1634902514836.png

In zdaj lahko odprem vrata remote preko telefona ali pcja ali pa preko tipke v garaži. Bom kasneje dal eno fotko.

Mi je pa tole remote prišlo že zelo prav, ko smo se po nesreči zaklenili ven iz hiše brez ključev. Imam ključavnico na prstni odtis, ki pa ne odpre če je znotraj še enkrat zaklenjeno. In ker smo šli ven na sprehod čez garažo (in brez ključev) nebi mogli več noter če nebi imel remote dostop...
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: novaa in sajkek

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Gargy Če ni skrivnost koliko časa pa že tole imaš doma? Ker meni je vzelo 2 leti, ti imaš pa še 5x več... :p

Drugače pa moja to-do lista raw seznorjev ki jih še moram zvezat na esp8266 ali esp32 je zelo dolga:
- imam (brez heca) cca deset 2,5PM senzorjev različnih proizvajalcev (plan je bil da vse dam nekam skupaj, da vidim kateri so ok in kateri ne)
- Co2 senzor
- VOC senzor
- Xiaomi PIR senzor povezan na HA in ledtrak v stopniščnem držalu, ki se bo prižigal samo ponoči ob gibanju (imam že vse doma samo čas je problem)
- Shelly 3EM (trifazni merilec porabe elektrike) imam pa doma že skoraj eno leto, pa ge še nisem zvezal ker moram v el. omarici pripeljati do modula vse 3 faze in pa nulo, da lahko pravilno meri porabo energije po fazah. In ker so mi dali zraven ogromne 120A tokovne senzorje (klampe) sploh ne vem kam naj jih vtaknem tako so veliki...
- pa še rad bi se priklopil na canbus prezračevanja in tč...

Za modul, ki sem ga naredil sam sem npr. uporabil tele mini 20A klampe, ki jih kamot daš okoli vodnika nad varovalko:
1634903426171.png


Aja pa pozimi imam tudi božične lučke na hiši zvezane, da se prižgejo od sončnem zahodu in ugasnejo ob sončnem vzhodu... ;)

EDIT: 20A vs 120A tokovni senzor:
1634917300636.png
 
Nazadnje urejeno:

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Jabe
Za žaluzije krmilit imam jaz tele module: https://blebox.eu/product/shutterbox/?lang=en
V vsako dozo daš modul pa če imaš slučajno stikala jih moraš zamenjati s tipkami.
1634904569163.png


Plusi:
- zadeva deluje brezhibno če ti lovi wifi v steni
- telefonska aplikacija je ok in deluje tudi če nisi na domačem wifi-ju torej pravi remote dostop
- ko jih enkrat kalibriraš preko tel aplikacije lahko na telefonu klikneš na določeno višino okna in bodo šle žaluzije točno tja...
1634904857766.png


Minusi:
- zadeva ne deluje če je slab wifi signal v steni
- dragi moduli cca 60€ kom
- nima možnost štelat naklona žaluzij. Če hočeš spremeniti naklon moraš pač zelo hitro klikniti on/off gor ali dol kar je res smotano

Ker imajo integracijo za HA, sem poskušal v HA sprogramirati akcijo:
- stisni tipko za žaluzije dol
- počakaj 100ms
- spusti tipko za žaluzije dol

HA je to lepo in prav poslal ampak modul pa potem ni ob enakih trenutkih prižgal in ugasnil motor in ni blo nič iz tega... je delalo samo na približno.

EDIT:
Sem šel zdaje pogledat če je kak update za module in je res dodan "Tilt shutter" v Settings. Sem spremenil v to in zdaj mi dela tudi tilt. :cheer:
Lahko nastavim 7 stopenj naklona. Prva stopnja so povsem zaprte (navpične), 7 stopnja pa povsem odprte(vodoravne) letvice.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Valhalla

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
V prvem postu sem v štartu pozabil omeniti, da imam še 3 Ikea pametne vtičnice, ki delujejo kot zigbee repetitorji in z njimi povečaš doseg gatewaya.
So zelo koristne za oddaljene zigbee sezorje, ker se ti potem povezujejo nanje.
Pa FYI vse/večina? Ikejine in Lidlove pametne naprave so kompatibilne z Zigbee protokolom, posledično tudi s HA če imaš zigbee gateway (Raspbee, Conbee...).
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.222
5.236
113
Hvala futuristic, bom pogledala. Kjer bi jaz saltala žaluzije wifi lovi dobro. Tudi garažna vrata.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
No še slike od garažnega motorja:
1634914652665.png


1634914661493.png


DCDC konverter spremeni iz 24V na 5V za napajanje wifi modula Sonoff re5v1c.
Modul pa preko releja sklene kontakta PB in GND. To je vse, kar rabiš za garažna vrata odpirat in zapirat.
Pri tem je treba samo pazit, da nimaš kak drugačen wifi modul, ki ima na releju fazo, ko je vklopljen (če ima 220V napajanje), tisto bi bila pa usodno za elektroniko garažnih vrat...
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.092
734
113
tudi jaz sem se pred leti začel igrati s Home Assistantom. najprej je tekel na RPI4, samo je bil nekaj slabo odziven, zato sem ga preselil na ubuntu strežnik, kjer se dobro počuti v družbi ostalih docker kontejnerjev (emby, transmission, wordpress, mqtt, rhasspy...). zdaj ga uporabljam za upravljanje:
- luči v dnevni sobi in otroški sobi (SKYDANCE)
- radijski predvajalnik (chromecast ključek vtaknjen v soundbar)
- hyperion ambilight osvetlitve za televizijo in pod stopom nad TV
- prižiganje/ugašanje TV in računalnika
- chromecast google TV predvajalnika (preko ADB)
- spremljanje raznih parametrov na ubuntu strežniku
- Tuya IR sprejemnika/oddajnika
- kontroliranje žene (oz. njenega novega avta - skoda connect)

upravljam ga preko:
- računalnika, tablice...
- stare tablice, ki je pripopana na steno omare in je gor Fully Kiosk s senzojem bližine
- glasovno upravljanje: včasih sem imel Snips, odkar so ga zaprli zdaj uporabljam Rhasspy. uporabno za prižiganje radio, TV, luči, upravljanje glasnosti. Pa za pozdravljanje obiskov. In za zmerjanje.
- daljinca od TV: na daljincu imam štiri barvne tipke, s katerim na chromecast google TV zaženem Netflix, Youtube, T2-TV in Kodi, prižigam/ugašam/zatemnim luči, računalnik ali ambilight. če je TV ugasnjen, pa z njim prižgem radio na chromecast ključku in spreminjam glasnost

v asistenta imam priklopljenih še 5 temperaturnih senzorjev (kvadratni xiaomi senzorji) v vsaki sobi enega. asistent pobere temperature in naredi povprečje, ki je objavljeno na pametnem stenskem koledarju (instructables). trenutno pa sestavljam zunanji termometer, v eno škatlico bom dal ESP32 s senzorjem AM2302 in starim powerbankom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: futuristic
22. jul 2007
12.691
1.259
113
123
Sam ne uporabljam HA derivate, ampak Google Home/Tuya varijanto upravljanja pametnih naprav, doma poizkušam starim-neumnim napravam dodati nekaj pameti.
Držim se pa načela, da lahko upravljam zadeve hkrati fizično-daljinsko-glasovno, imam pa nekaj stikal, luči, vtičnic, termostatov
- vtičnice(power monitor) za pošiljanje obvestil na telefon -konec pranja ali sušenja perila
- smart switch za odpiranje garažnih vrat
-pametni termostat za plinsko peč -Netatmo
-različni wi-fi strip controlerji za RGB trakove
-smart IR controlerje za upravljanje preko ir-ja tv, reciver, klima naprave, kontroliranje vlage in temperature v prostorih
-RF bridge signal converter za upravljanje s staro alarmno napravo
-dimmerje Yeelight luči
-ter razne derivate od Googla; miniji, nest hub, chromecast audio, google tv, nexus player, shield
-novoletneTwinkly luči ter fake ambilight Goove imersion strip
-pa še kaj bi se našlo
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
No pa še jest povem, kam gre nekaj mojega prostega časa :)

Za server imam Intel NUC i7/16GB/SSD 1TB s Proxmox7 in virtualkami:
- Home Assistant
- Linux Ubuntu 20.04.3 za Unifi, Node-RED in Mosquitto MQTT broker
- Windows Server 2019
not je vtaknjen dongle ConBee II za Zigbee mrežo

Vse luči in tipke so povezane v eno točko kjer jih krmilim s Kincony KC868-H32B in Button Switch module. V Home Assistant je povezano preko MQTT.
Senzorje za temperaturo/vlago po hiši uporabljam Aqara Zigbee
Senzor za plin imam Heiman Zigbee Gas Leakage Sensor
Vtičnice, ki merijo porabo so BlitzWolf BW-SHP6 Pro flashane z ESPHome - uporabljam za pralni, sušilni stroj in el. radiator.
Rekuperator Systemair kontroliram preko Modbus in Elfin EE11A
Žaluzije krmilim z DIY 2x ESP32 in 2x 8Channel Relay module ter ESPHome
Porabo hiše merim s Shelly 3EM
Zvonec/domofon imam Eufy, ki mi javi zvonjenje tudi na telefon.
Vsa okna in vrata imajo magnetne kontakte, ki so vezani na inpute na Kincony

Senzorji se ne povezujejo v razne cloude ampak samo v HA. Luči in žaluzije delujejo preko tipk na steni tudi če so serverji down.

Zaradi blesavega Yaml jezika v HA vse avtomatizacije delam v Node-RED npr:
- vse žaluzije se mi zaprejo 10 minut čez sončni zahod, delno se odprejo ob 8:00
- luči v špajzi, WCju, garderobi, garaži, zunaj... se same ugasnejo po določenem času (pač sem pozabljiv, otroci so pa tudi po meni :))
- električni radiator v kopalnici se vklopi ob 18h če je temperatura pod 25°C in se izklopi čez 2 uri. Če vklopim "ročno" se tudi samo ugasne čez 2 uri (pozabljivost pa to :))
- ko pralni stroj zaključi javi na Telegram v telefonu, da cote prestavimo v sušilnega
- ko sušilni stroj zaključi javi na Telegram da se cote čimprej zložijo (ker so drugače kao preveč zmečkane :))
...

Imam pa isto težavo kot Gargy - že nekaj časa imam kupljeno 3x PZEM-004T, da bi spremljal direktno porabo toplotne črpalke pa tud ne najdem časa za sestavit in sprogramirat :)
 

LjuboB

Fizikalc
15. mar 2010
422
189
43
Imam Rpi4, na njem pa home-assistant in kup xiaomi in aqara senzorjev.
HA na Rpi4 se mi je na začetku zameril, ker ni bil stabilen in nisem mogel ugotoviti kaj je narobe. Po dolgem času sem ugotovil, da je bil problem z micro sd kartico. Prejšnji teden sem usposobil, da se mi boota iz USBja tako, da zdaj HA laufam iz usb ključka.

Kakšna prednost bi bila, če laufam iz SSDja?
Ali se bo poznalo kaj na hitrosti?
Ali so tudi USB ključki kvarljivi podobno kot micro SD?

Senzorje imam povezane na xiaomi gateway, ki je integriran v HA. Že dlje časa pa gledam conbee ii, da bi se losal kitajskega serverja in xiaomi gatewaya.
Vi ste zadovoljni z conbee ii? A je zanesljiv/stabilen? A ima dobro pokritost, me skrbi da ne bi kakih naprav lovil zaradi oddaljenosti? Xiaomi gateway je kar ok.
Ga v HA dodate prek deCONZ integracije?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.838
595
113
Če na grafih opazim da je v otroških sobah ponoči manj kot 19 stopinj potem na tč dvignem temperaturo za 1 stopinjo. Npr iz 21 na 22 stopinj ali več.