Dež z "magnetno" mivko

Breyton

Majstr
2. avg 2007
1.436
100
63
40
Malo tu,malo tam :)
Kot so povedali v Agenciji RS za okolje (Arso) , saharski pesek v primerjavi z "običajnimi" delci vsebuje predvsem več aluminija, železa, mangana in silicija. "Železo se običajno pojavlja v saharskem prahu kot hematit v oksidirani obliki 3+, ki ima magnetne lastnosti. Če saharski prah ni prisoten, je železa v delcih precej manj. V laboratoriju Arsa se izvaja tudi določitev elementarnega in organskega ogljika na filtrih z delci PM10 ali PM2,5, in sicer s termično metodo z optično korekcijo. Če nad našimi kraji ni saharskega prahu, so filtri po analizi "beli", saj se elementarni ogljik, ki daje filtrom sivo oziroma črno barvo, v postopku analiznega postopka odstrani. Če je nad našimi kraji saharski prah, so filtri po analizi rumeno-oranžne barve zaradi železa, ki je prisoten v saharskem prahu,"
 
  • Všeč mi je
Reactions: koliko in Matey

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
To je čista laž. Kot rečeno, nas to zasipajo vlade z kemikalijami. Po besedah kolega, mi je tudi prec omenjal tisti filmček na FB. Pa je drugače čisto ok, samo nekaj ga mede zadnje čase. Od Covid teorij zarot je prešel na to.
 
  • Haha
Reactions: sandra

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
To je čista laž. Kot rečeno, nas to zasipajo vlade z kemikalijami. Po besedah kolega, mi je tudi prec omenjal tisti filmček na FB. Pa je drugače čisto ok, samo nekaj ga mede zadnje čase. Od Covid teorij zarot je prešel na to.
Še en, ki hoče izpasti humorist. V resnici pa si bil prepričan, da je fejk, ker nimaš zrna pameti, da bi lahko poštudiral, zakaj bi pesek lahko bil magneten. :bonk:
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Še dobro da je šel referendum skozi. Si predstavljate da spijete deci deževnice z čipom/magnetnim prahom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: koliko
13. jul 2011
2.677
625
113
Pa saj na YT imaš kar nekaj teh videov z magnetnim saharskim prahom. Ampak na magnet se niti približno ne prime 90% delcev.
Verjetno je ta video, ki ga omenja OP prusten, le 90% je pretiravanje.
Me pa zanima zakaj si nekdo za nekaj lajkov gre praskat po avtu?
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Posamezna zrna peska lahko vsebujejo železo, pa ga ne rabijo imeti (ta zrna) 90%, da jih bo pobralo z magnetom. Kje živite? :D
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Spodaj na fb strani je se eden posnel in ravnotako z magnetom pobere skoraj 100% praha, kjer se dotakne z magnetom.
Samo ne morem prilepit filmcka...ker ni opcije deljenja naprej...