Delni kasko avta - kaj priznajo ob totalki

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
Čisto hipotetično (in upam, da tako ostane) vprašenje glede zavarovanja avta.
Morda nekaj za Matey -a ;)

Torej, avto imam zavarovan z delnim kaskom. V bistvu imam: toča, stekla, svetlobna telesa, divjad ... nimam kraje, parkirišča (torej ni full kaso)
Sedaj pa hipetetično: se zaletim in naredim totalko.

Mi zavarovalnica v tem primeru izplača škodo za stekla in svetlobna telesa?

Hvala za odgovor!
LP
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.624
14.321
113
Več stekel in luči boš imel poškodovanih več boš dobil izplačano vendar samo do vrednosti totalke.
V bistvu je tako, da ti do vrednosti ekonomske totalke plačajo popravilo (razen, če se dogovoriš drugače), ob dosegu/presegu meje za ekonomsko totalko (to je običajno cca.50-60% trenutne vrednosti vozila) pa se pogovarjaš o izplačilu €€€ na TRR oškodovanca/zavarovanca/lastnika vozila.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

sad

Guru
24. avg 2007
20.497
9.200
113
Torej hipotetično. Avto vreden 500 eur, imam zavarovana stkla in luči. Karambol s totalko in dobim izplačilo 250 eur? Okvirno seveda.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Torej hipotetično. Avto vreden 500 eur, imam zavarovana stkla in luči. Karambol s totalko in dobim izplačilo 250 eur? Okvirno seveda.
Tu bi pa jaz prosil kakšno resno potrditev, ker imam primer, da je kamen razbil "šoferšajbo" na avtu vrednem 1.000 € pred temi nemogočimi podražitvami rabljenih vozil, pa so mirno plačali popravilo/zamenjavo v vrednosti cca 700 €.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.624
14.321
113
Tu bi pa jaz prosil kakšno resno potrditev, ker imam primer, da je kamen razbil "šoferšajbo" na avtu vrednem 1.000 € pred temi nemogočimi podražitvami rabljenih vozil, pa so mirno plačali popravilo/zamenjavo v vrednosti cca 700 €.
Če so plačali popravilo in ne nakazali zneska zavarovancu / lastniku vozila, zavarovalnica primera enostavno ni obravnavala kot ekonomsko totalko. Zakaj je pa temu tako pa ne vem. Lahko, da so ocenili vrednost vozila na več kot 1000€ poleg tega pa se ekonomska totalka ne začne vedno pri točno 50% ocenjene trenutne vrednosti ampak je ta procent lahko tudi višji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Če so plačali popravilo in ne nakazali zneska zavarovancu / lastniku vozila, zavarovalnica primera enostavno ni obravnavala kot ekonomsko totalko. Zakaj je pa temu tako pa ne vem. Lahko, da so ocenili vrednost vozila na več kot 1000€ poleg tega pa se ekonomska totalka ne začne vedno pri točno 50% ocenjene trenutne vrednosti ampak je ta procent lahko tudi višji.
V bistvu smo šli na cenitev škode za steklo - kamen je naredil poškodbo. Nikoli ni bilo govora o vrednosti vozila ne kaki totalki, nič - čisto navadno steklo po delnem kasku.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.624
14.321
113
Ja sej, ocenili so, da je vozilo vredno več kot domnevate vi. Verjemi mi, da če bi dojemali vrednost vozila na 1000€...ajde, reciva zavoljo debate 800, da je še manj razlike med vrednostjo vozila ter škode in ko bi ugotovili, da je vrednost popravila 700€, bi lastnik lepo dobil ponudbo za nakazilo v višini cca.400-500€ in bi bilo to to ne glede na dejstvo, da je škoda vredna 700€. Enostavno bi pušnil par sto € in to se pri starejših vozilih manjših vrednosti hitro / rado dogaja. Zato pa se za starejša vozila vedno manj in manj splača imeti polni kasko, delni kaski (stekla, luči, ogledala, divjad, parking, toča) pa ima v kakšnih primerih vseeno nekaj smisla. Enostavno moraš gledati vrednost vozila, višino premije za določen riziko in okvirno vrednost popravila, če se določen riziko realizira pa že nekako vidiš kam pes taco moli.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Vedno povprašam in nikoli ne dobim info.
Da ohraniš bonifokacijo (?) popust pri plačilu.
Kakšen je čas med konec kasko in potem kasko ponovno z upoštevanjem bonusa?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
Po moji kmečki pameti to (neuradno in lahko je bilo pred leti še drugače...) velja večno. Če opišem svojo izkušnjo izpred nekaj let: imel sem max. bonifikacijo (in vedno samo AO/AO+ zavarovanje in nikoli nisem imel škode), nato sem kupil nov avto in vzel kasko. Samoumevno so mi pri izračunu kaska upoštevali bonus iz AO, meni ni bilo treba nič sitnariti (Triglav).
 
Nazadnje urejeno:

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Vedno povprašam in nikoli ne dobim info.
Da ohraniš bonifokacijo (?) popust pri plačilu.
Kakšen je čas med konec kasko in potem kasko ponovno z upoštevanjem bonusa?
Običajno 3 leta, pri Zavarovalnici Sava 5 let.
Če poteče ta rok, itak pri sklenitvi kaska dobiš bonus enak AO polici. :)
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
Običajno 3 leta, pri Zavarovalnici Sava 5 let.
Če poteče ta rok, itak pri sklenitvi kaska dobiš bonus enak AO polici. :)
Kaj to pomeni? Enak je kakšna vrednost? (Če poteče ta rok, itak pri sklenitvi kaska dobiš bonus enak AO polici. )

p.s. če ne vprašam vas, ne bom zvedel.

edit:
AO = osnovno zavarovanje ? Osnovna polica, tisti must? In iz njega poberejo procent popusta za prekinjen kasko?
#tony: po 5 letih (mogoče sedaj kaj drugače)
#mare2: po 3 ali 5 letih

Se mi splača prekinjat po 5 letih?
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Recimo:
Kaj to pomeni? Enak je kakšna vrednost? (Če poteče ta rok, itak pri sklenitvi kaska dobiš bonus enak AO polici. )

p.s. če ne vprašam vas, ne bom zvedel.

edit:
AO = osnovno zavarovanje ? Osnovna polica, tisti must? In iz njega poberejo procent popusta za prekinjen kasko?
#tony: po 5 letih (mogoče sedaj kaj drugače)
#mare2: po 3 ali 5 letih

Se mi splača prekinjat po 5 letih?
AO = osnovno zavarovanje ? Osnovna polica, tisti must? In iz njega poberejo procent popusta za prekinjen kasko?

Tako je. Npr. Če imaš pri obveznem zavarovanju (AO pomeni Avtomobilska odgovornost, osnovno zavarovanje) 50% bonus (Premijski razred 4) dobiš tudi pri na novo sklenjenem kasku na tej polici tudi 50% bonus (Premijski razred 4). Bonus je po tvoji terminologiji popust.

Če si prekinil Kasko zavarovanje npr. pred 4 (štirimi leti) in si imel takrat bonus 50% (premijski razred 4) in si želiš letos spet skleniti kasko, se vzame bonus iz tiste police 50% (premijski razred 3). To je pri Zavarovalnic Sava.

Pri nekaterih drugih zavarovalnicah je ta rok 3 leta.

Kasko seveda lahko kadarkoli prekineš oz. ga ne podaljšaš po poteku.

Seveda, poleg tega bonusa (popusta) dobiš še variabilni popust.


Če hočeš konkretnejši podatek, opiši trenutno situacijo pri tebi in pri kateri zavarovalnici si. :)
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.390
1.355
113
ker imamo ravno strokovnjake iz foha v temi, se en off-topic: kako dolgo pa velja ao bonus (pr4), ce nimas vec zavarovanja avta (odjava in unicenje vozila)?

zavarovalnica je generali.