Debel T-bone na Weber q1200

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.256
3.670
113
davorinm.wordpress.com
Hej. Nabavil sem en lep kos mesa od mladega slovenskega bikca, cca 3cm debel. Frisno odrezan, tako da bo se 2 dni na 0 stopinj, da malo odlezi.

Imam webra q1200, pa ne bi rad zajeb...stejka, nisem še pekel na plinskem brez indirektne peke.

Kako pripraviti steak? Eni pravijo dost šoli in popra eno uro prej in pol na žar. Eni ga pomazejo z oljem in potem solijo in poprajo pred peko.

Kako speči?
Če bom dal na max temp 4 plus 4, bo zunaj zapečen, notri pa rare.

Spect najprej pokončno pri kosti pa potem klasično? Kako se lotite?

Na oglje sem dal in direkt najprej pa potem direkt za pekel, ali obratno.

Tnx
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.256
3.670
113
davorinm.wordpress.com
Se fotki.
IMG_20200430_181448.jpg
IMG_20200430_181440.jpg
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Kar se tiče priprave žara ti težko rečem, ker delam po občutku in ker imam rad rare ;) Sem pa v nedeljo pekel ene 2 cm steake na mojem webru in je kazalo temperaturo 200°C pa je bil kar ene 5 minut (sem imel občutek, da imam prenizko temperaturo) na vsaki strani in je bil na koncu bolj proti srednje pečenemu kot angleško. Ampak vseeno se je topil v ustih :)
Kar se mesa tiče, ga jaz nikoli ne začinim s soljo, poprom in drugimi začimbami dokler ni na krožniku pred jedcem. Če imam čas, ga dam v olivno olje, včasih ko imam kake manjše kose dodam olju še malo rdečega vina (dobrega vina, da se razumeva) ali dobrega konjaka. Pustim, dan ali dva ali tudi več v hladilniku in potem direktno na žar.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Nevem za pripravo, sam da se hvališ z nekim šniclom z trgovine zavitim v polivinil vrečko ki je bil po možnosti samo zaklan v slo...
Kupil jih bi več in testiral...
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Q1200 pustiš kr en cajt v prazno laufat da se res razgreje. Pol pa steak gor minuto pa pol cca pol zasukaš za 90 če hočeš mrežco in še enkrat minuto pa pol, tam 2,5 do 3 minute na stran. Pol obrneš, pol daš žar na minimum in pustiš not do prave središčne. Na minimumu se ti bo obnašu skor k indirekt. V temu ma un Napoleon travel prednost, ker ma dva gorilca.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Aja, sol poper na steak tik preden gre gor, ali še bolje, soliš popraš potem.
 

KrNeki99

Pripravnik
3. sep 2007
870
19
18
Ljubljana
Q1200 pustiš kr en cajt v prazno laufat da se res razgreje. Pol pa steak gor minuto pa pol cca pol zasukaš za 90 če hočeš mrežco in še enkrat minuto pa pol, tam 2,5 do 3 minute na stran. Pol obrneš, pol daš žar na minimum in pustiš not do prave središčne. Na minimumu se ti bo obnašu skor k indirekt. V temu ma un Napoleon travel prednost, ker ma dva gorilca.

Problem Q serije je da ko das na minimum litozelezna resetka se nekaj casa zge kar konkretno, zato jest prakticiram dodatno vzdignjeno resetko za "pocivanje" na toplem
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Najprej ga zažgi z obeh strani na max. moči na predhodno močno ogreti rešetki (odprt pokrov žara). Če delaš obratno je velika napaka ker zgubljaš sok = sočnost. Tudi zaprt pokrov je napaka ker ti (malo) hajca zgornjo stran ki mora ostat hladna dokler ne pride do prvega obrata in se ustvari skorja ki preprečuje izsušitev. Naknadni searing lahko delaš samo pri sous vide kjer ti sočnost ohranja nizka temperatura kuhanja in folja.

Sicer za plin ne vem kako se segreje, samo na oglju kjer imaš dve coni (direkt/indirekt) razbeliš oglje in rešetko, vržeš gor na metodo 3+2+1+1 (prva stran 3 min, obrat druga stran 2 min, obrat prva stran zavrtiš za 90 stopinj 1 min in potem še 1x obrat na drugo stran za 1 min -> da dobiš lepo mrežo). Potem dokončaš indirektno (zaprt pokrov žara) s kostjo v smeri "direktne" (proti ognju, če imaš na sumu da bi znalo bit tam problem daš kar delno na direktno kost) do ustreznega nivoja. Obvezno potem v foljo in pustit da počiva 10 min.

Če nimaš dveh con (dva gorilca pri plinu) ravnaš enako samo da po searing proceduri ki je ves čas na max. ognju zmanjšaš moč gorilca in namestiš pokrov. Glede litoželezne rešetke zna bit problem toplota rešetke, v tem primeru lahko dvigneš z nečim nad rešetko oz. proceduro 3211 končaš prej z zaprtim pokrovom in manjšo močjo.

Glede priprave, sam ne dajem soli na steake že en čas pa jim nič ne manjka. Dam samo poper + namažem MALO z oljem. Če streak ni postaran ampak samo odležan potem ne škodi posolit urco ali dve prej da spusti še malo vode neposredno iz površine (drugače ti bo ta voda hladila površino in se ne bo peklo tako lepo).
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Aja še ena opcija indirektnega kuhanja po končanem searingu če nimaš dveh con je da daš zrezek pokonci na kost. S tem bo neposredna toplota grelca šla na kost kjer jo itak rabiš in indirektna toplota bo dokončala sredico do ustrezne temperature.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Domes ima na naši veselici že desetletja meso "čez" .
A smem vprašat koliko si dal (po kili).
Je kaj interesa za tako meso?
proti sredini maja zna iti bik od staršev v klavnico pa bi raje celega nazaj vzel kot pa samo polovico, polovico pa "senkal" mesarju.
Meso prevzamete naslednji dan po smrti". Rojen, vzrejen doma, zaklan v "sosednji vasi". Bi klali doma, pa ne pustijo....
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Tako se peče "florentinca" nad ognjem oz. dejansko v ognju. Je pa florentinc ponavadi bolj debel, ene 5cm pa tam kilco mora imet! ;)

Vsekakor uspešno peko in dober tek.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Če vas meso v vrecki moti, ga lahko tako prevzamete, pa ga v žep vtaknete....
 

Priponke

  • IMG_20171201_094639.jpg
    IMG_20171201_094639.jpg
    126,9 KB · Ogledi: 332

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.256
3.670
113
davorinm.wordpress.com
Domes ima na naši veselici že desetletja meso "čez" .
A smem vprašat koliko si dal (po kili).
Je kaj interesa za tako meso?
proti sredini maja zna iti bik od staršev v klavnico pa bi raje celega nazaj vzel kot pa samo polovico, polovico pa "senkal" mesarju.
Meso prevzamete naslednji dan po smrti". Rojen, vzrejen doma, zaklan v "sosednji vasi". Bi klali doma, pa ne pustijo....

15 eur na kg.

Jaz sem zainteresiran. :)