Daljnogled

map

Guru
6. jul 2008
7.788
1.927
113
najrajš na babi
Kupi nekaj malega kompaktnega. Za občasno amatersko rabo več kot dovolj. Večji ko bo, večkrat bo doma. Pa ne prevelike povečave pri teh tamalih, ker potem vse trese. Sam imam takega že čez 20 let in je že veliko z mano predelal, pa je še vedno kot nov. Tudi presenetljivo dobro se vidi ob mraku, tiste lune pa parstane tud vidiš, če je jasno.

 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.186
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
No, pa da še jaz povem...
Imel (še imam nekje v kleti) 2 (dva) ruska 10 x 50. Nikoli uporabil (dobil od očeta). Pa enega 7 x 50 (tudi ruski, nikoli uporabljen). Vsi trije so že (sem šel brkat po kleti) od zunaj plesnivi, pa...
Imam pa en monokular 8 x 21, ki ga imam vedno (ja, vedno) v žepu...Kitajc, "Skytrax", star, apmak dela... Meni dovolj....
Ko sem se pogovarjal v eni foto trgovini v Ljubljani, kjer imajo tudi daljnoglede, sem odnehal...
Moj dela...
Tudi pomoči, pa nima nič ekstra...
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.186
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
O cem si se pogovarjal?

Pogovarjal sem se o temu, kaj imam in kaj uporabljam...
Če je bilo preveč, se opravičujem...

Dodatek: No, nekako je konec pogovora tam bil, da če hočem "dobrega", bom dal toliko, kot pač nisem bil pripravljen, hkrati pa, da s tem, kar imam, lahko tudi kaj vidim... In da je odločitev moja... Vse OK tam, trgovino obiskujem tudi zaradi drugih zadev...
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
jaz mam https://www.foto-klik.si/sl/daljnogled-celestron-12x70-cometron

Se še da gledat brez stativa. Definitivno pa pomaga če si kam naslonjen al pa še bolje če komolce nasloniš.
Vidi se pa še glih prstan saturna s tem daljnogledom. Jupiterjeve lune se vidi zelo lepo.
Tudi optika je v bistvu zelo dobra. Niti niso tega modela kaj preveč šimfali po revjujih.

sem danes kupil tale celestron 15x70, zdaj v pol ure koliko gledam se vidi zelo dobra slika, sploh če si naslonjen. je pa res, da vidim dvojno sliko, v daljabi je en visok dimnik in vidim dva. je možno da je to kaj z rešpetlinom narobe?
če se spomnim nazaj kakih 20 let, ko sem doma skoz enga ruskega gledal, jse ne spomnim da bi slika bila dvojna?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
sem danes kupil tale celestron 15x70, zdaj v pol ure koliko gledam se vidi zelo dobra slika, sploh če si naslonjen. je pa res, da vidim dvojno sliko, v daljabi je en visok dimnik in vidim dva. je možno da je to kaj z rešpetlinom narobe?
če se spomnim nazaj kakih 20 let, ko sem doma skoz enga ruskega gledal, jse ne spomnim da bi slika bila dvojna?

Najbrž sfaljena kolimacija (nepravilna usmeritev leč za vsako cev) kar je klasika pri teh poceni kitajskih porro prizmatskih daljnogledih. Pod gumirano zaščito so načeloma vijaki za popravek, na netu se najde navodila kako se lotit tega. Vprašanje pa če se sploh da popravit ker če slika očitno škili je lahko tudi že mehansko odstopanje preveliko. Če imaš opcijo vrni nazaj pa zahtevaj novega, čeprav za ta tip daljnogleda je 50:50 možnosti da bo primerek približno ok.

Sicer so tile daljnogledi optično tako podhranjeni da ni vredno zapravljat denarja za njih, tudi če bi dobil mehansko solidno sestavljen primerek. Pogojno so uporabni za opazovanje nočnega neba, kjer so distorzije na lečah manj očitne.
 

pleXwriter

Majstr
3. avg 2009
3.354
298
83
A to zato, ker maš izgovor za ženo, ker že cel večer k sosedi bulš :) Ma 2 al 4 joške...še leeeepš, jst bi tud tega kitajca za oblačno :)
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
No, dobil sem sporočilo, da je bil daljnogled vrnjen pošiljatelju. Denar pa, da bom dobil nazaj v 5-7 dneh. Kaj je prišlo vmes, ne vem. Sedaj bom počakal, da dobim denar nazaj, potem naprej pa bom še preštudiral, kaj narest...al spet isto naročit al pa kaka druga opcija...
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
Najbrž sfaljena kolimacija (nepravilna usmeritev leč za vsako cev) kar je klasika pri teh poceni kitajskih porro prizmatskih daljnogledih. Pod gumirano zaščito so načeloma vijaki za popravek, na netu se najde navodila kako se lotit tega. Vprašanje pa če se sploh da popravit ker če slika očitno škili je lahko tudi že mehansko odstopanje preveliko. Če imaš opcijo vrni nazaj pa zahtevaj novega, čeprav za ta tip daljnogleda je 50:50 možnosti da bo primerek približno ok.

Sicer so tile daljnogledi optično tako podhranjeni da ni vredno zapravljat denarja za njih, tudi če bi dobil mehansko solidno sestavljen primerek. Pogojno so uporabni za opazovanje nočnega neba, kjer so distorzije na lečah manj očitne.

gumo lepo odmaknil, našel vijake in naštelal. sedaj je slika odlična, in sem za ta denar prijetno presenečen.
hvala za pomoč in napotke
 
  • Všeč mi je
Reactions: map