Covid-19 Covid-19 Švedska zgodba

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.527
14.130
113
V primerjavi je smiselno upoštevati še gostoto naseljenosti in povprečno število stanovalcev v posameznem stanovanju ali hiši. Tu je namreč ogromna razlika med balkanom in severnimi državami.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Poleg tega ne vemo ali so testirali v domovih ali ne. Čisto možno, da niso in so ljudje umirali zaradi "sezonske viroze".
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
V primerjavi je smiselno upoštevati še gostoto naseljenosti in povprečno število stanovalcev v posameznem stanovanju ali hiši. Tu je namreč ogromna razlika med balkanom in severnimi državami.
Gostota naseljenosti je važen podatek, tako k Danski štejemo še Grenlandijo, k Švedski pa severni del, kjer ni žive duše, ampak statistiko pa fino popravi, če želimo prikazat čimmanjšo gostoto na km2. Realno so pa mesta Malmo, Goteborg... precej bolj nabita kot ljubljana.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

Floki

Guru
6. sep 2007
9.851
2.986
113
Bolj kot gostoto prebivalstva je treba gledati na njihov način življenja. Oni niso kot mi balkanci da cele dneve visijo skupaj po lokalih, pa 10 ljudi v eni bajti. Razen dejanskih balkancev ki živijo gor.
 

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.147
5.568
113
nova.jpg
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Trigger in AndY1

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.166
8.953
113
šwedi ne rabijo ukrepov, ker so sami zategnjeni. Sicer pa že imajo pol balkana gor, tako a,, malo sumim, da ni bilo čisto tak zeleno brez ukrepov.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.859
1.316
113
šwedi ne rabijo ukrepov, ker so sami zategnjeni. Sicer pa že imajo pol balkana gor, tako a,, malo sumim, da ni bilo čisto tak zeleno brez ukrepov.

Samo, ko so trezni. Potem pa postanejo "Štajerci". V vsakem primeru je Švedska redkeje poseljena. Prav tako je res, da jih čisto nič ne moti, če so za štirimi stenami.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Primerjava plače.....average Joe....isto delo tukaj vs gor....plača x3!
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.132
2.208
113
Ne, mislil sem te primerjave.
Pa veste, koliko ga oni spijejo? Pa kdaj so že filme z nagicam snemal?
Mamo mi kaj takega, kot oni ABBA?
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.192
3.353
113
To bo celotni vax grupi težko prebrat, trdili bodo, da podatki niso pravi, da ne znajo štet, da zavajajo, (vstavi po želji)___________________ .......
Vax grupa bo na koncu po osmem buster šusu s sklonjeno glavo priznala, da cepivo ni izbrisalo virusa in da bo treba z njim živet. Potem bodo pogledovali proti Švedski.
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.682
576
113
To bo celotni vax grupi težko prebrat, trdili bodo, da podatki niso pravi, da ne znajo štet, da zavajajo, (vstavi po želji)___________________ .......
Vax grupa bo na koncu po osmem buster šusu s sklonjeno glavo priznala, da cepivo ni izbrisalo virusa in da bo treba z njim živet. Potem bodo pogledovali proti Švedski.
Nam primerljiva država po poseljenosti, kulturi, tranzitu in geografski umeščenosti je kakšna Avstrija, Češka ali Slovaška. Skandinavci so primerljivi med sabo. Recepti /strategije, ki je delujejo tam ne delujejo nujno pri nas in obratno. Poleg tega so sosednje države Švede precej izolirale, hkrati pa imele manj okužb kot Švedska - vnešenega virusa od zunaj je bilo zato bistveno manj kot pri nas.

Po drugi strani pa se je švedska strategija izkazala kot prava ( za njih), žrtvovali so nekaj starejše populacije predvsem v domovih za starejše, je pa bil rezultat tudi drugje bolj ali manj enak. Prav tako so švedi relativno uspešni pri cepilni strategiji, očitno tudi dobro prekuženi tako da novih okužb zaenkrat ni.

Morda bi mi lahko k ukrepom pristopili bolj liberalno v določenih obdobjih ali ljudem pustili nekaj več svobode, se pa bojim da mi v stari avstroogrski maniri zahtevamo birokratska pravila in usmeritve sicer je vse skupaj blažev žegenj. Skandinavska kultura je nekoliko drugačna...