Covid-19 COVID-19, slovenska politika in poročanje slovenskih medijev

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.256
3.670
113
davorinm.wordpress.com
Naj najprej povem, da nisem ne levi, ne desni. Zdijo se mi vsi isti.

RTV SLO
Je še kdo opazil, kako močno na levo se je nagnil RTVSLO.si? Na naslovnici non stop izpostavljajo tiste novice, ki ali blatijo desnico (SDS, JJ) ali hvalijo levico (Šarec & Co.). Pozitivnih novic v povezavi s COVID19 - da bi se pohvalilo bilo kaj v povezavi z aktivnostmi vlade - NI. VSe je negativno, samo to je izpostavljeno. Lahko si dejansko privoščijo, da imajo isto novico po 24ur izpostavljeno na naslovnici. Drugi mediji rotirajo novice zaradi boljših dosegov, relevantnosti vsebin itd...

24ur
Me je presenetilo, da se trudijo precej uravnotežiti in objektivno poročati tako o negativnih kot pozitivnih stvareh. Če je kaj za skritizirati, naredijo, če je kaj za pohvaliti, naredijo.

Siol
Sicer ne berem pogosto, ampak kar sem videl, se mi zdi dokaj uravnoteženo poročanje.

VEČER
Podobno nagnjen je Večer, kjer so lastniki skregani z desnico, sodeč po člankih na Novi24, kjer blatijo lastnike Večera...

Delo, Dnevnik vemo kje so. Mladina bo že z levega roba mize padla, Nova24 pa z desnega roba mize.



Naslovnice RTV SLO, 24ur in Siol (8.5. ob 9:00)

RTVSLO
1588921154599.png

24ur
1588921103415.png


Siol
1588921126161.png


So moja opažanja pravilna? Najbolj me je presenetil RTVSLO. Vedno sem ga imel za precej objektiven vir, zdaj tega ne morem trditi.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Drugega ne bom komentiral le RTV - se mi zdi, da izpostavljajo negativne stvari - žal jih več producira vlada, kot ostali. S strani vlade nisem zaznal pozitive v tem letu (ja nisem se zmotil!).
So pa bolj levo kot desno usmerjeni, kar je na nek način v današnjih časih prav.

PS: to kar si napisal v prvem stavku seveda ne drži - mogoče se zdi tebi, vendar kot si opisoval, te precej na desno vleče. ;)
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.154
4.482
113
ja tudi mene je najbolj presenetil rtv. ratali so pravi politični aktivisti. no, bodimo iskreni, to so bili že prej oz so vedno kadar je jj na oblasti.

ostali mediji so kar ok oziroma tisto kar je od njih "pričakovano", daleč daleč največji zasuk je viden pri rtv.

siol je sedaj, jasno, bolj naklonjen vladi kot bi bil brez novega urednika.

ynos če nisi javno in glasno proti jj si desen, fakt.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
No, če je bil včerajšnji prispevek v Odmevih s Šarcem v prid Šarcu.... Na koncu je dodal nek kisel nasmešek, pri katerem nisem vedel ali je vesel ali se bo začel zdaj zdaj cmerit.
Milism da se bi tip počasi lahko umaknil nazaj na lokalni nivo ali na veselice.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
RTV je zmeraj bil trobilo levih strank. Ki ga hvaležno vsi plačujemo. Nikoli ni bil za uravnoteženo poročanje. Še manj razumljivo je, da se tako obnašajo tudi pri poročanju iz sveta. Precej bolj hvaležno poročajo o bolj levo usmerjenih vladah. Denimo Hollande jim je bil všeč in so težko našli slabe besede zanj.
Rezultat tega, da imamo v Sloveniji en faks, ki vzgaja novinarje in to tako, da jih pošilja ob nedeljah štet ideološke nasprotnike pred cerkvena vrata. Nekaj se jih prime.
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.256
3.670
113
davorinm.wordpress.com
ja tudi mene je najbolj presenetil rtv. ratali so pravi politični aktivisti. no, bodimo iskreni, to so bili že prej oz so vedno kadar je jj na oblasti.

Se mi zdi, da je to edino obdobje, ko prostovoljno nabijajo nadure. :D Ampak ja, politični aktivisti in to me dejansko moti. Včasih zgleda, kot bibral facebook wall od kakega skrajno levega frenda na FB.

Od RTV SLO sem pričakoval večjo objektivnosti, nevtralnost. Nek prostor, kamor lahko prideš brez cenzurskih filtrov prebrat kaj se res dogaja. In včasih so bili bolj nevtralni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Emaster in Pepe

B81

22. jul 2007
34.259
8.812
113
Naj najprej povem, da nisem ne levi, ne desni. Zdijo se mi vsi isti.

RTV SLO
Je še kdo opazil, kako močno na levo se je nagnil RTVSLO.si? Na naslovnici non stop izpostavljajo tiste novice, ki ali blatijo desnico (SDS, JJ) ali hvalijo levico (Šarec & Co.). Pozitivnih novic v povezavi s COVID19 - da bi se pohvalilo bilo kaj v povezavi z aktivnostmi vlade - NI. VSe je negativno, samo to je izpostavljeno. Lahko si dejansko privoščijo, da imajo isto novico po 24ur izpostavljeno na naslovnici. Drugi mediji rotirajo novice zaradi boljših dosegov, relevantnosti vsebin itd...

24ur
Me je presenetilo, da se trudijo precej uravnotežiti in objektivno poročati tako o negativnih kot pozitivnih stvareh. Če je kaj za skritizirati, naredijo, če je kaj za pohvaliti, naredijo.

Siol
Sicer ne berem pogosto, ampak kar sem videl, se mi zdi dokaj uravnoteženo poročanje.

VEČER
Podobno nagnjen je Večer, kjer so lastniki skregani z desnico, sodeč po člankih na Novi24, kjer blatijo lastnike Večera...

Delo, Dnevnik vemo kje so. Mladina bo že z levega roba mize padla, Nova24 pa z desnega roba mize.



Naslovnice RTV SLO, 24ur in Siol (8.5. ob 9:00)

RTVSLO
Poglej priponko 33342
24ur
Poglej priponko 33340

Siol
Poglej priponko 33341

So moja opažanja pravilna? Najbolj me je presenetil RTVSLO. Vedno sem ga imel za precej objektiven vir, zdaj tega ne morem trditi.
Zdaj bos dobil se malo psihoanalize od uporabnikov :evil:

Bergant je kar ostro imel sarca v Odmevih, ne vem, ce mu niso potem uh navili..rtv zgleda odvisen od trenutnih voditeljev programa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

corsol

Guru
11. mar 2010
2.647
814
113
RTV - zadnje čase sicer malo zasuka v levo , vendar kljub vsemu se mi zdi še vedno daleč najbolj gledljiv in uravnotežen
24ur - se mi zdi in me preseneča , da se kritizirajo vlado občasno še bolj kot RTV, ...pa njihovi senzacionalistični nalsovi npr. danes: Slovenska mesta bodo znova preplavili protestniki na kolesih ..... zgleda to bo ljudi najman kot na Franji ali LJ maraton-u :bonk:
SIOL-
z novim šefom nekaj več pro-vladnih člankov,... tudi tam imajo radi senzacionalne naslove.....


PS: pozabili smo na NOVA24
:eek:
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.904
5.654
113
blizu močvirne prestolnice
A novo plačuješ? Mogoče jo tako kot tajkunske delo, večer, dnevnik ali mladina, katera smrdi od glave do pet kar se tiče financiranja iz zdravstvene blagajne.
V glavnem nacionalka je skupek rdečo južnjaških zdraharjev. Delajo vse v korist tujcev so anti slovensko naravnan medij in poveličujejo diktatorje. Vsak normalen bo videl, da nekaj ne štima. Ni problema če so levičarsko usmerjeni, problem je, da jemljejo tudi desničarski keš a tist pa ne smrdi?
 
  • Haha
Reactions: bizi

sousis

Guru
16. nov 2019
1.490
988
113
Sicer od medijev spremljam Siol pregled dneva - preletim naslove, da približno vem kaj se dogaja, Reddit in Alter... Ampak v službi moram določene stvari spremljat, kar imamo urejeno preko kliping servisa, ki zbere vse članke/prispevke na slovenski medijski sceni na določene keyworde. V zadnjih dveh mesecih je poleg standardnih Delo, RTV, Dnevnik ter lokalnih in stanovskih glasil, precej člankov v klipingu tudi iz Demokracije, Nove in Slovenskih novic... In sem bila iskreno šokirana nad tonom čisto vsakega prispevka iz teh pregovorno desno usmerjenih medijev. Samo pljuvanje, blatenje, namecalling, pretiravanje... Pa ne vem, a je to FoxNews šola, da mora bit vse emocionalno obarvano, da pritegneš čim več ljudi, al pač desničarji res tako razmišljajo in čutijo?
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.490
988
113
No ja, očitno nisi prav gledala. Poglej si propagando s strani komufašistov https://www.rtvslo.si/okolje/novice/protest-nevladnikov-roke-stran-od-narave/523498
Ko se je šlo za Zokijevo kanalizacijo ali njegove gradnje niso spodbujali folk k uporu.

Prebrala sem članek. Kje tukaj avtor članka označuje kogarkoli za fašiste, prostitutke, zdraharje itd.? Prenesli so besede različnih sogovornikov. Ki mimogrede besed, kot jih uporabljaš ti in Demokracija & co., ne uporabljajo.
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Janša se je sam zayebal, ker se je spravil v vojno (ki se je tudi po njegovih besedah ne da dobiti) z mediji. Če si na takšnem položaju, moraš imeti medije na svoji strani, sicer te bodo požrli.

Ker je javno blatil komunajzersko RTV, mu sedaj to pridno vračajo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: corsol

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Zakaj že? Saj si lahko bralec/gledalec (oznaka je uporabna za vse spole :p ) lahko samustvari mnenje - kam pes taco moli.

Kdor tega ni sposoben naj pač živi v zmoti - ne bo edini!
 

Runo

Guru
11. avg 2013
2.031
704
113
Če bi bil IJJ malo bolj takten z mediji, bi mu raja jedla iz rok. A ne, on gre obtoževati medije, da so nesposobna komunajzarska zalega in nanje zlivati vse mogoče žaljivke. Ni čudno, da ga pribijajo na križ. Pa sploh ne gre za to, ker je IJJ - vsakega bi to doletelo, ker se tako pač ne komunicira.
 

B81

22. jul 2007
34.259
8.812
113
Zakaj že? Saj si lahko bralec/gledalec (oznaka je uporabna za vse spole :p ) lahko samustvari mnenje - kam pes taco moli.

Kdor tega ni sposoben naj pač živi v zmoti - ne bo edini!
Zakaj? Zato ker so ljudje prevec vodljivi.
Novinar bi naj porocal o tem, kaj se je zgodilo, brez: "vse kaze, da", "kot izgleda, je"... napeljujejo, ljudje pa itak cakajo samo na apokalipso, da lahko zacnejo lajat... od tod prirejen pregovor, ki velja za nas: karavana laja, psi pa gredo dlje...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.832
1.061
113
www.adriamedia.si
Zakaj? Zato ker so ljudje prevec vodljivi.
Novinar bi naj porocal o tem, kaj se je zgodilo, brez: "vse kaze, da", "kot izgleda, je"... napeljujejo, ljudje pa itak cakajo samo na apokalipso, da lahko zacnejo lajat... od tod prirejen pregovor, ki velja za nas: karavana laja, psi pa gredo dlje...
Mediji so v privatni lasti. Direktorja postavi lastnik, ta pa urednika. In seveda je jasno, da se ta vpliv nekje pozna, da je medij nekam "usmerjen".
Imaš pa seveda delno prav: ko gre za novico, poročilo o dogodku, so važna le dejstva. Ko pa gre za drugi,m nič manj pomembni del resnih medijev, torej analize, mnenjske članke, pa se usmeritev medija seveda lahko pozna. Kaj je nekdo naredil, je jasno in se pove, kot je bilo. Kaj to pomeni, kakšne so lahko posledice, zakaj se je zgodilo in podobno - to je pa stvar uredniške politike (usmeritve) medija.
In seveda: stvar uredniške politike je tudi to, koliko se o čem poroča. Ampak o tistem, o čemer se poroča (spet: novica oz poročilo, ne mnenjski članek), pa se poroča faktografsko.
In mediji (ne glede na to, kam so usmerjeni) ponavadi pogorijo pri dveh stvareh: ko novice, poročila niso realna in faktografska, ampak se mešajo z mnenji, in pri mnenjskih člankih, ko se izkaže, da nimajo znanja in kulture, in svojih mnenj ne znajo ne argumentirat ne primerno izrazit.