Čelade na motorjih in skuterjih

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Večkrat vidim ljudi na motorjih in skuterjih, ki nosijo drugačne vrste čelad od standardnih.
Tu mislim na 'vojaške' oblike, pa kolesarske, pa nekaj, kar je videti kakor okrog obrnjen lonec in še kaj.
Zanima me, kako je s temi zadevami pri nas. kaj je še dovoljeno, kaj pa je izzivanje policajev za kaznovanje.
O tem, kaj je izzivanje težjih posledic nesreče pa mi je vse jasno, ne nazadnje sem se v pomembnost kvalitetne čelade prepričal na svojem primeru že leta 1969, ob nekem padcu v Italiji.

Hvala za vaša mnenja in odgovore!

LP
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Je dovoljeno, če je homologirano.

Kaj pa daš na betico, pa je tvoj problem
smile-1.gif
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.949
311
83
tam ko se terc po tori rola
Kot je že Snecer zapisal, mora biti homologirana. Pa naj bo odprta ali zaprta verzija. Kolesarska ne gre na motor. Švabske železne tudi ne, razen Galvania firma, ta je homologirana (kopija nemške iz drugega svetovnega klanja). Tudi tiste rogate niso dovoljene (ko si 'hudi strici' naredijo kravje rogove na z ledrom oblečeno čelado) -ravno včeraj sem videl enega takega na cesti.
Načeloma je pa tako, kot je svoj čas zapisal Gustinčičev Mitja: ''Glava, rad te imam. Zato ti bom kupil čelado, s katero bova oba zadovoljna.''
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.029
4.020
113
No ja precej ljudi po mestih se vozi s kolesi z motorjem (frčoti, skuterji na 25km/h) za kar ne rabiš čelade. Če jo imaš in ta zgleda oz. dejansko je kot lonec na glavi pa ti ne more noben nič.

Kar se mene tiče je čelada osnovni in obvezni del opreme na biločemer kar gre hitreje od naravne hoje (človških nog). Torej tudi razni rolerji, rolke ipd.! Ker ni obvezna jo nosijo pa samo nekateri, kar lahko poenostavimo "pametno/bistro glavo varuje čelada"!
grin1.gif


(sej bi temo lahko dopolnili še o čeladah pri delu in pa v hribih kjer je situacija še par nivojev slabša kot v prometu)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.029
4.020
113
Ne tečem, ker sem prelen!
evil.gif


Ko se napijem imam pa ponavadi čelado vedno na glavi (slammer.press).

Glede hoje bi bilo pa tudi fino imet čelado, mislim da več kot polovica nesreč s smrtjo pri padcu (peš) je posledica poškodbe glave!
tongue-1.gif
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Zanimive informacije!
Tega o homologaciji naprimer sploh nisem vedel.
Tudi nekaj dodatnih informacij na netu okrog te problematike je zanimivo.

Jasno je, da je čelada eden najpomembnejših delov opreme motoristov in da se lahko varčevanje prav na tem delu usodno maščuje uporabniku. Čeprav je bila čelada, ki sem jo nosil omenjenega leta 69 neprimerljiva z današnjimi, pa sem prepričan, da danes tega ne bi pisal, če bi bil pri tistem padcu brez.

LP
 

map

Guru
6. jul 2008
7.836
1.961
113
najrajš na babi
Pa še nekaj, je, kar morda ni nepomembno. Čelada se mora uporabljati v skladu z navodili proizvajalca. Se pravi mora biti recimo primerno velika, pravilno zapeta, pravilno obrnjena, itd. Pri preklopnih čeladah je treba bit pozoren, da so homologirane, tako kot integralne čelade, ter kot JET čelade. V tem primeru se lahko voziš z odprto, v nasprotnem primeru samo z zaprto. Verjetno kak miličnik ter zaradi tega nebi kaznoval, ampak v primeru padca, bi pa lahko kaka zavarovalnica komplicirala. Cca 5 let nazaj, ko je prišla na trg N90 je bila edina taka čelada, danes mislim, da so večinoma vse, razen morda najcenejše.
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
Jet celade so dovoljene tudi na motorju, ampak dvomim, da bi kaksen lastnik cestne rakete tvegal voznjo brez nagobcnika.

nolan_n33_classic_flat-black.jpg
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.949
311
83
tam ko se terc po tori rola
O, ja... prejšnji teden viden model na Ducatiju z jet čelado. Sicer le po mestu, pa vendarle... Saj sem že nekje zapisal, da padec pri 50/uro je enako boleč pri skuterju ali raketi... Bolj mi je avšasto, ko vidim tipe, ki nataknejo čelado na glavo, da bi jo zaprli, pa ne... Mislim, trak za zapenjanje. Jebentiš..čelado pa ja zaradi sebe nosimo, ne zaradi kazni... Sam sicer imam vse tri čelade (integralno, flip-up in odprto), uporabljam pa večinoma zaprto integralko. Mi je nekako... najudobnejša. Malo čez kilo, fiberglass. Odprto imam večinoma le za v službo (isto lahka, fiberglass). Je pa treba vedeti nekaj -material se stara. Govorim za polikarbonatne čelade. Nekje na 5-6 let naj bi se menjale, ker postanejo... pač malo material izgubi prožnost, nekako krhkejši postane. Medtem, ko fiberglas ne izgubi na tej kvaliteti z leti. Karbom in kevlar pa (vsaj tako se je dalo prebrati) z leti le še pridobiva na trdnosti. Je pa čelado treba zamenjati po vsakem močnejšem padcu, tudi če z višine pade na tla. Če pade le dol z motorja, ni panike.
Se pa spomnim svojih začetkov, leta 1982, nisi mogel kupiti drugega kot odprte jet čelade, ostalo šverc iz Avstrije in Italije. Jebentiš, za lastno varnost smo moralo trepetati na carini... Kje so še ostale stvari, gume in oprema...
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124


celada.jpg


Tole sem mislil z 'obrnjenim loncem' in ne samo da sem takšno 'kapico' videl na glavi motorista, nove celo prodajajo na boljšjaku. Vendar dvomim, da je zadeva homologirana, še manj pa varna.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.836
1.961
113
najrajš na babi
Ne gre za jet čelado. seveda so dovoljene. gre za homologacijo preklopne/dvižne čelade. Če je homologirana kot zaprta, cela, integralna, se lahko med vožnjo uporablja samo zaprta. Če je dvojno homologirana kot zaprta in kot JET, pa se lahko med vožnjo uporablja zaprta ali odprta, z brado v luft.
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.949
311
83
tam ko se terc po tori rola
Oriolus... brain cap ni homologirana. To je bolj ameriška domislica, kjer se tretira kot čelada. Nikakor pa ne nudi dovoljšnje zaščite.
Ona, Grex čelada te pa ornk v uhe napiha, ker so zunaj.
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
A pa te jet celada fajn napiha tam nad 100kph? Ali bi slo vendar je pac vprasanje varnosti?
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.949
311
83
tam ko se terc po tori rola
ggg, napiha te.. no, če imaš steklo, niti ne. Govorim zase, ker imam bolj občutljiva ušesa... ni fajn, če piha. Sem se komaj znebil kroničnega vnetja ušes pred leti. Načeloma je pa zaradi varnosti, seveda. 100% zaščite itak ni, se je pa potrebno potruditi za čimveč.
 

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.049
119
63
Doma
Mene zanima glede velikosti čelade, je problem če je 1-2 cm vecja kot je obseg glave?Gre se pa za enduro-cros čelado?
Hvala, lp.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.315
5.601
113
tak moreš probat čelado preden kupiš. Obseg v CM je neka začetna točka.
recimo jaz nolan n86 M ne spravim na glavo niti slučajno enostavno prekratka in nenormalno pritiska na čelo.. L mi je ok po dolžini ampak preširoka. n40 M mi pa sede kot ulita. pa so oboje za isti obseg.