Covid-19 Če ste preboleli COVID-19 in želite rešiti življenje, lahko storite sledeče

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.031
4.047
113
Zavod za transfuzijsko medicino LJ


Prebolevniki COVID – 19,
v krvi imate morda edinstveno zdravilo.

Vabimo vas, da sodelujete pri zdravljenju bolnikov s COVID – 19

Na podlagi dosedanjih izkušenj zdravljenja drugih koronavirusnih okužb (SARS, MERS) je prebolevniška plazma možno in učinkovito zdravilo tudi za COVID 19, saj skrajšuje čas hospitalizacije in zmanjšuje umrljivost. Prav zato je tudi v Sloveniji pomembno, da omogočimo zdravljenje bolnikov s hiperimunsko prebolevniško plazmo COVID-19 (v nadaljevanju HCP). Samo z darovanjem plazme/krvi, ki vsebuje specifična protitelesa in jo imate osebe, ki ste prebolele COVID – 19, lahko pridobimo to zdravilo.

Zbiranje plazme/krvi je za transfuzijsko službo reden in utečen postopek, priprava krvnega pripravka pa standardna storitev. Program zbiranja HCP se bo izvajal v skladu z vsemi načeli in postopki, ki veljajo pri krvodajalcih, kjer je v ospredju skrb za varnost darovalca in varen odvzem krvi kot tudi zagotavljanje varne in kakovostne komponente krvi za prejemnika. Pri HCP so potrebne le dodatne preiskave, ki bodo določile vsebnosti protiteles SARS CoV-2 in omogočile spremljanje prebolevnosti in njihovo analizo (nevtralizacijski in serološki test). HCP plazma bo uporabljena za zdravljenje bolnikov s COVID – 19 ali za nadaljnje raziskave, povezane s COVID – 19. V primeru, da protiteles SARS CoV-2 s testi ne bomo potrdili, bo plazma uporabljena za druge bolnike. Transfuzijska služba bo podatke, zbrane v okviru programa HCP, varovala in obdelovala v skladu z varovanjem osebnih podatkov in določili GDPR.

V primeru, da ste pripravljeni sodelovati in darovati plazmo/kri za zdravljenje bolnikov nam prosim to sporočite na mail: plazma@ztm.si ali nas pokličite na telefon 030 485 510 vsak delovnik od 10. do 14. ure, da se pogovorimo o primernosti za vključitev v program. V primeru naše nedosegljivosti po telefonu vam bomo v najkrajšem času vnili klic.


V imenu transfuzijske službe, bolnikov in raziskovalcev se vam vnaprej zahvaljujemo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.084
6.478
113
Super. Naj mi plačajo test za protitelesa, ga grem takoj naredit in potem darujem, če bom kandidat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.210
5.236
113
Saj ti ga oni naredijo. A rabiš prevoz? Skoz eni izgovori. Če misliš, pejd dati kri, če ne bo za covid, mrbit bo za kaj drucga dobra. Ampak taka malenkost, pa še boš nalagal, kok ti bi neki, če ne bi bilo nepremostljivih preprek. Tvoja omenjena je 12€. Tok stane hitri test na protitelesa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Kolikor vem, imajo zdravniki še nekaj pridržkov, zato tega zdravljenja v Sloveniji še niso uporabili. Vsaj to je veljalo do nedavno.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.084
6.478
113
Saj ti ga oni naredijo. A rabiš prevoz? Skoz eni izgovori. Če misliš, pejd dati kri, če ne bo za covid, mrbit bo za kaj drucga dobra. Ampak taka malenkost, pa še boš nalagal, kok ti bi neki, če ne bi bilo nepremostljivih preprek. Tvoja omenjena je 12€. Tok stane hitri test na protitelesa.

Krucefix, da bom drug teden šel v UKC MB, pa tam naredil ta test. Če ga tam opravljajo?
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndY1

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.084
6.478
113
Ne, ker nisem prišel do UKCja, ampak oddal kri v lokalni laboratorij.

Je pa bil ravno čez vikend na 24ur članek, da se pri nas sploh ne zdravi s krvno plazmo, tako da wtf?

PS, grem čez 3 mesece spet dat kri, če ne bo še vedno total lockdowna, naredim takrat test za covid protitelesa
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.084
6.478
113
Kot, da berejo alter :)

9:34

V Sloveniji še zadržani pri zdravljenju covidnih bolnikov s prebolevniško plazmo
Na Zavodu za transfuzijsko medicino so doslej opravili 160 odvzemov plazme ljudem, ki so preboleli covid-19, a za zdravljenje covida niso izdali še nobene. V UKC Ljubljana pravijo, da so pri uvajanju tovrstnih metod bolj konzervativni. Študije namreč še niso dale prepričljivih zagotovil, da je to zdravljenje za covidne bolnike varno in učinkovito.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.149
3.163
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net

S pljučnico... Pa kje so našli ravno pljučnico? Kaj pa tisti brez pljučnice? Ali pa s starostjo, rakom, pa odpoved ledvic, jeter...
Tu (na 24kur) so naredili (kot ponavadi) bombastičen članek, in to je to... Ostalo ni važno...
Vedno bolj so pri Nora24...
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

jest5

Guru
18. avg 2007
25.162
-8.273
113
Rdeče krvničke nič ne doprinesejo, samo probleme imaš s kompatibilnostjo
 

mckmck

Fizikalc
20. mar 2013
524
199
43
V Italiji v nekaterih bolnišnicah zdravijo s plazmo in je do sedaj prinesla skoraj 100% ozdravljivost.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Spajky

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
S pljučnico... Pa kje so našli ravno pljučnico? Kaj pa tisti brez pljučnice? Ali pa s starostjo, rakom, pa odpoved ledvic, jeter...
Tu (na 24kur) so naredili (kot ponavadi) bombastičen članek, in to je to... Ostalo ni važno...
Vedno bolj so pri Nora24...
Do sedaj bi že lahko vedel, da covid virus včasih udari na pljuča in temu se reče covid pljučnica. s člankom ni pa nič narobe.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Meni so s pomočjo takega robota nekajkrat letno jemali trombocite. Poseg je trajal kako uro in pol, vmes so mi na TV predvajali filme. :)