Če pride tržni inšpektor v pisarno....

mamomu

gps navigator
21. jul 2007
2.493
0
36
53
Varoš!
oz. ali obstaja kakšen program da ko stisnem recimo eno kombinacijo tipk da avtomatsko naredi format diska ( itak imamo vse pomembne podatke na serverju )?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
36.029
11.151
113
a se prej najavi, ne vem, pridem 20.5.2011 ob 15:00
al uleti ko cigan?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.188
3.620
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik mcn pravi:
nič se ne najavi, če ima firma poslovne prostore za stranke , kar not uleti...
Sem o tem že enkrat pisal na tem forumu, pa bom še enkrat ...
pekarna na Ptuju, znanka je bila tam zaposlena. Prileti inšpektor in zahteva, da postreze prisotne stranke in zapre trgovino. Inšpektor zahteva šefa, z zaprto prodajalno ga čakajo skoraj eno uro. Ko pride šef delajo popis robe, štejejo cente v blagajni, v blagajni kre navkriž za 10-20centov, ostalo vse štima, inšpektor grozi z kaznijo okrog 400eur (se ne spomnim točno). Mislim svašta, ko poslušaš takšne zgodbe. Pa ni edini primer, ker sem slišal že podobno zgodbo za en bife.
bonk.gif


No, jaz imam zavarovalno zastopanje s.p. in najeto pisarno, od zavarovalnice katero zastopam imam navodilo, da v primeru prihoda kakršnega koli inšpektorja, ne smem dovoliti nikakršnega dostopa do računalnika ali dokumentacije, dokler ne pridejo pristojni iz Ljubljane.
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.369
89
48
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik Rikolus pravi:
Jah, ne vem kje boš najdu odgovor na to vprašanje. Če malo logično povežem, ti alhko rečem samo to, da je inšpektor prišel k kolegici v poslovne prostore, kjer so bili nameščeni računalniki. Zdej, da se ona "zmišljuje" (ne trdim, da se je) kateri računalnik je osebni kateri ni, za inšpektorja ne pije vode, ker potem bi se vsak lahko izogibal postopku tako, da reče da so vsi PCji osebni. Skratka v primeru poslovnih porstorov imajo inšpektorji zelo velika pooblastila.

To je pač davek, ki ga je plačala s tem, da je imela osebni PC v službi. Isti princip je s službenimi e.maili. V zakonu je jasno napisano kdaj lahko delodajalec pregleduje sl. el. pošto in kdaj ne. Eni potem služebenega uporabljalo privat in jamrajo, da mogoče jim šef bere maile, drugi pa so previdni in imajo to striktno ločeno.

konec koncev, pa kar je videl inšpektor na njenem PCju je že pozabil...
smile-1.gif

Močno se motiš. Delodajalec ne sme brat e-pošte zapolenih, razen če mu to ti pisno dovolijo. In inšoektor ne sme niti slučajno po zasebnih stvareh zaposlenih brskat (vključno z elektronskimi napravami). Niti blizu in niti slučajno. Brska lahko samo po računalnikih, ki so osnovna sredstva firme ...
V katerem delu se motim? To da delodajalec ti lahko bere pošto elektronsko in navadno.
Če gremo po vrsti.

Navadna pošta.
Če ti dobiš privat pošto v službo, ti jo lahko tajnica odpre, če na kuverti je naprej napisano ime podjetja potem pa ime in priimek.
Če pa je najprej napisano ime in priimek zaposlenega in nato ime in naslov podjetja, potem pa tajnica nima kaj odpirat pisma. Da smo si na jasnem, govorim za srednje veliko podjetje, kjer tajnica oz. vložišče vso prispelo pošto popiše oz. odpremi.

Če gremo na službeno el. pošto.
Ni res, da delodajalec potrebuje soglasje delavca za pregledovanje el. pošte. Delodajalec je samo dolžan seznaniti zaposlenega, da mu službeno pošto pregleduje. in tudi takrat ne sme pregledovati vse službene el. pošte. V kolikor je v naslovu pošte razvidno, da gre za privat pošto, je ne sme pregledovati.

Če smo še bolj natančni, boš videl da v prvem postu o tem sploh nisem pisal.
smile-1.gif
 

deedee

Pripravnik
20. dec 2008
54
2
8
Town Of Thousand Radars
Kaj pa ce imas na sluzbenem racunalniku, katerega "gleda" inspektor na primer MP3je, pa kake filme (DivXe), ipd seveda nelegalne kopije. Zna bit frka zaradi tega, ali gleda samo programje?
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.476
449
83
Citat:
Uporabnik sad pravi:
Dual boot ti resi vse tezave.

Še bolje TrueCrypt s skrito particijo oz skritim OS. V tem primeru živ bog ne ve, da se na disku nahaja karkoli uporabnega razen zmešnjave naključnih bajtov. Ki so tam zaradi secure erease-a z 10x prepisovanjem po brisanju diska, če že ravno kdo sprašuje
evil.gif
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
19.381
1.244
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik Rikolus pravi:

Če gremo na službeno el. pošto.
Ni res, da delodajalec potrebuje soglasje delavca za pregledovanje el. pošte. Delodajalec je samo dolžan seznaniti zaposlenega, da mu službeno pošto pregleduje. in tudi takrat ne sme pregledovati vse službene el. pošte. V kolikor je v naslovu pošte razvidno, da gre za privat pošto, je ne sme pregledovati.

Če smo še bolj natančni, boš videl da v prvem postu o tem sploh nisem pisal.
smile-1.gif

Ne bo držalo. Delodajalec lahko ob predhodnem obvestilu pregleduje le prometne podatke (torej kdo je komu poslal mail), pa še to je zelo vpraščljivo (poglej malo, kaj o tem recimo meni evropsko sodišče). Nikakor pa brez sodne odredbe ne sme brati mailov. Še če mu to dovoli delavec, v bistvu ne, ker gre za dvosmerno komunikacijo in bi moral dobiti tudi dovlljenje druge strani (recimo pošiljatelja e-maila, ko gre za e-mail, ki ga je zaposleni prejel).
Slovenija ima na tem področju izjemno strogo zakonodajo. Preberi 37 člen ustave in 150 člen KZ (če se ne motim, se že dolgo nsiem s tem ukvarjal). Če jaz pošljem nekomu v toviji firmi mail, ti ga pa brez mojega dovlljenja preberš, bom dal kazensko ovadbo (in boš kaznovan, tudi z zaporno kaznijo), pa še odškodninsko si odgovoren, če uspem dokazat, da si mi s tem povzročil škodo (recimo duševne bolečine).

Skratka: tujih komunikacij se ne bere, razen če udeleženci v komunikaciji soglašajo ali z nalogom sodišča. Ob tem ni pomemebno, za kakšno točno komunikavijo gre (pošta, mail, SMS ...)
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik blazko pravi:
Še bolje TrueCrypt s skrito particijo oz skritim OS. V tem primeru živ bog ne ve, da se na disku nahaja karkoli uporabnega razen zmešnjave naključnih bajtov. Ki so tam zaradi secure erease-a z 10x prepisovanjem po brisanju diska, če že ravno kdo sprašuje
evil.gif

En namig:

Random popisan prazen prostor na disku izgleda cudno. Verjemi mi, da bi se zapicil vanj, ce bi imel tehnicno zmoznost (zaenkerat sicer mislim, da je vsaj en od dosticnih algoritmov nekompromitiran, me pa resno skrbi nezmoznost poljubno velike nastavitve kljucev - npr. 512-bitni kljuc namesto 256-bitnega otezi dolocene napade za ogabno velik faktor, a te opcije nikjer ni ... sploh TC manjka nekaj nastavitev, katere bi clovek pricakoval v verziji 1.0, kaj sele 7.0, za povrh ima pa se cisto ocitne pomankljivosti, kot so recimo redno zabelezeni timestampi dostopov ...).

Sicer je to samo skrivanje zelo velike igle (= nekaj metrov velike) v eni lopati sena, ampak je boljse kot "skrivanje" particije v praznem prostoru: naredi kriptiran volume v datoteki, ki je vsaj priblizno podobna zbirki drugih enakoih stvari (pornicev ali cesarkoli ze). Eno stvar med stotinami je vendarle tezje opaziti, kot eno na enem prostoru. Pri tem bi seveda pomagalo, ce bi bil TC manj beden in bi omogocal ustvarjanje volumov, ki so vsaj priblizno podobni dolocenim formatom (npr. da bi imeli normalen header of .AVI zapisa). Dokler tega nimajo, je sicer bokljse kot nic za obrambo proti neukim sefom v sluzbi oziroma necakom doma, ampak za verzijo 7.0 pa izgleda ... zalostno, kot da i ga delala kaksna drzavna institucija, ki ima kaksen drug namen kakor ustvariti kvalioteten program za zascito privatnih podatkov
grims-1.gif
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.860
395
83
Fbi v celem letu ni uspel odkodirati enega pcja zakodiranega s truecrypt, ti bi pa kar doma to mimogrede našel kako slabost?

http://www.webcitation.org/que...iel-dantas.html

Seveda pa je TC brezplačen, zato mu jaz ne grem očitati kaj ima in nima, imaš pa tudi možnost drago plačati kak PGP...
 
Nazadnje urejeno:

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Jaz sem skepticen - take navedbe je treba vsake toliko lansirati, da ljudje potem rajsi posegajo po nekem orodju. Dejstvo je pa, da zmogljivosti racunal rasejo enormno (HPC, clustering ...) in da je danes mogoce spraviti skupaj zmogljivost, o kateri se 5 let nazaj ni nihce sanjal. Mozno je torej, da bo prej ali slej kaksna od drzavnih sluzab posedovala kapacitete za razbijanje tovrstnih enkripcij, sploh ce so jo ze v start malo "zacinili" po svoje ali ce poznajo kaksno se ne objavljeno pomankljivost.

"Jaz" v zgornjem primeru ne pomeni, da bi jaz rad brskal po tvojem racunalu in da bi pri sebi doma zelel nevemkaj pcoeti, ampak da ce bi bil sluzba za tako pocetje in bi bila moja dolznost tvojen racunalo prebrskati, bi se najprej vtaknil v tako stvar kot je "prazen prostor z random podatki" na disku (in ce bi imel sredstva za dekripcijo, bi se seveda lotil tudi tega). Z drugimi besedami: skrita particija se mi ne zdi najboljsi nacin za prikrivanje, pa ce jo lahko dekriptirajo ali ne.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
53.257
7.048
113
Ob tem se poraja vprašanje, lahko inšpektor zaseže računalnike, če domneva, da je na njih kaj nelegalnega? Če ne..je meni vseeno če se mu zdi sumljivo pa ne vem kaj, do prihoda sodnega naloga, bo disk že davno formatiran
smile-1.gif