Budimpešta

aver

Pripravnik
9. jun 2008
441
12
18
Kaj se splača pogledati? Kakšno priporočilo za hotel z dobrimi javnimi povezavami oz. da se da tudi kaj peš ogledati? Kakšno priporočilo za restavracijo?

Hvala

Lp
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Odvisno od tvojega budžeta.... Imaš hotel Kempinski v centru Budimpešte, Hotel Budapest ipd., od koder se lahko peš sprehodiš praktično do vseh večjih znamenitosti v širšem centru mesta, nekoliko vstran sta še dva ali trije hoteli s pogledom na Donavo...

Je pa v samem središču mesta še veliko hotelov, kjer te nočitev z zajtrkom v dvoposteljni sobi za dve osebi pride manj kot 50 € (hoteli z 3* ali več).
Mi2 z mojo sma pa večkrat prespala v hotelu Mediterran, Hotelu Buda ali pa v hotelu Bara. Je sicer nekaj malega vstran od strogega centra, ampak so vrhunsko urejeni javni prevozi (avtobus, trolejbus, tramvaj, metro...), tako da sploh nimaš občutka, da nisi v strogem centru. Nič pa ni narobe, če se od tod podaš preko Margaretinega, Petofijevega ali katerega drugega mostu v Pešto.

Kaj ogledat... Mhm, bazilika Sv. Štefana (največja v Evropi), ogromno raznoraznih muzejev, potem na desni strani Donave (Budim) Grajski hrib, Citadella, na levi strani Donave (Pešta) Parlament, pa obvezno je treba it v Mestni park, kjer je ogromno prostora in poti za pohajkovanje (posedanje v kavarnicah ali gostilnah, ogled živalskega vrtu z rastavo in parkom rastlin, zabaviščni park, cirkus...).
Obvezno se sprehodit na Margaretin otok, kjer je prav tako ogromno poti za sprehode, ob obali imajo več kilometrov dolgo tekaško stezo, kopališče...

Skratka, kamorkoli se boš v mestu podal, povsod te bodo čakale znamenitosti, stare zgodovinske stavbe, trgovine, loakli ipd. Ulice so lepo urejene in tlakovane, le kak klošar preveč se najde...

Meni osebno je Budimpešta eno najlepših mest, kar sem jih obiskal.
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Povej budget, kaj te zanima, in kaj bi jedel, pa ti bom z veseljem namignil kako in kam
smile-1.gif
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.276
191
63
Mi smo bili v Ibisu, večino smo lahko obdelali peš.
Osnovne stvari, ki so za pogledat, ponavadi najdeš na fotografijah že na Wikitravel. Za večino si tako ali tako že izvedel.
 

tgrzan

Majstr
21. feb 2009
3.792
273
83
Največja slovenska vas
Jst sm biu tm v času Szigeta, tako da smo spali v nekakšnem študentskemu domu, predelanem v hostel poleti, za male pare. Čist&poceni, sm ga pa najdu na hostelworld.com strani.

Večino je že sistemik povedal, ampak kar bi še omenil, da je bilo meni všeč, nočni pogled iz grajskega hriba na mesto, parlament, most... res enkratno, sploh za kšno lepo fotko narest, če se s tem baviš!



Stvar, ki je "must" za probati so njihove "beznice", kjer strežejo golaž! Jst sem šel v tri in v eni je bil golaž boljši kot v drugi. Mislm ni biu klasičen golaž, ampak pač neka madžarska brozga, vrhunska na okus, sploh če imaš rad malo pikantno.
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
V bistvu je oroginalen golaz
smile-1.gif

Gulasz je "juha", Porkolt je pa "Golaz"
smile-1.gif


Sicer pa -

***** - Povej kaj rabis, pa bom zrihtal
**** - Raddisson Blue ima ugodne cene, okoli 70 EUR/noc
***+ Class - Benczur Hotel
***- class: Ibis, ali ta na linku, ali pa tisti na Vaci Utca...

Hostel: Easy Hostel (by far)
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Kot je Evrofil napisal, "naš" golaž je na Madžarskem goveji perkelt (pörkölt).
Golaž (gulyás) na madžarskem je enako pri nas golaževa juha.

Madžarske jedi so meni zelo dobre... Tako vse na žlico (golaž, perkelt, segedin...) kot tudi ostale... Predvsem mi je všeč vse, kar se začne s "ciganski, cigansko" (cigány). Nekje sem naročil ciganski krožnik. Okusno začinjeno in zapečeno meso (svinjina in piščančje), zraven priložen na hitro zapečen zarezan kos špeha s kožo. Priloga na hitro pečena in zdušena čebula, paprika in paradižnik ter pečen krompirček... Mmm.
Aja, še cena. 2 x takšen meni, 2 x mešana solata, 1 x pivo 0,5 l in 1 x radler 0,5 l. Vse skupaj ok. 3200 HUF (ok. 12 €).
cheer.gif
 

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Citat:
Uporabnik sistemik pravi:
Aja, še cena. 2 x takšen meni, 2 x mešana solata, 1 x pivo 0,5 l in 1 x radler 0,5 l. Vse skupaj ok. 3200 HUF (ok. 12 €).
cheer.gif

U kristus, tole je moralo biti pa ali na dezeli, ali pa par let nazaj. V Bp. za tak denar ne dobis vec takega kosila za dva...
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.885
1.271
113
Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:
Citat:
Uporabnik sistemik pravi:
Aja, še cena. 2 x takšen meni, 2 x mešana solata, 1 x pivo 0,5 l in 1 x radler 0,5 l. Vse skupaj ok. 3200 HUF (ok. 12 €).
cheer.gif

U kristus, tole je moralo biti pa ali na dezeli, ali pa par let nazaj. V Bp. za tak denar ne dobis vec takega kosila za dva...

Samo res
grin1.gif

Pozabil je pripisati letnico
grin1.gif
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:
Citat:
Uporabnik sistemik pravi:
Aja, še cena. 2 x takšen meni, 2 x mešana solata, 1 x pivo 0,5 l in 1 x radler 0,5 l. Vse skupaj ok. 3200 HUF (ok. 12 €).
cheer.gif

U kristus, tole je moralo biti pa ali na dezeli, ali pa par let nazaj. V Bp. za tak denar ne dobis vec takega kosila za dva...
Hehe... Ni bila Budimpešta...
Bilo je pred kakim mesecem v enem letoviškem kraju ob Blatnem jezeru, in sicer v kraju Balatonbereny. Restavracija pa se nahaja tik ob jezeru (promenada restavracij) - tak kot pri nas npr. v Portorožu.
Pred nekaj tedni pa nas je tudi bilo 5 na enem kopanju v enem izmed madžarskih kopališč, pa je bilo kosilo a'la carte za 5 ljudi (glavna jed, priloga, mešana solata), pa 3 x temno pivo Dreher 0,5l, 1 x Radler 0,5l in 1 x naravni juice nekaj malega čez 10000 HUF (po takratnem tečaju nekaj manj kot 39€.

Budimpešta pa vem da je nekoliko dražja... Ni pa nekega cenovnega pretiravanja.
 

creep

Fizikalc
19. jul 2007
1.306
50
48
42
www.lampret.net
Kako ste pa reševali situacijo s parkiriščem v Budimpešti? Nekateri hoteli imajo svoj parking, kaj pa tisti, ki so brez - se da kje pustiti avto za razumno ceno?
 

Generik

Guru
14. maj 2011
3.885
1.271
113
Najdeš privat zagrajena parkirišča, ki so zelo poceni, lastnik pa tam spi v svoji kolibi.
smile-1.gif

Če mu daš še dodatnih 500ft bo pa skakal od veselja
smile-1.gif


2 leti nazaj sem rental stanovanje in parkiral tukaj: http://g.co/maps/pfx9z
 
Nazadnje urejeno:

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Citat:
Uporabnik creep pravi:
Kako ste pa reševali situacijo s parkiriščem v Budimpešti? Nekateri hoteli imajo svoj parking, kaj pa tisti, ki so brez - se da kje pustiti avto za razumno ceno?

Tudi na cesti parkirat ni pretirane panike (vsaj v centralnih obmocjih, tam okoli koncne postaje modrega Metroja jaz ne bi avta zunaj puscal
smile-1.gif
), ampak je pa polno parkirnih his in privat parkirisc, ker jo porusili stavbo, zdaj imajo pa parkplac.
 
Nazadnje urejeno:

Tusi

Fizikalc
3. sep 2007
1.234
1
38
No tudi mi smo se ravno vrnili z Blatnega jezera. Siofok je bila naša postaja čez vikend. Čeprav je konec sezone, pa smo se imeli noro dobro. Po 5 pirih sem že govoril lokalni jezik. Cena v enem lokalu za pir je bila naravnost smešna. 180 forintov.
nahrung002.gif


 

legionar

Fizikalc
13. sep 2010
2.427
5
38
Citat:
Uporabnik Tusi pravi:
No tudi mi smo se ravno vrnili z Blatnega jezera. Siofok je bila naša postaja čez vikend. Čeprav je konec sezone, pa smo se imeli noro dobro. Po 5 pirih sem že govoril lokalni jezik. Cena v enem lokalu za pir je bila naravnost smešna. 180 forintov.
nahrung002.gif




IN so te razumel, ko si govoril mađarsko? SAmo da te po 5piri še Slovecni niso razumeli?
evil.gif
 

Tusi

Fizikalc
3. sep 2007
1.234
1
38
Glede na to, da se pomoje v tem lokalu ni pilo drugega kot pivo, smo se vsi perfektno razumeli.
smile-1.gif
 

aver

Pripravnik
9. jun 2008
441
12
18
Nekako cca 50 eur z zajtrkom za dve osebi + zagotovljeno parkirišče. Za restavracije bi pa poizkusil kaj njihovega v neki solidni ne predragi restavraciji, da ne bo fast food na menuju vsak dan
uf-1.gif


Aja še to za koliko dni se najbolj splača iti?

LP