Britanske mačke na deželi?

Grestr

Fizikalc
Izključen uporabnik
6. jun 2016
495
142
43
hrana, namenska za mačke, čeprav mi ni jasno zakaj v njihove brikete tlačijo lososa in bio piščanca, nikje pa ne dobim briketov z okusom miši ali ptiča :)
če jim dajes kar zraven, čim manj naše hrane, preveč dodatkov.
spuščanje ven, kar se mojih tiče, nikoli, sta noter in se ne pritozujeta, pa sta prva tri oz štiri leta preživela kot notranja s prostim izhodom. Trenutna lokacija zaradi ceste in množice okuženih mačk iz sosedove proizvodnje, ni primerna za spuščat ven.
drugače pa, če ste odločeni da mora maček pač bit zunaj, potem .... če sta cepljeni proti kužnim boleznim in sterilizirani, go for it. če nista sterilizirani, gonit se začne pri 4 mesecih in pri pol leta sta prvič breji in potem vsakih pet mesecev novo leglo in tako leto dve tri, dokler jih ne pokonča katera od kužnih bolezni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: cvetka2 in igi

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
Sej verjetno se hecaš?
Kakšne makorončke in riž?

Mačka je 100% MESOJEDA žival. Zato se izbere tudi mačja hrana s čim manj koruze, pšenice, krompirja in podobnih mašil. Te zadeve so za krave, kokoši in podobno.

Če bo občasno ostala od obroka kakšna kuhana govedina iz juhe jima ne bo škodila. Če pa govorimo o raznih čevapčičih, klobasa, začinjenem piščancu, no to pa dolgoročno ne bo OK za njune ledvice.

Ko boš izbiral hrano poglej deklaracijo. In ko boš na njej videl velik procent žitaric in majhen procent mesa jo odloži ter poišči drugo. Enako pri konzervah.
Recimo nekatere hrane iz večjih trgovskih verig imajo napisano "do 3% mesa". Jebemtiš kaj je ostala svinjarija? Mačka bo verjetno preživela, ampak imaš precej večje možnosti za zdravstvene težave pozneje. In en obisk veterinarja ti pokrije strošek solidne hrane za celo leto. Zato se pred izborom hrane vseeno malce pozanimaj ali preberi kakšen članek. Mogoče za neko osnovo dovolj že tole, da ti bo dalo misliti:

pravilna prehrana mačke
Branje deklaracij
umazana resnica o sestavinah v hrani za pse in mačke
5 trendov v sestavinah hrane za pse in mačke
Oglikovi hihrati v pasji / mačji hrani

Pa ne pišem tega kot lastnik trgovine s hrano za živali, ampak kot dober nasvet novemu lastniku živali.


A ja pa sterilizirati/kastrirati ju daj čimprej. Ker drugače boš imel precej hitro probleme z mladiči... Pa še bolj se bosta hiše držala.
sem povedal kaj jedo moje britanke?
pri moji na kmetiji pa mačke jedo vse, od miši,vrabcev do ostankov kosila. jih je pa 10 kom.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.388
9.120
113
bila pred dnevi oddaja na rtv slo, domače mačke so "vse jedci" imajo zato prilagojene čreve za razliko od res divijih mačk. Pač evolucija naredila svoje.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.361
984
113
Celje
Obišči stran
sem povedal kaj jedo moje britanke?
pri moji na kmetiji pa mačke jedo vse, od miši,vrabcev do ostankov kosila. jih je pa 10 kom.
verjamem!

je pa tudi res, da se z njimi nihče preveč ne obremenjuje. Danes jih je 10, jutri 8, potem 12... Življenjska doba pa mogoče nekaj let. Dvomim, da bi za neko morebitno zdravljenje bili pripravljeni plačati več 100€. Ti pa bi za svoje verjetno odkartal tudi 500€ če bi bili potrebno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zino

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Ce sta podezelski macki, ki bosta zunaj jih cimprej steliriziraj in ze vceraj kupi ali ovratnico proti klopom ali ampule. Glede na to, da bosta zunaj se tudi navadi tega, da vam bosta nastavljali ulovljene misi ali ptice. Macke se tega hitro naucijo. Pri hrani ne kompliciraj prevec. Glede na to kaj vse v naravi pojedo, jim kaksen makaron ali dva ne bosta skodila.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.708
365
83
Ja, muci sta že dobile ampule, sterilizirat pa še ju nismo dali... Smo mnenja, da je za mačko vredu, če ima mladičke vsaj 1x, potem greta na sterilizacijo...

Vuni pa bosta tudi prespale v kratkem, moja si mora dat to dopovedat... :D

Hvala lepa vsem za prijazne komentarje. ;) ;) ;)
 

cvetka2

Pripravnik
1. jun 2021
53
40
18
... Smo mnenja, da je za mačko vredu, če ima mladičke vsaj 1x, potem greta na sterilizacijo...
Eh, ljudje se še kar držijo teh starih predsodkov :(. Dajte si malo prebrati, npr. http://solska-veterinarska-ambulanta.si/zakaj-sterilizirati-oziroma-kastrirati/

"Samica mora imeti vsaj enkrat mladiče.
To je že davno preživet mit. Za zdravje mačke je statistično najvarneje, če se sterilizacija opravi pred spolno zrelostjo."


O tem, da bodo mačke večino časa (celo ponoči), pa očitno ni vredno izgubljati besed :(
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Kot ljubitelj mačka na štirih in na dveh nogah ti čestitam, naredil si dobro delo. Ne poslušaj komentarjev raznih zafrustriranih Cvetk, si zagotovo med tistim 1% najboljših skrbnikov mačk. Kot prvo, mačka je divja žival in mačka je za ven. Mačka je veni srečna in mačka si ima veni kaj začeti. Edini problem pri mačkah bi bil, v kolikor živiš blizu ceste. Potem ti jaz povem da ti jih bo skoraj zagotovo povozilo. Nam je povozilo vse muce, zadnja ki pa je hišna in je pri mojih doma pa je že notri 10+ let. Res pa da ta macka ni bila nikoli veni. Drugače pa glej da se imata mački kam zateči in jima ne bo hudega. Mi smo celo imeli eno mačko na sistemu da je čez dan bila veni, pozno zvečer je prišla not spat, zgodaj zjutraj zopet ven. Čimprej daj sterilizirat/kastrirat, ovratnice, ampule. Pa v kolikor so še male, sprašuješ kdaj naj ven spustiš, zagotovo ne takrat ko se gonijo mačke. Ravno te dni sem slišal ene krike veni ponoči. Za hrano se pa odloči sam. A jih boš vadil na brikete ali na vašo hrano. Seveda industrija svetuje brikete zaradi bla bla bla. Ti pa povem da je kljub temu vse bolano in vprašanje če ne zaradi tega.... smo imeli nekoč doma mnogo mačk pa nikoli nobeni nič. Ma kakšen briket. No naša jih konzumira. Če so notri itak bolje že zaradi svinjarije.
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.388
9.120
113
Pa še ena tak iz prve roke... ker je šansa da imajo mačke tale famozni mačji aids...kar sicer pomeni da so večkrat lahko bolane itd... ampak doma vidimo da ni krize...enkrat na leto nucajo kakšno kuro , pa gredo po kakšno inekcijo da malo pridejo k sebi, če so kaj prehlajene/ vnete oke in podobna štala...

Sicer veterinar bi jih kar potamanil s prve. smo rekli ne. in zdaj cist normalno funkcionirajo že par let...

Na samo počutje, dlako itd vpliva precej hrana, tako da to moraš pa potem sam najt kaj mački najbolj odgovarja...kake cenene hupermarket hrane so lahko problem z žitaricami in ostalimi filerji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

spenstar

Fizikalc
2. sep 2007
964
116
43
Povejte, katera je kvalitetna macja hrana v konzervah/lonckih vreckah da ima cimmanj zitaric in polnil?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.388
9.120
113
Povejte, katera je kvalitetna macja hrana v konzervah/lonckih vreckah da ima cimmanj zitaric in polnil?
ta draga :evil:

pogledam doma, žena to klika in dela expertize... Jaz pa včasih za presekat kupim kitekat tiste vrečke - omake...ali pa whiskas junior, to je tak, ko greš včasih v mcdonalds na tisti ološ .:evil:
 
  • Haha
Reactions: ales85

cvetka2

Pripravnik
1. jun 2021
53
40
18
Mačka pride nazaj, pes prav tako. Vsaj v večini primerov. Hrčka bodo pa hitro popapcali. Torej kjer je možno, se jim dodeli njim ljubše bivanje, zakaj pa ne? Kakor, da jim to škodi...
Zanimivo, v naši okolici redno videvam listke in plakate s pogrešanimi mačkami, včasih tudi psi, oglasi na radiu, na FB. Očitno nekaterim škodi.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.361
984
113
Celje
Obišči stran
Ja, muci sta že dobile ampule, sterilizirat pa še ju nismo dali... Smo mnenja, da je za mačko vredu, če ima mladičke vsaj 1x, potem greta na sterilizacijo...

Glej vsaj ta del preskoči. Res ni potrebe da spraviš na svet neke mladiče, ki jih boš potem moral oddajati naprej. So jih razna zavetišča res prepolna.
In mačka od tega ne bo imela prav nič.

Drugače pa ja, nekateri so proti temu, da so mačke zunaj. Jaz mislim, da če nisi ob cesti, ni to nobena drama. Seveda pa zunanje življenje prinese več opcij za razne nesreče, pretepe in podobno. In to praviloma pomeni tudi precej večji strošek veterinarjev. Kakšni zlomi so hitro nad 500€ iz prve roke... in od takrat je pri nas mačka pač notranja (seveda če se boš s tem ukvarjal). V kolikor je mačka pač "potrošna roba" seveda tudi to odpade. Lopata menda reši vse...

Hrano ji daj v osnovi neke kvalitetne brikete. Za vmes pa tudi če dobi neke ostanke ali "lidl" konzervo ne bo problemov.

Ljudje bi se morali zavedati, da lastništvo mačke/psa stane. In kolikor gledam statistiko en povprečen lastnik za hrano psa zapravi dobrih 60€/mesec.