Brezžična povezava dveh routerjev

alinko

Pripravnik
12. avg 2009
169
3
18
Pozdravljeni!
Imam eno težavo ker ne vem povezat dveh brezžičnih routerjev katera sta različne firme. Prvi je tp-link TL-WR741ND kateri je povezan z internetom, drugi pa je Linksys WRT54GL kateri bi bil brezžično povezan z tp-linkom in z ip camero. Za odgovore in informacije se vam že v naprej zahvaljujem.
Lep pozdrav.
 

bvader

Fizikalc
14. jan 2010
2.054
0
36
Poglej če oba recimo podpirata DD-WRT, s tem bi znal rešiti kakšne softwarske omejitve, ker bi oba tekla na enakem firmwaru
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.820
649
113
Kolikor sem na hitro pogledal, oba podpirata DD-WRT, tako da to ne bi smelo biti problem.
Zdaj je samo še vprašanje, na kak način bi on to rad uporabil.

@prvi:
IP kamera je povezana žično ali brezžično? Bo na linksysu sploh kak wireless odjemalec?
Če bodo na linksysu samo žični odjemalci, potem lahko razmisliš tudi o "client mode".
V nasprotnem primeru pa je verjetno najboljše narediti WDS ali repeater.

Primerjavo (in tutoriale) najdeš tukaj: http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Repeating_Mode_Comparisons
 

alinko

Pripravnik
12. avg 2009
169
3
18
IP kamera bo povezana samo brezžično ker od tp-linka pa do ip camere ne dobim signala in bi med njiju dal linksysa
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.820
649
113
Najlažja rešitev je verjetno repetitor. Tam moraš namreč samo na linksysa naložiti DD-WRT. Mogoče ti zna delati težave, ker kamera ne bo v istem omrežju kot TP-link router, ampak to tudi rešiti.

Lahko pa pogledaš tudi za WDS. Tam delujeta oba routerja kot eno veliko povezano omrežje, tako da če boš s kakšnimi prenosnimi napravami hodil naokrog, bodo same preklopile na router z močnejšim signalom.
 

alinko

Pripravnik
12. avg 2009
169
3
18
Hvala za pomoč. Kako pa nastavim ta WDS ker sem se nekaj poigral in mi ni uspelo.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
V obeh napravah:
- izbereš način WDS
- vpišeš MAC naslov nasprotnega ruterja v za to predvideno polje (prvo, ker jih je ponavadi več)

Poskrbi, da ima vsak ruter svoj lasten, drugačen IP naslov.
Pa da laufa samo en od njih DHCP server (torej ga na drugem izklopi).
 

alinko

Pripravnik
12. avg 2009
169
3
18
Uspelo mi je povezati oba routerja vendar ne morem spremljati ip kamere preko teh dveh routerjev pa me zanima če je še kakšna druga nastavitev da tisti vmesni router pusti oziroma pojača signal do prvega kateri je povezan na net. Hvala.
 

dejvi

Fizikalc
30. avg 2010
1.324
0
36
maribor
ne to pa ne gre,hitrost se deli,ker kljub temu da imas 2 routerja,je to dejansko samo eden in pol ne moreš imeti 2x hitrosti,kolikor sem jaz testiral,sem kljub temu imel max hitrost,kjub temu da je kazalo samo 50%.Lahko pa uporabiš na prenosniku usb wireless apadter in bo net tudi delal hitreje,kot če loviš signal preko vgrajenega wirelessa.
Zaščita in geslo mora biti v obeh routerjih tudi enako nastavljeno,pa multicat moras še omogočiti,priporočam WPA zaščito,ker je mene včasih WPA2 mal zafrkavalo.

lp
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.315
144
63
Citat:
Uporabnik alinko pravi:
Uspelo mi je povezati oba routerja vendar ne morem spremljati ip kamere preko teh dveh routerjev pa me zanima če je še kakšna druga nastavitev da tisti vmesni router pusti oziroma pojača signal do prvega kateri je povezan na net. Hvala.

Tole je bolj počasen ping pong
smile-1.gif
, ki bo težko pripeljal do rešitve...

1. Če delaš WDS, potem začni takole:

- originalni router pusti na IP naslovu, kjer je (ponavadi je 192.168.1.1)
- drugi router daj na naslov v istem omrežju, po možnosti izven dosega DHCPja. Če imaš dd-wrt, potem daš nekje spodaj, npr. 192.168.1.11
- na drugem routerju izklopi DHCP
- na obeh routerjih izklopi wireless zaščito, izberi isti kanal, isti SSID in isti način
- v prvi router v Wireless/WDS v prvi vrstici izberi LAN, vpiši MAC naslov wireless dela drugega routerja
- v drugi router v Wireless/WDS v prvi vrstici izberi LAN, vpiši MAC naslov wireless dela prvega routerja (vidiš v status-u)

delaš pa enostavno tako, da imaš PC ožičen s prvim routerjem, drugega pa s kablom povezanega na prvega (recimo luknja 4 na 4) in ko se ti zdi, da že lahko dela brezžično, prekineš povezavo in "popingaš" drugi router. Če že vse dela, ugasneš obe škatli in prižgeš nazaj. Če po dobri minuti ping spet dela, si na dobri poti in se lahko začneš igrati z nastavitvami WEP, WPA ali WPA2
smile-1.gif


Ko ti začne delati, se vsa mreža obnaša kot ena in morajo vse naprave biti vidne enako, kot da so fizično priključene na prvi router. Zato moraš izključiti DHCP na drugem, ker vse nadzoruje prvi. V tem primeru daš kamero na npr. 192.168.1.49 ali jo pustiš na avtomatiki in poskeniraš naslov, ki ga dobi.

2. Če se greš pa Wireless repeater mode, potem mora pa drugi router imeti svoje omrežje in ima seveda lahko tudi svoj DHCP. Ampak v tem primeru moraš pa narediti še port forwarding na IP kamero, ker je po teh shemi za svojim požarnim zidom.

Da bo bolj razumljivo: v tem načinu se drugi router obnaša kot škatlica, ki se priklaplja na eno brezžično omrežje (ki je na 192.168.1.xx), svojo lokalno mrežo pa daje na drugem naslovu in drugem wireless-u, npr. 192.168.2.xx. Zato mora tudi drugi router imeti IP naslov npr. 192.168.2.1, sam pa se kot DHCP klient priklopi na prvi router. Če torej pustiš vse tako kot je, bo drugi router na prvem routerju viden verjetno nekje blizu 192.168.1.110 (se mi zdi, da dd-wrt po defaultu meče IP tukaj okoli), vsi PCji, ki jih boš dal pa na drugi router žično ali brezžično, bodo pa na npr. 192.168.2.101, 102, ... Kar pomeni, da moraš na drugem routerju odpreti port 80, 554 in še kaj, da boš videl kamero iz prvega.
Se pravi v tem primeru daš kamero na 192.168.2.49 in odpreš porte na ta IP, iz ostale mreže je pa potem vidna na IP naslovu routerja, torej 192.168.1.113 v mojem primeru.

Pa spet začni brez zaščit in šele ko stvari delajo, začni zapirati nazaj...


Za eno IP kamero bi te hitrosti vsekakor morale zadoščati...

Jernej
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.820
649
113
Dva različna subneta pri repeater načinu se lahko razrešita tudi brez port forwardinga.

Router 1:
WAN IP: od internetnega ponudnika
LAN IP: 192.168.1.1 (omrežje 192.168.1.0/24)
DHCP: vklopljen
NAT: vklopljen
Static route: 192.168.2.0/24 gre na 192.168.1.2

Router 2:
WAN IP: 192.168.1.2
LAN IP: 192.168.2.1 (omrežje 192.168.2.0/24)
DHCP: vklopljen
NAT: izklopljen
Static router: ni potreben

Pomembno je, da se nastavi static route na prvem routerju in da se izklopi NAT na drugem.
 

dejvi

Fizikalc
30. avg 2010
1.324
0
36
maribor
kam pa bi vpisal čitalec prstnih odtisov(montiran pred vstopom v pisarno) v router,mu določiš tudisam IP,kaj pa porti,je kdo to delal ali ve kako narediti

hvala in lp
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.820
649
113
Citat:
Uporabnik dejvi pravi:
kam pa bi vpisal čitalec prstnih odtisov(montiran pred vstopom v pisarno) v router,mu določiš tudisam IP,kaj pa porti,je kdo to delal ali ve kako narediti

hvala in lp

Ko imaš enkrat omrežje poštimano da deluje kot ena celota, potem je čisto vseeno kam ga priklopiš - priklopiš tja, kamor ti je lažje.
IP pa kar pustiš na avtomatsko, bo mu ga že DHCP določil (razen če iz kakršnega koli razloga potrebuješ statični IP - potem itak nimaš izbire).
 

doto

Fizikalc
25. jul 2007
3.175
0
36
Wireless repeater mode ne rabiš nastaviti na drugi subnet. Jaz sem imel na istem subnetu, pa je delalo BP. Delalo je isto kot wds, le da sta bila različna SSID-ja, dhcp pa na primarnem. Tako posledično tudi NAT in port forwarding ni bil potreben.

Sedaj imam potegnjen kabel, ker za streamanje videa ni bilo dovolj bandwith-a.
 

dejvi

Fizikalc
30. avg 2010
1.324
0
36
maribor
kakšna je sploh razlika med dvema routerjema v načinu

1.WDS
2.REPEATER MODE
3.CLIENT BRIDGE
4.še kaj

PROSIM ZA KRATEK PRAKTIČEN OPIS IN smiselno uporabe ter kako nastaviti mode router1 in router2

lp

hvala
 
Nazadnje urejeno:

doto

Fizikalc
25. jul 2007
3.175
0
36
WDS - ruterja se povežeta v eno veliko omrežje. Klienti , ki se priklapljajo van video samo eno omrežje in ne vejo na rateri ruter so dejansko priklopljeni. Mobilni klienti lahko avtomatično prekljapljajo med ruterji, ko se fizično premikajo po prostoru. Oba ruterja morata biti na istem kanalu (frekvenci), zato je hitrost prenosa v najboljšem primeru razpolovljena, kadar cilj ni na ruterju, na katerega si povezan.

WDS se izvaja na HW nivoju in ga ima vsak proizvajalec chipseta narejenega malo po svoje. Zato posledično ponavadi wds med različnimi chipseti ne deluje. Tudi če oba ruterja uporabljata isti SW (dd-wrt npr.)

Repeater bridge - skoraj isto kot wds, le da imaš sedaj primarno omrezje, ki je povezano v internet. Sekundarni ruter pa se poveže v to omrežje kot klient. Na tem ruterju pa potem kreiraš navidezno omrežje, ki ima praviloma drugačno ime, ni pa nujno. Klienti na drugi lokaciji se morajo povezati v to novo omrežje. Posledično ni več avtomatičnega preklapljanja med omrežji. V tem načinu tudi ni potreben noben poseg v primarni ruter, tudi omejitve chipsetov ni, če le imaš firmware, ki omogoča ta način. Bandwith se tudi razpolovi, kot pri WDS.

Client bridge - v tem načinu se sekundarni ruter priklopi na primarnega kot klient, kot pri repeater bridge-u. Edina razlika je, da se na njega klienti ne morejo priklopiti brezžično, ampak le preko kabla. To se uporablja, če želiš povezati dve fizični omrežji brezžično.
 

CDS

Pripravnik
17. nov 2007
427
3
18
Ljubljana
www.cassettedeck-service.com
Da si malo sposodim temo...
v eni prejšnji sem bral okoli povezave dveh routerjev...WDS...pa mi nikakor ni uspelo zadeve usposobiti. Imam sledeča routerja:

Glavni router je: Linksys WRT54GL (Firmware: DD-WRT v24-sp2 (10/10/09) mini)
Sekundarni router je: Linksys WRV200, ki ima opcijo WDS

Glavni je nastavljen takole:
Local IP: 192.168.2.2
Sub mask: 255.255.255.0
gateway: 0.0.0.0.
local DNS: 0.0.0.0.
DHCP: enable
start IP: 192.168.2.10
max.DHCP us.: 10

Wireless mode: AP
Wireless network mode: mixed
SSID: HOME
network config.: Bridged

varnost je zaenkrat isklopljena.

Zanima me, kako moram skonfigurirati sekundarnega, da se mi bo povezal z prvim...ter da bom s tem povečal pokritost wifi-ja doma.

Hvala že v naprej za vse odgovore.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Najbolje kaka pripravljena navodila na webu poiskat, ker ko se tak piše, se komot kaka malenkost pozabi.
Torej:
Na sekundarnem nastaviš:
- izklop DHCP serverja
- izklop NAT oz. routing-a (ni nujno, ker v resnici ne moti, ampak da vse pokrijemo)
- lasten IP naslov 192.168.2.9 - (da je izven DHCP območja primarnega, pa da ni isti kot od prvega naslov)
- WLAN nastavitve enake (kanal, hitrost, standard. SSID (ime mreže) ni nujno isto, razen za WPA enkripcijo, tam pa mora biti)
- vlop WDS opcije , potrebno je vpisat MAC naslov primarnega ruterja

Potem pa na primarnem ruterju tudi WDS vklopiš in vpišeš MAC naslov drugega (WLAN MAC, ne žični!).


Če nisem kaj pozabil, je to to.
Včasih rabi malo časa, da se vzpostavi WDS povezava, tako da ne takoj paniko zganjat.
wink-1.gif
 

CDS

Pripravnik
17. nov 2007
427
3
18
Ljubljana
www.cassettedeck-service.com
Sm kr neki časa čaku...pa nimam dostopa do interneta.
sekundarni ima opcijo pri wds-u, da sam poišče mac adreso od drugega routerja...torej on vidi moj primarni router. MAC je vpisan in v prvem tudi od dugega. DHCP na drugem imam isklopljen...ip je pa: 192.168.2.9
zaščito sem isklopil...
Isti ssid je vpisan...prenosnik vidi drugi router, kas se vidi iz moči signala vendar prek njega ni dostopa do interneta.
Še kakšen nasvet, kje bi ga lahko "pihnil"?

Aha...še nekaj...prva nastavitev v routerju je zmeraj izbira WAN connection type. Jaz imam prek ponudnika statični ip in kot tako je tudi primarni router nastavljen...kako pa mora biti drugi???

Pa še nekaj..ta drugič:
primarni ima tudi opcijo, da wireless dela kot: AP, Client, Client bridge,adhoc, repetitor, repetitor bridge...kaj more bit pa tuki? AP predvidevam, ane?
 
Nazadnje urejeno:

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Primarni naj ostane kot je.

Drugi pa če ima možnost, AP. Sicer pa default (ruter).