Bosna roadtrip

Steve

Guru
13. avg 2007
9.853
1.763
113
Pojavila se je ideja za en ca. 4 dnevni krog po bosni. Obvezno hočemo iti v Sarajevo, Mostar in obiskati eno tržnico.
Šli bi preko Zagreba do Sarajeva, potem Mostar in nazaj. Po možnosti ne po HR avtocesti.

Ima kdo kako idejo po kateri poti iti da se da še kaj pametnega videti? Je tržnica v Gradiški ok v smislu da imaš kaj za videt in kaj se tam ponuja? Za nazaj ne vem katera pot bi bila boljša...preko Bihača in na tržnico v Kladuši, ali preko Banja Luke?

In na splošno o bosni...nazadnje sem tam bil 2002. Se je varno okoli voziti? Podkupljivi policaji? Japonskih avtov predvidevam da ne kradejo? :)

Sem hvaležen za bilokaki info, predlog in idejo
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.460
1.264
113
Emona / Carnium
Jaz bi šel po Jadranski magistrali in si ogledal:
1. Počitelj (hiter postanek), potem v
2. Mostar (priporočam ogled reke Bune oz. tekije v Blagaju). Na poti do Sarajeva bi se zapeljal do Zdrave vode (restavracija) in preko Jablanice do
3. jezera Jablanica ter naprej preko
4. Konjica v
5. Sarajevo.

Od tam pa v smeri
6. Jajca, potem pa izbira ali v smeri
7a. Banja Luke po dolini Vrbasa z ogledom slapov na Krupi ali čez prelepo kraško planoto Manjačo.
7b. Bosanskog Petrovca, kjer bi odvil na
8. Drvar, da si malo naprej ogledam Slapove reke Une v Martin Brodu. Od tu se lahko vrneš v smeri Bihaća, proti Velikoj Kladuši. Osebno pa bi raje šel do
9. Letališča Željava (v neposredni bližini mejnega prehoda Izačić) in potem domov valda :)

Opozorilo: napisal sem, da bi šel JAZ tako, ker mene tržnice ne zanimajo, pa tudi mislim, da so že malo pasé v smislu ponudbe...Se pa še vedno najde modele, ki recimo prodajajo abšlesane piratske CD-je :valjamse:
Če ste bolj outdoor freaki in imate kak awd bi morda lahko ubrali bolj mučne poti preko hribov in planot...ampak to je 4 dni premalo :)

Avtov načeloma ne kradejo. Voziti se je varno, vendar moraš biti izredno potrpežljiv in previden, saj je veliko prehitevanj v "škarje", vožnje brez prižganih luči, predmetov po vozišču. Ni prav veliko odprtih cest (nonstop so ovinki) ali hitrih cest ali AC. Japonski avti so najbolj varni ravno v Bosni, kjer je "majka" sveti bundes gral "audi" "pasat" in "mečka". :fredi:

Policaji so zelo sočutni :nazdravje:. Ampak tisti lokalni. Na mejah se ne zajebavaj. Preveri kaj lahko odpelješ iz BiH, brez da te Hrvaški cariniki ne opalijo s 400+ € kazni...aja, pa na mejah se čaka (Šengen pa to).
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.421
5.567
113
Pa okol BanjaLuke..... maš izvir Vrbasa....tak lep sprehod po gozdu.....sam ne it tja lačni pa žejni k uni oštirji tm so cepljeni za kej postrežt....koordinate so od izvira....mi smo štartal nizje doL...etno selo al neki...





1000006463.jpg
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.853
1.763
113
Hvala za predloge! Kaj pa marke? Predvidevam da je najbolje jih kupit pri nas in potem višek tudi tukaj menjat nazaj v €?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.421
5.567
113
Večinoma uzenajo tud evre....ampak zmeram se najde kaka izjema...sploh v kaki vukojebini....

Tko da ja.....menjaj v marke da maš za sprotne zadeve ( benz, čevape, razno....)

Jst sm si za dol vs vesel na Revolut naložil 200eur pa mislu kako bo vsak bankomat to prebral....no ni blo te sreče....
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.342
2.042
113
Kartico ali € vzamejo v 99% .

Smo bili zadnjič 3 dni dol z motorji, marke nisem niti videl od blizu
 

danijel8

Pripravnik
2. nov 2010
198
8
18
Ce ze rabis KM, jih kupis tam, ker je boljsi tecaj. Za 1 eur dobis 1.95 KM, provizije je majhna, cca 1KM.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.758
6.113
113
pri taščici
Pa Sim ko si vstavi v telefon, sicer bos ta prvo uro brez.podatkov ker ti bodo blokiral telefon saj bos presegel racun 60€.
Lani je bil 1Mb! Nekih 12 evrov.
Letos se ne spomnim.
Letos tretjic v Bosni, prvic opravka s policajem ker sem v pri rdeči prevozil krizisce. (Srbski del, gledal navigacijo namesto semafor pa je res ze kaksno sekundo ali dve rdeca svetila).
Policaj povedal kaksna je kazen, (150KM?, pa en mesec prepovedi voznje v BIH, zapisnik na PP...) hkrati pa povedal da mu ni do pisanja zapisnika in obiska PP.
krucefiks sem bil v dvomih, ali naj mu ponudim za malco al ne. Po nekaj minutah spogledovanja sva nasla "skupni jezik".
Kaj te pa sicer zanima?
Muzeji, cerkve, narava, kopanje?
Mene prvo dvoje ne, ostalo pa ja.
Prehodil 3/4 tunelov na Zeljavi (3 so hrvaski, 4 je bosanski), bunker v Konjicu, prevozil Zeleno goro(ce ne bi bila.ura 8zvecer, bi do vecera tam v travi lezal...), kopal se v suncanem.gradu pri Trebinju.... Pa v reki nad Trebinju, Una je tudi v visjem toku za kopat, neretva nad Konjicem tudi baje.
Tomaz Gorec ga je sicer zacel srat z objavami , ampak meni je bil on povod da sem zacel hoditi v Bosno pred dvemi leti.
Mal si poglej njegove kanale.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.758
6.113
113
pri taščici
Kupis "dopuno" mislim da za 6KM in imas 4GB ce se ne motim. Za "nujne" zadeve dovolj za 4 dni, sicer dopolnis.
Lahko ti dam mojo , je se veljavna, kupljena pred dvemi dobrimi dvemi tedni, nekaj bi se moral biti gor.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krko

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
41.421
5.567
113
Izi Balkan internet...

Sam pol funkcioniras po vibru....whatsupu....messengerju....etak lahko povsod kličeš
 

Piton

Guru
11. apr 2022
1.702
-189
113
če že maš izi... drgač pa ne vidim smisla, raj "dol" kupiš neko njihovo predplačniško zadevo. Kaj točn, pa naj povejo tist, ki so že luatal dol.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.758
6.113
113
pri taščici
Izi Balkan internet...

Sam pol funkcioniras po vibru....whatsupu....messengerju....etak lahko povsod kličeš
Ja, sam ima neke cudne omejitve, ce prehitro porabis ne mores dokupit predcasno....
Pokrije pa res cel Balkan (ki ni v EU, ostalo itak zakupljene količine pokrijejo).
Dopuna vem da deluje v srbiji in CG, vendar ne vem natancno pogojev