Biometrična osebna izkaznica

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.855
99
48
Dobil sem novo biometrično osebno. Elektronska identifikacija za dostop do elektronskih storitev, elektronsko podpisovanje, digitalna potrdila na kartici....
Ker je to zame nekaj novega, me zanima, v kakšnih primerih konkretno se to sploh uporablja?
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.985
75
113
a nisi dobil zlozenke?

uporablja se kot elektronska identifikacija za dostop do elektronskih storitev, podpisovanja, identificiranja.

konkretno? vpis v ebanko, podpis uradnih dokumentov, ki jih oddajas preko neta, vpis v elektronsko zdravstvo, vpogled v karton, narocanje na preglede...

do sedaj smo za vse to uporabljali certifikate...
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.855
99
48
a nisi dobil zlozenke?

uporablja se kot elektronska identifikacija za dostop do elektronskih storitev, podpisovanja, identificiranja.

konkretno? vpis v ebanko, podpis uradnih dokumentov, ki jih oddajas preko neta, vpis v elektronsko zdravstvo, vpogled v karton, narocanje na preglede...

do sedaj smo za vse to uporabljali certifikate...
Dobil sem samo geslo, in kratka navodila, kako si ustvarim PIN kodo. Nobene zloženke.
E banko? Saj imam NLB klik, preko katerega lahko zaprosim recimo za povečanje limita... to sem nazadnje naredil kakšna 3, 4 leta nazaj, podpisal kar preko telefona.
Podpis uradnih dokumentov? Na telefon sem si Instaliral program e-osebna... uspel sem registrirati stvar, ampak app ne omogoča nič, razen spreminjanja pin kode. Je pa še ena rubrika... skeniraj QR kodo. Če prav razumem, ko dobim po navadni pošti nekaj v podpis ali podobno, naj bi ta dokument imel tudi QR kodo, katero v e-osebni skeniram in me identificira? ALi pa seveda če imam posebej čitalec kartic.
Sorry, sem malo pred penzijo, pa mi grejo te najnovejše zadeve kar malo težko od rok, čeprav sem stalno spremljal razvoj.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.985
75
113
Dobil sem samo geslo, in kratka navodila, kako si ustvarim PIN kodo. Nobene zloženke.
E banko? Saj imam NLB klik, preko katerega lahko zaprosim recimo za povečanje limita... to sem nazadnje naredil kakšna 3, 4 leta nazaj, podpisal kar preko telefona.
Podpis uradnih dokumentov? Na telefon sem si Instaliral program e-osebna... uspel sem registrirati stvar, ampak app ne omogoča nič, razen spreminjanja pin kode. Je pa še ena rubrika... skeniraj QR kodo. Če prav razumem, ko dobim po navadni pošti nekaj v podpis ali podobno, naj bi ta dokument imel tudi QR kodo, katero v e-osebni skeniram in me identificira? ALi pa seveda če imam posebej čitalec kartic.
Sorry, sem malo pred penzijo, pa mi grejo te najnovejše zadeve kar malo težko od rok, čeprav sem stalno spremljal razvoj.

ja, qr je za podpisovat. ko na neki strani oznacis, da bos urejal z osebno, ti na koncu pokaze qr, to poskeniras s to app in zadeva je podpisana. postarju je pa treba se vedno rocno podpisat, ampak verjetno bo slo v to smer, da se bo to urejalo preko app.

obicajno dobis zlozenko. imas pa tud na netu podatke sigurno.

ok, sej ce ne rabis teh stvari, pol jih pac ne uporabljas.

ja, ebanka - pac app od tvoje banke. pa povecanje limita je res zadnji namen teh aplikacij. a poloznic ne placujes preko klika?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.287
4.796
113
Za strani, ki zahtevajo visok nivo varnosti pri prijavi preko SI-PASS, več ne potrebuješ urejati smsPASS ali imeti certifikata na računalniku, temveč vstopiš z aplikacijo na telefonu in osebno. V bodoče bodo mogoče tudi rekli, da denimo smsPASS ni več dovolj varen in ti kaka e storitev ne bo dostopna. Prav tako je vprašanje, če bo SIGEN-CA še dolgo let izdajala digitalna potrdila na način kot doslej, ker imaš na biometrični osebni njihovo digitalno potrdilo, ki je načeloma v bolj primerni hrambi, kot si uporabnik lahko shrani digitalno potrdilo.

1720162676539.png
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.801
1.102
113
SIGENCA mora izdajati digitalna potrdila, ker osebna izkaznica ni obvezen dokument. Lahko imam potni list ali vozniško dovoljenje.

Meni osebno je še vedno digitalno potrdilo bolj enostavno za uporabo, recimo pa, da ni tako varno. Osebne tako še nisem aktiviral.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.801
1.102
113
Občutljive zadeve izvajam vedno na računalniku.

Vem da obstaja neka aplikacija za android in ne rabiš več čitalca ampak kot pravim mi zaenkrat digitalno potrdilo povsem zadošča. Pa še potrdila od družinskih članov so lahko nameščena skupaj na istem računalniku.

Pa še vsi telefoni nimajo NFCja, kar je žalostno v 2024.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.287
4.796
113
SIGENCA mora izdajati digitalna potrdila, ker osebna izkaznica ni obvezen dokument. Lahko imam potni list ali vozniško dovoljenje.
Digitalno potrdilo tudi ni obvezna identiteta, ki bi jo rabil vsak državljan. Kako leto nazaj sem poslušal eno predavanje, z njihove strani se naj ne bi stvari menjale do leta 2026, potem pa se lahko zgodi, da bo glede izdaje njihovih digitalnih potrdil kaj drugače.
Drugače pa ja, problem trenutnih digitalnih potrdil je to, kar pišeš, da delaš. Digitalna ostalih družinskih članov nameščena na istem računalniku. Saj ne, da jaz tega ne bi tudi tako imel, da urejam nekatere stvari za starše, ampak gre torej za identiteto, ki ji ne gre zaupati, ker se lahko s potrdilom ravna napačno.
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.801
1.102
113
Bom imel pa njihovo (od družinskih članov) osebno izkaznico. Kaj bo drugače? Kakor berem app na telefonu že sedaj omogoča več identitet.

Enako ne veš, če je oseba fizično prisotna. To je tudi največja težava on-line volitev. Bi moralo biti še neko biometrično preverjanje s podatkom na osebni izkaznici, pa še potem lahko rečejo, da je bila oseba prisiljena.

Digitalno potrdilo seveda ni obvezna identiteta ampak če se gremo e državo...
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.801
1.102
113
Ne vem zakaj ni potem zadeva bolj razširjena po EU. Bi si tudi sam želel elektronsko glasovanje čim prej.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
15.041
2.456
113
Zanimivo!
Kako določim PIN?
Če prav razumem, mora tel imeti NFC - branje osebne?

Opis izkušenj in podrobnejša navodila zaželena!
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.855
99
48
Zanimivo!
Kako določim PIN?
Če prav razumem, mora tel imeti NFC - branje osebne?

Opis izkušenj in podrobnejša navodila zaželena!
Ja, telefon mora imeti NFC.
Ob osebni si moral dobiti ločeno pošto, kjer je geslo. Z google play si potegneš aplikacijo eOsebna, potem pa greš po postopku, po katerem te app vodi. Zelo dobro prikazano in predvsem enostavno.
Lahko pa si jo aktiviraš tudi na kompu, če imaš čitalnik pametnik kartic.

 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur

brane_new

Guru
10. feb 2008
15.041
2.456
113
Geslo - PIN - neznano!
Ali lahko vstopim v sistem preko SMS pass in zrihtam elektronsko osebno?
 

scorpion

Fizikalc
25. apr 2008
1.855
99
48
Geslo - PIN - neznano!
Ali lahko vstopim v sistem preko SMS pass in zrihtam elektronsko osebno?

Kako to misliš, geslo - PIN neznano? Ali sploh imaš biometrično osebno ali imaš navadno?
Geslo si moral dobiti, z njim pa potem v postopku registracije določiš PIN. Če si geslo izgubil, boš moral na upravno enoto, da ti dodelijo PUK kodo. s katero potem določiš PIN. Vsaj tako sem razumel navodila.