Belgijci v gorah

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.591
14.265
113
Saj to me zanima zakaj pri nas vse zastonj. tujina pa zavarovanje ali plačaj.
Žal imamo tak sistem. Zakaj se ga pa ne spremeni od česaar bi imeli glede na trenutno stanje zgolj plus oz. bi realno gledano bili na nuli in ne v minusu pa nimam pojma. Verjetno je "preveč dela" za to speljat ali kaj.... pojma nimam.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
Jaz mislim, da je glede na količino obiska naših gor še sorazmerno malo reševalnih. Zaračunati take zadeve je po moje bolj "kisla", saj bi verjetno imeli še več smrtnih žrtev ko bi se marsikdo zaradi kasnejšega plačila skušal sam izvleči iz zagate/nesreče.
Preventiva je pomembna, izobraževanje otrok, planinski tečaji in šole. V moji/naši mladosti je skoraj vsaka šola imela nek planinski krožek, danes so zaradi odgovornosti redke, ki ga še imajo v neki obliki. Gore pa so tudi zaradi nižjih cen opreme in jasno insta family stalno bolj dostopne in zaželjene. Mogoče bi dodal kakšno malo dražje zavarovanje, ajde to bi bila ena taka vmesna rešitev naprimer. Pa da se razumemo nikakor ne podpiram brezglavega siljenja v gore, ampak se mi zdi da človeka v nesreči tam nekje visoko, nekak ne moreš vprašat če ima sredstva, da bo plačal reševanje.
 
  • Haha
Reactions: sandra

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Sorry sam da se to ne spelje je pa res mimo. Še za cro rabiš , pri nas pa lagano sportski v šlapah z mobitelom v žepu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Jaz mislim, da je glede na količino obiska naših gor še sorazmerno malo reševalnih. Zaračunati take zadeve je po moje bolj "kisla", saj bi verjetno imeli še več smrtnih žrtev ko bi se marsikdo zaradi kasnejšega plačila skušal sam izvleči iz zagate/nesreče.
Preventiva je pomembna, izobraževanje otrok, planinski tečaji in šole. V moji/naši mladosti je skoraj vsaka šola imela nek planinski krožek, danes so zaradi odgovornosti redke, ki ga še imajo v neki obliki. Gore pa so tudi zaradi nižjih cen opreme in jasno insta family stalno bolj dostopne in zaželjene. Mogoče bi dodal kakšno malo dražje zavarovanje, ajde to bi bila ena taka vmesna rešitev naprimer. Pa da se razumemo nikakor ne podpiram brezglavega siljenja v gore, ampak se mi zdi da človeka v nesreči tam nekje visoko, nekak ne moreš vprašat če ima sredstva, da bo plačal reševanje.
Glej se ga reši živega ali mrtvega nekdo mora plačat.
Sorry sam če greš čez katero koli mejo na dopust pomisliš da potrebuješ zavarovanje v primeru oskrbe ali prevoza. Zakaj nebi pri nas bilo isto. Za razne v šlapah na triglav še sodnika in kazen za druge.
Zakaj ga ne moreš vprašat za sredstva? Rečeš sam kje ma vštimano zavarovanje in če ne da bo bival pri nas dolker ne plača.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.591
14.265
113
Jaz mislim, da je glede na količino obiska naših gor še sorazmerno malo reševalnih. Zaračunati take zadeve je po moje bolj "kisla", saj bi verjetno imeli še več smrtnih
Morda pa res.

Preventiva je pomembna, izobraževanje otrok, planinski tečaji in šole. V moji/naši mladosti je skoraj vsaka šola imela nek planinski krožek, danes so zaradi odgovornosti redke, ki ga še imajo v neki obliki.
Jup, včasih je bilo takšnih krožkov polno, danes, ko so pa kakršnekoli info na voljo na vsakem koraku, je pa folk še manj informiran/razgledan. Bedna fora.

Pa da se razumemo nikakor ne podpiram brezglavega siljenja v gore, ampak se mi zdi da človeka v nesreči tam nekje visoko, nekak ne moreš vprašat če ima sredstva, da bo plačal reševanje.
V tujini te dejansko pred reševanjem vprašajo ali imaš gotovino, kartico ali pa kakšno zavarovanje. Kajne Kamele0N :p Se pa strinjam, da je to res bolj tako tako, da se meniš o takšnih zadevah, pred sabo imaš pa bolj ali manj poškodovanega človeka, sigurno doda tak grenak priokus. Treba bi bilo vzgojiti mentaliteto, da se o tem razmišlja pred podvigom in ne šele, ko gre kaj narobe.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Ja najboljš je met zastonj ker je nekomu nerodno rečt , tole bo pa 5000€ ker vas je novembra v gorah presenetil sneg.
No res pa je tudi da se eni čudijo zakaj je še maja zaprta cesta na mangart.
 

blazek33

Fizikalc
3. nov 2012
128
54
28
V Švici če nimaš zavarovanja te poberejo samo,če ocenijo,da si v življenski nevarnosti,če ne te pustijo tam.Pri nas ji sredi poletja hodijo iskat,če jih preseneti tema in nimajo čelne baterije.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sandra

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.202
178
63
Avta ne smeš voziti v coklah brez izpita. V gore pa lahko rine vsaki runkl v šlapah brez ustrezne opreme. Pol pa naj jih reševalci še zastonj furajo s helikoperjem.
Je bilo nekje par tednov nazaj, ko je frajer poklical reševalce, ker je zamujal na letalo. :D

Komot, 50 jurjev pa roka. :cool: Zakaj bi vse to krili davkoplačevalci...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sandra in ales85

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.194
4.662
113
Dejstvo je, da je nepotrebnih gorskih nesreč kar nekaj. Drugo dejstvo je, da se alpinističnih pohodov naj ne bi šel, če nisi opravil ustreznih izobraževanj.
Ampak, imamo zgrešene situacije, ki so precej bolj vplivajo na okolico, so za državo na dolgi rok dražje, pa ni nobenega izobraževanja in nobenih dodatnih zavarovanj. Denimo seks dveh neresnih ljudi :).
Pod črto, iz tega ne bi delal velike drame. Naši reševalci bi že zdavnaj lahko naredili cenik in ga objavili. Ampak na koncu se vseeno ugotovi, da je precej lažje, če vse skupaj plača kar država. Kdo se bo matral s fakturami in izterjavami do zavarovalnic in fizičnih oseb? Avstrijka je verjetno celo imela zavarovanje, ki v Avstriji vključuje helikoptersko reševanje.
Na koncu, če priznam, sem šel v tujini nekajkrat na 3000 in enkrat na 4000 metrov brez posebnega dodatnega zavarovanja za reševanje v gorah. Nogo si lahko skegljaš tako kot na stopnicah kot na precej nezahtevni gori.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.194
4.662
113
No ja, je treba še kaj drugega narediti, da lahko izdajaš fakture. Najprej moraš imeti zakonsko osnovo. Potem moraš imeti organizacijo, ki ima TRR. Z izvajalci (zaposleni, po pogodbi) urejeno dokumentacijo kot vsaka firma. Pri nas prevoze delamo z državnimi helikopterji, ki bi verjetno težko šli skozi kak mednarodni atest, da so res namenjeni prevozu poškodovanih oseb. Ko bodo fakture mednarodne, bo mogoče treba to pokazati. Zavarovalnice so z vsemi žavbami namazane. Kdo bo v taki firmi plačal pripravljenost, kril zgubo?
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.313
9.671
113
kod Džej-Zija
Reševanja pri nas ne zaračunajo zaradi mnogih razlogov. Naši reševalci razen helikopterskega osebja so vsi prostovoljci, ki delajo na moralni pogon in jim je pod častjo, da bi se morali ukvarjati z računi. Tudi sami so razmišljali precej o zaračunavanju, pa jih skrbi, da bi jih ljudje zaradi bojazni pred visokim računom čakali do skrajnosti in bi bilo zaradi tega nesreč in smrti še več. Manjka tudi zakonska podlaga, pri čemer pri nas niti ni konsenza, v katero smer naj bi reševanje šlo, ostalo kot je ali se profesionaliziralo. Reševalci so načeloma s stanjem bolj ali manj zadovoljni, če le dobijo pokrite vsaj stroške opreme in razumevanje delodajalcev, ko je treba med šihtom v akcijo.

Povečano število nesreč je posledica instagram planinstva, ko se objavlja božanske, s filtri popravljene fotke iz vrhov, preskoči se pa detajle o zahtevnosti poti gor. Drug razlog je korona. Med lockdowni in zaprtjem trgovinskih centrov in športnih objekov se ljudje niso imeli kam dat, pa so začeli hoditi v hribe. Prejšnjo smučarsko sezono je bilo rekordno število posredovanj na turnih smukih, ker so bila smučišča zaprta in je neizkušen folk množično tiščal v hribe. Potem je tu še popularizacija ferat, zadnje čase športnih in nenaravno speljanih fizično zahtevnih variant s kratkim dostopom.

Manjka predvsem zdrave pameti in hribovske izobrazbe, da bi ljudje sploh vedeli, v kaj se podajajo in kako se opremiti v odločati v takih okoliščinah. Rešitev je samo izobraževanje na dolgi rok, zaračunavanje reševanja pa v primeru skrajne objestnosti.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.194
4.662
113
Rešitev je samo izobraževanje na dolgi rok, zaračunavanje reševanja pa v primeru skrajne objestnosti.
Tako merilo bodo zavarovalnice na sodiščih razbile ko keks.
Po mojem bi bila lahko možna rešitev enotna participacija glede na tip reševanja (velikost ekipe, višina, uporaba helikopterja), ki sicer ne bi krila v celoti stroška reševanja, večino uporabnikov pa bi spodbudila v ustrezno zavarovanje ali pa v to, da so previdnejši in bolj razmislijo glede opreme in svojih sposobnosti. Odnose med neznanimi ljudmi v sodobni družbi najbolje ureja denar. Žal ni drugega resnega in hkrati dovolj mehkega mehanizma. Napačni sistemi so tisti, kjer se iznajdljivi izmuznejo (niso bili "objestni"), manj iznajdljivim pa zaračunamo celo nad dejanskimi stroški, da jih kaznujemo za zgled drugim. Tu ne sme biti narejeno v smislu maščevanja. Rešujejo te s helikopterjem, ker te je ruknil infarkt na 2500 metrih. Prispeval boš denimo 500 €, ker vseeno ni enako kot če te je doma in so te odpeljali za rešilcem, kar krije osnovno zavarovanje. Ali si bil zato dodatno zavarovan ali ne, se boš pač pogovarjal, če preživiš.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.257
5.815
113
pri taščici
Ce sem jaz prav razumel debato na začetku, bi naj resevanje zaracunal samo tujcem.
Najbrz jim posledice zdravljenja po prometni nesreci zaračunamo. Glede na to da nasim drzavljanom ze 15 let posiljamo informativne racune(smo jih pošiljal, letos ga nisem dobil), koliko je nase zdravljenje stalo drzavo, zavarovalnico.... Bi jih res lahko tudi tujcem oziroma njihovim zavarovalnicam.
Ce pa katera drzava zahteva ateste za helikopter ki je resil njihovega državljana, bomo pa v prihodnje hodilu pes z nosili po njihove drzavljane. Ce bodo imela nosila atest.
Sicer lahko tujs drzava pride resevat svojega drzavljana. Ampak prej mora dobiti vsa dovoljenja in koncesije za resevanje pri nas.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.313
9.671
113
kod Džej-Zija
Tako merilo bodo zavarovalnice na sodiščih razbile ko keks.
Po mojem bi bila lahko možna rešitev enotna participacija glede na tip reševanja (velikost ekipe, višina, uporaba helikopterja), ki sicer ne bi krila v celoti stroška reševanja, večino uporabnikov pa bi spodbudila v ustrezno zavarovanje ali pa v to, da so previdnejši in bolj razmislijo glede opreme in svojih sposobnosti. Odnose med neznanimi ljudmi v sodobni družbi najbolje ureja denar. Žal ni drugega resnega in hkrati dovolj mehkega mehanizma. Napačni sistemi so tisti, kjer se iznajdljivi izmuznejo (niso bili "objestni"), manj iznajdljivim pa zaračunamo celo nad dejanskimi stroški, da jih kaznujemo za zgled drugim. Tu ne sme biti narejeno v smislu maščevanja. Rešujejo te s helikopterjem, ker te je ruknil infarkt na 2500 metrih. Prispeval boš denimo 500 €, ker vseeno ni enako kot če te je doma in so te odpeljali za rešilcem, kar krije osnovno zavarovanje. Ali si bil zato dodatno zavarovan ali ne, se boš pač pogovarjal, če preživiš.
Ni fer ločevati po tipih reševanja, ker si ga ne izbiraš sam a-la-carte. Helikopter se uporablja, ker je veliko hitrejši in bistveno, manj se obremenjuje reševalce. Vleči nekoga iz Severne Triglavske stene na roke: traja lahko po več dni. Že tako lahko intervencije trajajo tudi s helikopterjem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ginginova

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
Tako je. Reševalci naj noter dajo postavko 200 EUR plus DDV na uro na reševalca, pa bo helikopter dirty cheap.

Za eno "peš" akcijo v visokogorju jih hitro rabiš ene 15, recimo 3 dni akcije iskanja in reševanja, 72 ur x 15 x 200 EUR = 216000 EUR.
Pa bi bila motivacijska za zavarovalnice. Se mi zdi, da bi hitro nabavili še nekaj novih helikopterjev s profi posadkami.

Treba je računat, da je večina gorskih reševalcev trenutno prostovoljnih. Ko bi se zgodil preklop na profi, bi po mojem še 200 EUR na uro bila nizka postavka za prodajat lastno glavo.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.377
5.357
113

Izdali so 12 zahtevkov za povračilo stroškov reševanja zaradi hude malomarnosti, niti eden ni bil plačan.
Od leta 2006 do leta 2011 je bilo takih zahtevkov 12, vse pa je uveljavljala Uprava RS za zaščito in reševanje. V letu 2011 je država sprožila tožbo zoper dva neplačnika računa za reševanje in je tožbo izgubila. Od takrat zahtevkov za povračilo stroškov niso izstavljali.



Belgijski šolarji so reševanje sicer plačali in poslali zahvalo reševalcem.