Backup za domačo uporabo

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Pozdravljeni.

Trenutno fotografije in filmčke "backupiram" na 2 zunanja diska (ločena). Trenutno moj backup poteka tako, da RAW slike in video posnamem na interni disk v računalniku. Ko jih uredim in obdelam, jih exportam na drug interni disk v istem računalniku (fizično drug, ne samo particija). Potem ta drugi disk skopiram ločeno še na 2 zunanja diska, katera po backupu odklopim. RAW in exportane slike na compu izbrišem

Proces je malce zamuden, pa tudi dosleden je potrebno biti zelo.....

Sedaj razmišljam, da bi si omislil kako bolj enostavno (avtomatsko) rešitev. Recimo da bi bilo za sedaj dovolj 2x po 4TB backup. Kaki predlogi za "domačo" rešitev, pa morda kakšne so cene, ker ravno v neke ekstreme nebi šel, raje potem ostanem na moji "levi" rešitvi.

LP
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.386
1.008
113
Celje
Obišči stran
Jst avtomatsko posiljam večino zadev v Microsoftov OneDrive. Ni arhiv, je pa “odmaknjeno”.

Za arhiv imam pa doma synology z dvema diskoma. Ni stalno priklopljen, ga pa recimo 1x tedensko vklopim in posinka spremembe.

vlecem pa na njega se od cele familije fajle kar iz OneDrive.
 

Piton

Guru
11. apr 2022
1.679
-205
113
loh kašna starejš mašina z linux (ubuntu) serverjem, crobjob in recmo rsync - pull backup (loh prek ssh al pa smb), win mašina sploh nau vedla da je kej blo
nastavš u biosu da se pali recmo ob 23h, cronjob nardi svoje pa ugasne poj mašino. al pa jo recmo pališ remoteiz WOL, nardi ob bootu backup in se ugasne

loh tud isto linux server z diskom, pa nanga porineš backup (push) prek ssh recmo s cobian reflector (zdej podpira tud sftp oz. ssh). podpira tud varjanto več zaporednih kopij (verzij). u tem primeru loh not utakneš tud WOL za štart linux kište, maš pa tud opcijo da jo pol še ugasneš

cena je u rangu cene diskov, mašina je lohk en core 2 duo - puna kapa za ta namen
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.964
812
113
Najprej cestitke za redoljubnost pri sortiranju in urejanju slik..

Sam uporabljam NAS - priklopljen 24/7.. fotke s telefona se sinkajo avtomatsko (ja vem - tudi vse “smeti”). Videje iz kamere kopiram v svojo mapo.. prednost NASa je, da ga “vidim” na vseh TV v hisi.. torej ni “samo” backup in obcasno kaj pogledamo.

Pomembne fajle mam pa se na enem zunanjem disku in pa google cloud.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Za domačo rabo je to kar delaš z vidika števila kopij dovolj. Problem je samo v eni lokaciji. Če boš imel npr. požar ali ti bo poleti tat izpraznil stanovanje (vzel računalnik in diske) si brez vsega - na to se fokusiraj. Se pravi da rabiš eno kopijo na fizično drugi lokciji (tu je za domačo rabo več opcij, recimo ena, ki ti ne poveča stroškov: če živiš sam in imaš dva zunanja diska, enega nesi k staršem ko jih obiščeš, pa od njih prinesi drugega - nato kopiraj doma fotke in rotiraj ko jih naslednjič obiščeš). Druga opcija je backup v oblak, kot so ti že svetovali, tretja je: ziher imaš kakega kolega ki ima NAS - mu daš za pivo, pa enkrat prineseš disk k njemu, on ti da dostop in 1-2TB placa (kolikor rabiš), če ima frej slot se lahko mogoče zmeniš da kar svoj disk daš v NAS, dostop z userjem samo do tja in od tega velikega ročnega kopiranja dalje samo še razliko sync-aš... orodij za to je pa milijon, že NAS ima vse, Synology ima SW po imenu Drive, Qnap ima tudi rešitev ipd.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Za domačo rabo je to kar delaš z vidika števila kopij dovolj. Problem je samo v eni lokaciji. Če boš imel npr. požar ali ti bo poleti tat izpraznil stanovanje (vzel računalnik in diske) si brez vsega - na to se fokusiraj. Se pravi da rabiš eno kopijo na fizično drugi lokciji (tu je za domačo rabo več opcij, recimo ena, ki ti ne poveča stroškov: če živiš sam in imaš dva zunanja diska, enega nesi k staršem ko jih obiščeš, pa od njih prinesi drugega - nato kopiraj doma fotke in rotiraj ko jih naslednjič obiščeš). Druga opcija je backup v oblak, kot so ti že svetovali, tretja je: ziher imaš kakega kolega ki ima NAS - mu daš za pivo, pa enkrat prineseš disk k njemu, on ti da dostop in 1-2TB placa (kolikor rabiš), če ima frej slot se lahko mogoče zmeniš da kar svoj disk daš v NAS, dostop z userjem samo do tja in od tega velikega ročnega kopiranja dalje samo še razliko sync-aš... orodij za to je pa milijon, že NAS ima vse, Synology ima SW po imenu Drive, Qnap ima tudi rešitev ipd.
Pri seznamu drugih lokacij si pozabil na eno dokaj očitno - služba. Seveda je tukaj obvezno, da zunanji disk šifriraš.
 
  • Všeč mi je
Reactions: novaa

Piton

Guru
11. apr 2022
1.679
-205
113
pozablate na zadne čase najbol jebeno opcijo - kripto virusi (ransomware)
tko da je pametn met bekape ne sam da so ločeni po lokaciji ampak tud časovno in da so čimbol offline
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Najprej najlepša hvala vsem za odgovore.

Sam sicer stvari ne poznam najbolje, pa mi ogromno računalniških fraz niti ni poznanih.
Iščem nekaj relativno enostavnega pa sigurnega.
Morda en znanji disk in nekaj v oblaku?
Recimo da bi tam ene 4tb zadostovalo.
Morda kak predlog v tej smeri?
 

Piton

Guru
11. apr 2022
1.679
-205
113
A si ne morš narest enga stalnga arhiva?
pa pol uporablat sam neki aktualno, recmo po datumu naprimer od 1.1.2020 in maš pol manj za sprot bekapirat
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
A si ne morš narest enga stalnga arhiva?
pa pol uporablat sam neki aktualno, recmo po datumu naprimer od 1.1.2020 in maš pol manj za sprot bekapirat

Kaj naj bi pomenil stalni arhiv?

Sedaj pač prekopiram nove stvari 2x na ločene diske, potem pa zbrišem iz računalnika. Sam skrbim da je so nove stvari v roku par dni na zunanjih diskih. Redko kdaj če sploh, so samo na kompu cca teden.

Bi pa rad malce "avtomatike". S tem da nisem informatik, pa mi neko pretirano kompliciranjr niti ni po godu in potem raje ostanem pri trenutni rešitvi.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
avtomatika težko laufa, če "moraš" priklapljati in odklapljat diske. sam imam nas in potem še backup na zunanji disk (slike). nimam pa tiste redundance na drugi lokaciji (ja, vem...)
vseeno bi priporočal en nas (začetna investicija je žal draga), ampak potem imaš lahko avtomatiko. backup/sync software pa je že postal tako pameten, da zna ščititi pred kripto virusi. oziroma imeti verziranje dokumentov.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Kaj naj bi pomenil stalni arhiv?

Sedaj pač prekopiram nove stvari 2x na ločene diske, potem pa zbrišem iz računalnika. Sam skrbim da je so nove stvari v roku par dni na zunanjih diskih. Redko kdaj če sploh, so samo na kompu cca teden.

Bi pa rad malce "avtomatike". S tem da nisem informatik, pa mi neko pretirano kompliciranjr niti ni po godu in potem raje ostanem pri trenutni rešitvi.
Ti povem, kaj imam jaz:
- dodaten notranji disk, backup celega dela Hard disk Manager 17 Advanced (je tudi na pašnikih), enkrat dnevno
- zunanji disk 1, backup kot zgoraj, enkrat dnevno
- zunanji disk 2, backup dela Aomei Backupper (je tudi na pašnikih), sproti
- oblak, Google drive, cel disk, cene niso pretirane, poglej, dela 24/7 in sinhonizira

Vem, preveč, ampak...

Edit, cebnik Googla:
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Nekateri delodajalci niso najbolj navdušeni nad tem, da bi si ljudje svoje privatne zadeve prinašali v službo.
Odvisno kje delaš, ampak tudi če nimaš pisarne imaš verjetno neko omarico za oblačila, kamor daš not disk in živ bog ne bo vedel zanj :)

V neki top sekret firmi kjer ne smeš še svoj telefon vnašati, tja pa seveda ne boš diskov švercal :)
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Odvisno kje delaš, ampak tudi če nimaš pisarne imaš verjetno neko omarico za oblačila, kamor daš not disk in živ bog ne bo vedel zanj :)

V neki top sekret firmi kjer ne smeš še svoj telefon vnašati, tja pa seveda ne boš diskov švercal :)
Samo razmišljam:
- če bi že nesel disk v službo, bi želel, da je priklopljen in da dela sinhroni backup.
Svoj disk pa lahko nesem k prijatlu in prosim, da ga pazi. Ista stvar kot nest disk v omarico v službi...
 

Piton

Guru
11. apr 2022
1.679
-205
113
Kaj naj bi pomenil stalni arhiv?

Sedaj pač prekopiram nove stvari 2x na ločene diske, potem pa zbrišem iz računalnika. Sam skrbim da je so nove stvari v roku par dni na zunanjih diskih. Redko kdaj če sploh, so samo na kompu cca teden.

Bi pa rad malce "avtomatike". S tem da nisem informatik, pa mi neko pretirano kompliciranjr niti ni po godu in potem raje ostanem pri trenutni rešitvi.
čudn napisov. ja, stvari k jih ne uporablaš, jih pa ne bi rad zgubu, maš nek arhivirane in do nih niti ne dostopaš kej dost, al pa sploh nč. sej mende ne uporablaš stalno 4TB
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Samo razmišljam:
- če bi že nesel disk v službo, bi želel, da je priklopljen in da dela sinhroni backup.
Svoj disk pa lahko nesem k prijatlu in prosim, da ga pazi. Ista stvar kot nest disk v omarico v službi...
Poanta je da delaš offsite in offline backup.

Torej imaš recimo 2 zunanja diska, en doma en v službi, in ju recimo enkrat tedensko zamenjaš po tem ko si naredil backup.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Piton

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Trenutno imam dober TB fotk in filmčkov na "backupu". Pa to je le za zadnje 2 leti. Pred tem nisem fotkal in obdeloval slik drugače kot na telefonu, kar mi je sinhroniziralo v google foto. Tiste fotke so bile v tisti google zastojn velikosti in zanje me ne skrbi. Sedaj pofotkam več kot 40.000 slik na leto, od tega jih je cca 10% obdelanih in shranjenih. Flima je sicer nekaj manj pa vseeno ne malo, se pa količina posnetega materiala veča. Je pa res da shranim samo končno in obdelano verzijo, vse ostale clipe zavržem.

Nekako se mi zdi, da bo opcija z 2 diskoma še dalje najlažja in verjetno tudi najcenejša, kar prav nekih hudih informacijskih rešitev se pa le nebi šel.

Je pa dobra ideja z 2 ločenima lokacijama za diske.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Piton