Avtomatika za centralno ogrevanje

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.725
147
63
Zivjo

kaj, poleg Seltron, se obstaja za krmiljenje centralnega ogrevanja?
sem kar presenecen, da je tega zelo malo na trgu. Pravzaprav sem nasel samo Seltron in Firšt.
Honeywell gotovo ima kaj, morda Schneider…
Ampak ne najdem.
Ima kdo kako oznako, link, karkoli?
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.725
147
63
Vse te avtomatike delajo enako.

Jaz bi pa malce drugače:
Imam ploščate solarne kolektorje na strehi in dodatno plinsko peč za dogrevanje.
Moja avtomatika trenutno deluje tako:
V času slabše osončenosti lovim čimboljši izkoristek solarnih kolektorjev.
V času poletne pripeke zmanjšam izkoristek. To delam tako, da črpalko solarnih kolektorjev vklapljam šele pri temperaturi solarnih kolektorjev 80°C in izklapljam pri 70°C. Tako "mečem stran" odvečno energijo. In to bi rad tudi pri "novi" avtomatiki.
Imam namreč problem, da imam preveč solarnih kolektorjev na strehi in premajhen zalogovnik.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.289
772
113
Vse te avtomatike delajo enako.

Jaz bi pa malce drugače:
Imam ploščate solarne kolektorje na strehi in dodatno plinsko peč za dogrevanje.
Moja avtomatika trenutno deluje tako:
V času slabše osončenosti lovim čimboljši izkoristek solarnih kolektorjev.
V času poletne pripeke zmanjšam izkoristek. To delam tako, da črpalko solarnih kolektorjev vklapljam šele pri temperaturi solarnih kolektorjev 80°C in izklapljam pri 70°C. Tako "mečem stran" odvečno energijo. In to bi rad tudi pri "novi" avtomatiki.
Imam namreč problem, da imam preveč solarnih kolektorjev na strehi in premajhen zalogovnik.
Kupi si en PLC, is si ga sprogramiraj po svojih željah...
 
  • Všeč mi je
Reactions: MaverickT

MaverickT

Majstr
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
2.624
1
425
83
www.weekendwarrior.si
Aha, lahko pokličeš Kontiki Solar in prosi za Nandeta. Možakar si vzame čas in bi znal najti rešitev. Glede na to, da so regulatorji plod njihovega lastnega razvoja, pomoje lahko naredijo tudi kakšen "hack".
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.725
147
63
Sam prodajam PLCje, samo jih ni za dobit :D
Pa rabim 4x PT1000 vhode, tudi ni za dobit v neki kompaktni, poceni varianti.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.289
772
113
Pt1000....večina PLC-jev ima vhode 0-10V, potem 4-20mA, nato Pt 100...

Pt1000 so bolj med redkimi...

Najcenje je zamenjat senzorje...Pt1000 za Pt100
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.725
147
63
No, saj tudi s PT100 vhodi ni veliko PLCjev. Da bi imel 4x PT100 vhode potrebuješ PLC in razširitveno kartico.
To pa pomeni že elektroomarico s par kanali...
Da se, ni pa več tako lepo kompaktno kot Seltroni, Firšti in podobno. Pa še dražje je.
Pač iščem, kaj obstaja. Čudi me, da pregrevanje solarnih kolektorjev ni bolj naslovljeno s strani logike. Se mi zdi, da je kar problematično pri solarnem ogrevanju.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.289
772
113
Jap...skoraj vedno potrebuješ razširitvene module...

4 analogni na osnovnem PLC so redkost...če pa že so so pa večinoma 0-10V
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.684
6.067
113
pri taščici
Seltron sgc omogoca.nastavitev "zagona"
Pri +30 diference in ustavitve pri pri +20.
Lahko nastavis tudi nocno ohlajanje zalogovnika.
Najbrz se kaj, pa se zdele ne spomnim na pamet kaj bi ti se prav prislo.
Jaz poleti pokrijem.kolektorje. jenpa rea da jih imam nad vrati kurilnice in ne na strehi.
Naj jih sosedje vidijo. Vsi imajo boljse avte, jaz imam pa najvec kolektorjev ;)
Zaradi tega da nima.2m3 kropa v kleti ki pregreva hiso.
Ze tako je vroce.
Danes bi raje stc montiral kot kolektorje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.684
6.067
113
pri taščici
merdzo
Kaj je zate poceni varianta? Najceneje bo najbrz nek adruino in mal programiranja.
Takega imam jaz
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.684
6.067
113
pri taščici
Kako imaš tole narejeno?
Omaro imam priklopljeno kot "radiator", in pozenem črpalko za radiatorje. Sonce mi lahko ogreva tudi zalogovnik poleg bojlerja
V dno in na vrh sem naredil luknje za zracenje, spodaj imam se en ventilator ki ga pozenem po potrebi. Voda tece na dnu v eno "pecko" iz avta, potem pa nadaljuje v "police" ki so bile med predali.
Na policah imam lesene platoje z inox mrezo in papirjem na njej (odvisno kaj susim)
Lahko bi naredil updejt da bi loceno crpalko pognala neka elektronika ki bi tipala temperaturo in vlago v omari in bi se vklapljala glede na nastavitve.
Pa se ne grem tega heca. Vklopim rocno ko je treba, pravzaprav sedaj lahko preko telefona ker imam wifi sobni ternostat (pa Radiatorsko vejo naprej imam seveda zaprto)
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.322
2.008
113
Zivjo

kaj, poleg Seltron, se obstaja za krmiljenje centralnega ogrevanja?
sem kar presenecen, da je tega zelo malo na trgu. Pravzaprav sem nasel samo Seltron in Firšt.
Honeywell gotovo ima kaj, morda Schneider…
Ampak ne najdem.
Ima kdo kako oznako, link, karkoli?
Kaj je narobe s Seltron WDC, boljšega ni za ta denar
 

krava

Majstr
5. sep 2007
3.620
305
83
www.kacnje.eu
Omaro imam priklopljeno kot "radiator", in pozenem črpalko za radiatorje. Sonce mi lahko ogreva tudi zalogovnik poleg bojlerja
V dno in na vrh sem naredil luknje za zracenje, spodaj imam se en ventilator ki ga pozenem po potrebi. Voda tece na dnu v eno "pecko" iz avta, potem pa nadaljuje v "police" ki so bile med predali.
Na policah imam lesene platoje z inox mrezo in papirjem na njej (odvisno kaj susim)
Lahko bi naredil updejt da bi loceno crpalko pognala neka elektronika ki bi tipala temperaturo in vlago v omari in bi se vklapljala glede na nastavitve.
Pa se ne grem tega heca. Vklopim rocno ko je treba, pravzaprav sedaj lahko preko telefona ker imam wifi sobni ternostat (pa Radiatorsko vejo naprej imam seveda zaprto)
Odlično. Imaš tudi kakšno sliko?