Citat:
Uporabnik feler pravi:
Davčna ti ga vzame, in jih sploh nič ne zanima, čeprav ti kot kupec nisi nič kriv. Glede na to da so ti avti novi 20-30% cenejši kot pri uvoznikih potem je že jasno da nekaj ne špila.
Tole sem skopiral iz drugega foruma, vir je bil v financah:
Pri nakupu vozila iz tujini pogosto pride do utaje davka, zaradi česar vam Durs v skrajnem primeru lahko prepove razpolaganje z vozilom
Pri nakupu vozila iz tujine velja previdnost, opozarja Durs. Na področju trgovanja z rabljenimi avtomobili ugotavljajo namreč precejšnjo število davčnih utaj. Gre za prodajne verige, ki z vozili trgujejo mimo uradnih zastopnikov, ključen pokazatelj za pozornost pa je po navedbah Dursa predvsem nizka cena, ki je praviloma nižja od tržne. Če davčna uprava utajo davka ugotovi, kupcu lahko prepove tudi razpolaganje z vozilom, kar je letos doslej storila v 58 primerih.
Kupcem rabljenih pa tudi novih vozil iz tujine Durs tako svetuje, naj pred nakupom opravijo vpogled v register neposestnih zastavnih pravic in zarubljenih premičnin pri AJPES, kjer so poleg sklepov davčne uprave, lahko vpisane tudi pravice tretjih oseb. Vpogled v register je brezplačen in je mogoč preko spletne strani
http://www.ajpes.si/rzpp/ [+] . Kot identifikacijsko številko, ki jo zahteva iskalnik na tej spletni strani, se vpiše identifikacijska številka vozila (VIN), t. i. številka šasije.
Če kupite poceni avto, pazite, da vam ga davkarji ne zaplenijo - poceni ste ga najbrž dobili zato, ker so preprodajalci utajili davek
Davčna uprava je začela pritiskati na kupce avtov z 20 do 30 odstotkov nižjo ceno od tržne. Ti lahko na spletni strani agencije za javnopravne evidence in storitve (AJPES) na podlagi vpisa šasije avta ugotovijo, ali je njihov prodajalec osumljen utaje davka. Če je, davčna uprava (Durs) lahko kupcu avto tudi zapleni.
Gre za tako imenovani sivi trg z avtomobili, v katerem v verigi sodeluje več fizičnih in pravnih oseb iz EU, slamnata podjetja se lahko pojavijo tudi zunaj EU. Gre za verige mimo uradnih zastopnikov za prodajo motornih vozil. Ker se izogibajo dajatvam in davkom, lahko avto v Sloveniji kupite ceneje od siceršnje tržne cene. To je, opozarjajo na Dursu, prvo znamenje, da z nakupom avta nekaj ni v redu.
Poštenost trgovca zdaj lahko preverite
Če Durs ugotovi, da vaš prodajalec v preteklosti za katerikoli avto ni plačal davkov oziroma je bil udeležen pri celotni verigi utaje davka, ga na svoji spletni strani označi, da ima neposestno zastavljene ali zarubljene nepremičnine. Če kupite vozilo pri nepoštenem trgovcu (tudi če so bili za vaše vozilo davki plačani), tvegate, da se vam prepove ali omeji razpolaganje z vozilom ali ga celo zapleni, pravijo na Dursu.
Durs opozarja na trgovce, ne avtomobile
Da se temu vsaj delno izognete, pred nakupom preglejte register neposestnih zastavnih pravic in zarubljenih premičnin pri AJPES. V njem so vpisane zastavne pravice, tudi Dursa, če je premičnina le vpisana v ta register. Podatke dobite brezplačno prek spletne strani (
http://www.ajpes.si/rzpp [+] ). V iskalnik le vpišete številko šasije oziroma identifikacijsko številko vozila. Če je zastavna pravica vpisana, potem se pred davkarji ne boste mogli sklicevati na nevednost. V obdobju od 1. januarja do 20. junija letos je Durs že izdal 58 sklepov o prepovedi razpolaganja z motornimi vozili. Od tega gre za osem avtomobilov višjega cenovnega razreda. Sklepi so vpisani v omenjenem registru.
Če ni bil plačan davek lahko preveriš tukaj:
http://www.avtocenter.si/avto-katalog/?p=CheckCar