API omrežnina, tarife ?

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.648
465
83
Tolmin
Od kje bi lahko pobiral podatke o tarifah omrežnine in to nekako vdelal v "pametno hišo" ?
Predvidevam, da bo to zanimivo za marsikoga, da prilagodi porabo, polnjenje, ...
Našel sem samo eno stran https://www.tarifa.si/ , ki je napravljena "zaradi dobre volje"
SODO, URO, elektro,... ne najdem nič podobnega :(

Nekaj sem že čaral z urniki vendar mi ne upoštevajo praznikov,...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.828
655
113
Od kje bi lahko pobiral podatke o tarifah omrežnine in to nekako vdelal v "pametno hišo" ?
Predvidevam, da bo to zanimivo za marsikoga, da prilagodi porabo, polnjenje, ...
Našel sem samo eno stran https://www.tarifa.si/ , ki je napravljena "zaradi dobre volje"
SODO, URO, elektro,... ne najdem nič podobnega :(

Nekaj sem že čaral z urniki vendar mi ne upoštevajo praznikov,...
Če rabiš zgolj podatek o VT/NT in pa časovnih blokih, je to stvar par template senzorjev v HA. Ne rabiš nobenega API-ja za to.
Realno-časovne cene elektrike pa ne vem koliko so uporabne za končne odjemalce, saj imaš praviloma enako ceno čez cel mesec.

Jaz imam narejenih par template senzorjev v HA ravno za ta namen, če želiš jih sheram tukaj. Trenutno uporabljam samo VT/NT, blokov pa zaenkrat še ne uporabljam (ker v prehodnem obdobju nima veliko smisla).
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.828
655
113
Časovni bloki:

ElectricityGrid_RelativeTariff - relativni časovni blok znotraj dneva (ne upošteva sezone in vikendov, zato so opcije 1-3)
Koda:
{% if (('22:00' <= states('sensor.time')) or (states('sensor.time') < '06:00')) %}
3
{% elif (('07:00' <= states('sensor.time') < '14:00') or ('16:00' <= states('sensor.time') < '20:00')) %}
1
{% else %}
2
{% endif %}

ElectricityGrid_TimeBlock - absolutni časovni blok, to je tisto kar se gleda pri omrežju, vrednosti 1-5
Koda:
{% set is_offday = is_state('binary_sensor.workday_sensor', 'off') %}
{% set is_offseason = (3 <= now().month <= 10) %}
{{ (states('sensor.electricitygrid_relativetariff') | int) + (is_offday | int) + (is_offseason | int) }}

Zakaj imam ločeno na dva senzorja? Ker je lažje tako narediti in ker me načeloma cifre 1-5 niti ne zanimajo, ampak me zanima samo relativno znotraj dneva.



Visoka tarifa

Electricity_High_Tariff - binarni senzor, True = visoka tarifa, False = nizka tarifa.
Koda:
{{ is_state('binary_sensor.workday_sensor', 'on') and ('06:00' <= states('sensor.time') < '22:00')  }}
 

bluub

Fizikalc
9. jan 2008
684
38
28
Če uporabljaš HA sistem poglej na forum evsvet.eu, so dečki kar dodelali skripto za časovne bloke. Mislim da je v temi: HomeAssistant - Pomoč.