Bistvo je predvsem "proizvesti" čim manj smeti. Manj kupovati vsemogoče bedarije samo zato, ker je nekaj v trendu ali pa ker je poceni... Moda, trendi in požrešnost ter "kurčenje" z materialnimi stvarmi je eden večjih problemov.
Sicer brezvezne stvari so del tega, ampak daleč največ smeti je embalaža. Namesto da bi se forsirale steklenice, so jih razenen vinarji in pivovarji vsi uvrgli. Potem imaš še blesarjie, kot so bonbončki v vrečki, notri pa še vsak posebej zavit. Včasih so bile čokolade zavite v papir, danes so v plastiko itd itd...
Naslednji problem je, ker je izdelava plastike na kitajskem prepoceni, reciklirana pa ne gre v ponovno uporabo, pa ne ker se ne da, ampak ker se ne splača. Potem je nekaj konča v sežigalnicah, kar je sicer smiselno, recimo če iz tega proizvedeš drug energent, recimo ogrevanje mesta, ali v termoelektrarnah, kjer na drugi strani privarčuješ na fosilnih gorivih.
Naslednja stvar je odvoz odpadkov v tretje države, npr Afriko, kjer črnci na roke ločujejo baker, zanimive čipe ipd.. Ostalo kam mislite da gre? V glavenem kapital tukaj ne dela prav, in ja krivi smo tudi mi Evropejci, ZDA ipd. Enostavno ker sami ne poskrbimo za 100% reciklažo odpadkov.
Že sam Jadran je zavinjan tako, da človek ne more verjet. Voda sicer zgleda čista, če pa na kakem zalivu na otoku stopiš na kopno, pa božemili, kolko je te ene plastike naplavljene in znešene v podrastje. Ampak skoraj ne verjamem, da je to vse proizvod navtikov, odpadle embalaže od vetra. Doberšnji del sigurno je, ljudje so svinjarji in lažje je metat v morje kot v vrečko in jo nato nest na kopno, ampak toliko ... enostavno je preveč tega. Ni mi pa jasno od kot se to nabere. Ni pa niti od lokalcev niti najmenjšega interesa da bi se vsaj večina tega potegnila na kup in se tako ali drugače uničila.