Citat:
Uporabnik krengorenc pravi:
Citat:
Uporabnik sumica pravi:
Samo, ne bi bilo mogoče bolje ugotoviti kje mi odteka toliko l olja, če pravite, da se porabi veliko preveč glede na izolacijo in kvadraturo hiše? Ker bom tudi z drugim energentom kuril preveč in bi v bistvu lahko manj?
Edino problem je ugotoviti kje je težava. Termična kamera mogoče, čeprav so kar drage, pa tudi ne vem koliko dejansko pomagajo. Kaj bi še lahko bilo? Odprta klet, s kjer vleče navzgor in jemlje toploto. Lahko bi tudi klet ogreval, samo dvomim, da bi kaj pomagalo.
Obstajajo strokonjaki, ki pregledajo sistem, izolacijo, režime in ti svetujejo? Tukaj bi izpustil tistega, ki mi je delal ogravanje, ker jemlje prelahko vse skupaj.
Mislim, da se noræuješ iz nas!!!!
A ti bi 190 m2 ogreval, predvidevam na 22°C in porabil 500 l olja??
Sosed ogreva cca 50 m2, novogradnja , izolirana 10 cm, 18°C
-,(Gorenc pač) 1000 l .
ŠE ENKRAT bom povedal, da si lahko samo zadovoljen z tako malo porabo. Morda pa bi bilo bolje, da razmisliš o prodaji hiše in se preseliš v 70m2 stanovanje, pa boš plačeval ogrevanje več, kot sedaj !!!!
Glej NI realno če vse štima ker pri 35cm izolacije bi hiša morala držati temperaturo brez da bi kaj ogreval (če upoštevaš da povprečna družina in kup elektronskih naprav da od sebe par kW energije).
Taka poraba bi bila realna za "staro" izolacije, torej 5cm stiroporja na betonske zidake. Tam se greješ s cca. 1500l olja na sezono.
Za primer pri nas doma 200m2 površine, en del hiše betonski zidaki, en del hiše vlita betonska stena, manjši del glineni zidaki, 1/4 hiše neometana (gola), fasada je smao omet brez izolacije, proti odprtem podstrešju je 50% samo enostranski pod ometan z notranje strani, 50% pa je gole betonske plate.
Sobni termostat v najbolj mrzlem prostoru ponavadi na 21C, vsi dnevni prostori (kuhinja, kopalnica, dneva soba) so segreti preko 21 stopinj podnevi in okoli 17-18 stopinj ponoči. Nednevni prostori (spalnice, dodatni prostori) so čez dan ogreti na 18-19 ponoči pade na 16C. Dnevni režim je vsak dan od 7h do 22h.
Voda se ogreva (lahko) tudi na olje.
Imamo 2000l cisterno, odkar imamo ogrevanje na tak način (15 let) je še nikoli nismo spraznil v eni sezoni. Vsaj 4 ali celo 5 sezon smo kurili SAMO na olje (preklopni mešani ventil za preklop peči je puščal smo ga zatesnili in nič tikali, nafta je bila poceni in kljub lastnim drvom nismo kurili).
Ko smo kurili na drva je šlo okoli 15-20m2 drv s tem da je bilo kdaj v hiši pretoplo ker ni bilo regulacije na termostat.
Sedaj smo drugo sezono na pametni regulaciji, peči sta dve ena je na olje (15 let star italjanski gorilec s predgretjem in "100%" izgorevanjem) in ena na drva (navaden kotel). Peč na olje se sicer porablja zelo malo (večinoma zjutraj če peč na drva nima več toplote od včeraj). Letošnja poraba olja je nemerljiva (ni spremembe na plovcu), drv je šlo za cca. 6-7m (težko rečem ker se tudi vodo ogreva na drva).
Lokacija je predalski/alpski svet, 550 mnv.
Glede na podatke avtorja teme bi moral porabit 500l olja ali manj.
Sicer pa kolikor razumem ima oljno peč (ki je ekonomična če segrevaš vodo na 90C in to čimveč hkrati) in še zalogovnik. Potem pa nizkotemperaturni sistem (talno gretje). Tu so pomojem že ogromne izgube (ampak 90% teh izgub je v kotlovnici in tam mora biti majkemi 40 stopinj pri taki izolacji. A je slučano kotlovnica (sploh zalogovnik) na neizoliranem delu hiše?!).
Skratka predlogi so preprosti:
- topla sanitarna voda = ločena toplotna črpalka/bojler z dodatno spiralo za solarni sistem, tam 300l bo čisto ok
- talno ogrevanje = nizkotemperaturna toplotna črpalka
- dodatni topli vodi (kopalnica) = el. radiator (grelec v obstoječega) ali kaj podobnega