Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Če nameravaš prebijati nosilno steno je to skoraj misija nemogoče (projekt, gradbeno dovoljenje,soglasja v bloku itd) in drago. Če gre za pregradno (nenosilno) steno - ni težav.
Citat:
Uporabnik Yogi pravi:
V Kranju poznam dve taki stanovanji in sicer eno nad drugim, kjer je bilo potrebno prebiti le strop in napraviti stopnice. Se pravi eno stanovanje se nadaljuje v klet oz. v skupni prostor, drugo pa ima nad/pod seboj identično stanovanje.
Citat:
Uporabnik LeQuack pravi:
Pa sej te socialistične in še starejše gradnje se enrkat bodo podrle, vprašanje je samo kaj bo potem, kdo bo odgovarjal za te smrti in kdo bo na novo zgradil. To se nič ne razmišlja.
Ti je Milan napisal, da potrebuješ gradbeno dovoljenje. V fazi pridobivanja oz. pred vloživijo zahteve za izdajo GD si moraš priskrbet soglasja vseh sostanovalcev, ker posegaš v skupne nosilne dele stavbe.Citat:
Uporabnik sergio pravi:
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Če nameravaš prebijati nosilno steno je to skoraj misija nemogoče (projekt, gradbeno dovoljenje,soglasja v bloku itd) in drago. Če gre za pregradno (nenosilno) steno - ni težav.
soglasja so potrebna? ali je dovolj, da statik potrdi, da je ok, da se naredi preboj?
Evo tvoj citat izraža splošno mišljenje ljudi, ki sploh ne ve, da nima pojma o gradnji. Naredi preboj in ker misli, da se ni nič zgodilo, je vse OK. Mogoče na Štajerskem ne, ampak v Ljubljani ali pa v Posočju, kjer je stopnja potresne ogroženosti v Sloveniji največja, bo pa veselica, ko bo "porukalo" in bo vrli "štemarji" dobili vse na glavo, s tem pahnili v smrt še sosede zgoraj.Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
No ja, če je nosilna stena klasično zidana, s tem ni toliko težav (pri zmerni dimenziji preboja). Malo po pameti + dobra preklada, pa je. Seveda z mnenjem statika, ampak par kolegov je ti počelo, pa nikoli težav. Verjamem pa, da je pri betonskih stenah druga zgodba ...
Oprosti, primerjava z avtomobilom ni ravno posrečena. Ker golf ti je v gradbeništvu majhna hiša, kjer je zasnova konstrukcije večinoma znana, posledično veš kaj delaš. Folk pa dela preboje v stolpnicah, tako malo na palc.Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Lej, nisem trdil, da lahko to delaš kar tako (preberi še 1x, kaj sem napisal), ampak le to, da je stvar načeloma pri klasični gradnji manj problematična. Ko je to kolega počel, je rihtal celo papirologijo. In sem malo zraven škilil, ker morda obstaja možnost, da tudi sam kaj tekega naredim. Ker je bila klasična opečna gradnja, je imel (po besedah sodelujočih strokovnjakov, vzel je neko projaktantsko firmo, da so mu vse porihtali) srečo, da je bila gradnja klasična, ne pa betonske stene z armaturo ipd... Zračunali so mu kako luknjo lahko naredi, kakšna mora bit preklada, ojačitve okoli (če se prav spomnim na obeh straneh betonska stebra z železom noter) in to je to. Če bi bila betonska, bi obstajala možnost (in menda ne prav majhna) da se preboja sploh ne bi smelo narediti ...
Pri avtih je podobno - ko golfu snamejo streho da rata golf kabrio, dobi druge ojačitve, da je dovolj tog za varnostne in togostne zahteve.
Citat:
Uporabnik franci pravi:
Trikratna varnost je le na papirju. Dejansko pa potem razni 'majstori' zafurajo zadeve. Delam v gradbeništvu že 14 let. Kontrola betona. Sem že marsikaj videl, pa še mnogi z Alter-ja tudi. Verjetno potem veš zakaj pišem ta post.
Poleg tega, če ti iz nosilne stene/plošče/name it, izrežeš beton skupaj z armaturo, si zelo verjetno močno vplival na statiko objekta. S tem se ni za šalit. Treba je najprej statika vprašati za oceno, le ta bo verjetno naročil (da se zavaruje, kar je logično) odvzem vzorcev betona in skeniranje armature (pa še kaj bi se našlo!), šele potem pa bi izdal mnenje. Vem pa, da se mnogi temu izogibajo, kre to sploh ni poceni.
Pa še, ravno pred par meseci smo pregledovali nek objekt v LJ, ker je lastnik (objekt je predlani dal graditi nekemu građevinarju po sistemu 'na ključ') pozabil omeniti izvajalcu del, da se bo v objektu vršila gospodarska dejavnost in bo zato potreboval vse papirje, torej poročila geomehanikov, poročila o kakovosti betona,... Izvrtali smo par vzorcev betona (vse podbacilo), sklerometrirali (3/4 podbacilo), preskenirali praktično cel objekt s Ferroscanom in investitor se je dejansko zjokal ob naših ugotovitvah. Namreč 2 stebra v pritličju, 4 stebri v 1 nadstropju sploh nimajo vgrajenih stremen, za posladek pa še, vertikalne vezi v mansardi sploh nimajo vgrajene kakršnekoli armature. Sedaj ta investitor toži građevinarja in nadzornika, ker je objekt že končan, ne more pa dobiti uporabnega dovoljenja. Torej, šlamparija na kvadrat, tako nadzornega kot izvajalca del.
Sedaj pa vprašanje. Ali ti kdo lahko garantira, da so npr v objektu v katerem živiš, vsa gradbena dela bila opravljena tako kot treba? Šlampast je že nadzor (mnogi vidijo le €), največje šlamparije pa zganjajo građevinarji. Torej ni trikratne varnosti. Steber brez stremen je zame bomba, ki čaka na potres.