Ali gre za davčno utajo?

Krokar

Pripravnik
27. jan 2019
80
82
18
V slovenskem podjetju, ki izvaja storitve za slovenske stranke, mi že skoraj vsiljivo ponujajo "možnost sodelovanja preko njihove bosanske podružnice", pri čemer naj bi bil deležen storitve po nižji ceni, saj se na tak način lahko izognejo plačilu DDV v Sloveniji. "Podružnica" ima sedež v Banja Luki na naslovu znanem po tem, da ima tam sedež veliko slamnatih podjetij. Pri tem mi zagotavljajo, da se zame izvedena storitev v ničemer ne spremeni, vsa komunikacija in izvajanje storitve naj bi potekalo izključno preko matičnega (slovenskega) podjetja, podpis pogodbe se izvede v Sloveniji, prav tako se vse kar je s storitvijo povezano vodi v slovenskem jeziku in po slovenski zakonodaji. Preko bosanskega slamnatega podjetja naj bi se izvedlo zgolj plačilo. Torej gre zgolj in samo za to, da naj bi se izognili plačilu slovenskega DDV.

Ker mi tak način poslovanja ni blizu, se za sodelovanje z njimi ne bom odločil. Me je pa presenetila lahkotnost ponujanja storitev ne takšen način. Nikogar pri njih ne poznam, niti z njimi nisem še nikoli posloval. Podjetje sem kontaktiral bolj kot ne naključno, med iskanjem ponudnikov, ki izvajajo takšne vrste storitev. Je mar takšno početje pri nas zakonito, ali se zgolj ne bojijo slovenskih organov?
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Take stvari počnejo vsi večji(bolj uspešni) proizvajalci, trgovci na svetu.
Seveda to ni "fer" ampak kot kaže je precej vlad proti temu nemočna oziroma ne želijo ukrepati ker imajo tudi sami nekaj od tega najbrž.
Sem enkrat bral kako so nekega trgovca obsodili na visoko denarno kazen.
Šlo je nekako takole.
Slamnati trgovec iz davčne oaze je kupil na Kitajskem izdelek za en evro. Prodal ga je našemu trgovcu za 9 evrov, ta pa ga je pri nas prodal za 10 evrov.
Tako je trgovec pri nas plačal DDV od enega evra namesto od 9. V davčni oazi pa od ostalih 8.
Zakaj pa misliš da so vsi slo tajkuni imeli podjetja po Cipru?
Ko se pogovarjaš o mrd prometu so take zadeve "uspešnim" poslovnežem samoumevne.
In tako se lokalni fursi uspešno ukvarjajo z davčnimi utajami upokojenih prodajalk ki ob sobotah prodajo košarico ali dve zelenjave ali travniškega cvetja.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
Se mi zdi, da marsikomu tukaj ni jasno kako deluje DDV …

Avtorju: daj pozanimaj se pri svojem računovodij in naj ti razloži samoobdavčitev. DDVju se ne boš izognil - razlika je le v tem, da ga ne rabiš “predfinancirati” in da bodo “Bosanci” imeli, zaradi ugodnejše davčne politike v Bosni, “več”, ker je dol manjši davek na dobiček.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi in Grestr

Krokar

Pripravnik
27. jan 2019
80
82
18
gr69, jaz sem v tej zgodbi stranka oz. končni kupec. Če bi se za storitev odločil preko njihovega slovenskega podjetja, bi me to stalo npr. 10000 €, če pa preko "bosanske podružnice", pa zgolj 8000€. Kako se pri tem ne bi izognili plačilu DDV, mi ni čisto jasno. Je pa res, da se na davčne zadeve ne spoznam popolnoma nič.
 

Grestr

Fizikalc
Izključen uporabnik
6. jun 2016
495
142
43
Njihova storitev te stane recimo 10.000€ ( okrogla cifra za lazje preracunavanje )
Ce dobis racun iz .si bo le ta visok 12.200€ 10k + 22% DDVja
Ce ta isti račun pride iz .bh bo visok 10.000€ ker bo brez DDVja, ampak bos moral delat samoprijavo oz samoobdavcitev in placat ddv v visini 2200€ torej zate nobene razlike, edino ce te bo racunovodstvo osmodilo zaradi dodatnega dela.

Kar pa se tice izdajatelja racuna .... ce imajo v 10k€ 5k€ zasluzka, bodo na ta zasluzek placali:
V .si 17% za procent nisem cisto preprican, da je pravi
V .bh 10% ... tako pise znedic na jumbo plakatu
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
10 k sestavljeno iz storitev + DDV (8.196,- EUR + 22% (1.803,- EUR) = 10.000 EUR) in si tako predfinanciral DDV, ki ga sicer dobiš "vrnjenega od države" ob mesečnem obračunu DDV ozr. si ga vračaš s prodajo "blaga ali storitev" končnemu potrošniku.

V "bosanskem" primeru, pa teh 1.803,- EUR izkažeš zgolj skozi "knjige" - ne rabiš suhega keša, da posla spelješ.

Ampak kot sem rekel - tvoj računovodja ti bo že znal bolj točno objasniti.
 

Krokar

Pripravnik
27. jan 2019
80
82
18
Še vedno ne razumem. Kot rečeno, jaz sem kupec. Fizična oseba. Nimam svojega računovodje.

Če pri slovenskem podjetju naročim storitev, me to stane 8000€ + DDV (recimo zaokroženo 2000€) = 10000€. Sloveniji podjetje torej plača 2000€ DDV.

Če pri slamnati bosanski podružnici istega slovenskega podjetja naročim isto storitev, za njo plačam zgolj 8000€. Sloveniji podjetje ne plača nič, ker to podjetje dela ni opravilo pri nas. Čeprav ga v resnici je.

In s tem naj bi bilo vse ok?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Malo ste ga zmešali....ni podjetje, ni nobene samoobdavčitve....
On bo plačal 8k EUR in to je to. Država bo oškodovana, kot končni uporabnik pa lahko na kraju utrpiš škodo tudi ti, saj boš moral v primeru neustrezno urejene storitve, vse urejati z bosansko podružnico, tudi jamčevanja so po njihovih zakonih, ipd..
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Dokler imajo Snežič, Janša in Bačovnik v BiH svoje firme, je vse OK:
Ja samo oni imajo tudi Snežica pa Biljano al koga že dol. Krokar pa nobenega.
Rekel bi da so tvoji našteti krokarji, avtor pa miška katerega krokar lahko snede. (Pošlje FURS v kontrolo).
A bo to gotovinska transakcija "brez računa" ali bo na računu prikazan DDV?

Če bo prikazan DDV, potem ne vem če lahko FURS karkoli avtorja obdolži.
Saj ko kupujemo kot fizična oseba na AliExpress tudi še ni bil na nobenem računu prikazan DDV. Al se motim ?
 

Grestr

Fizikalc
Izključen uporabnik
6. jun 2016
495
142
43
racun za 8k€ od Aliexpress???
a ni nekje ne Alterju tema, ko se folk buni da mora na 25€ kitajskega cheap shita plačat DDV carino pa se posredovanje pošte?

Kar pa se tiče avtorja .... ja je pa precej zanimiv in dvomljiv način poslovanja, da bodo končnemu kupcu račun za storitev opravljeno v Sloveniji izdali račun v Bosni. Minimalno, če je sploh dovoljeno, mora račun vsebovat bosanski DDV
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Saj ko kupujemo kot fizična oseba na AliExpress tudi še ni bil na nobenem računu prikazan DDV. Al se motim ?
Na računu od prodajalca seveda ni slovenskega DDV, ker DDV plačaš naši državi pri uvozu (+ stroške postopka in nad 150€ vrednosti še carino). Izjema so zaenkrat pošiljke pod 22€, pa še tega bo kmalu konec.

Seveda so razlike ali gre za blago/storitev, glede na kraj opravljene storitve, itd... Situacije z bosno sicer ne poznam, ampak glede na to da ti prodajo kot fizični osebi, bi moral najbrž po reglcih plačat vsaj bosanski DDV če ne že našega. Vprašanje pa kaj še zmutijo zraven.... Zna bit pa v tem primeru zanimivo uveljavljat kakšno garancijo na opravljeno storitev.
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
508
79
28
Cel kup stvari ste zmešal. Rekel je, da je fizična oseba in da bi želel plačati neko storitev. Vse poteka preko slovenskega podjetja (podpis pogodbe in s tem tudi morebitna garancija če tu sploh obstaja). EDINO kar je drugače je to, da bi račun dobil od podjetja iz Bih. On bi nakazal na bosanski trr, plačal nekaj provizije za to nakazilo in to je to. Sam kot kupec ni naredil nobenega prekrška.

Da to podjetja kar takoj ponudijo kot možnost mi je enako zanimivo, kako so dovoljeni jumbo plakati:

1622031879981.png


Če je to dovoljeno je izgleda tudi dovoljeno nudit strankam takšne storitve.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.059
113
39
MB
Tudi ti malo mesas, imet odprto podjetje in praksa ki jo omenja odpiralec teme sta precej razlicni stvari.

to kar ponujajo njemu je prekrsek ze zarad tega ker storitev izvaja drugo podjetje kot ti pol izstavi racun, do davkov se prisli nismo :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: jekleni

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
to kar ponujajo njemu je prekrsek ze zarad tega ker storitev izvaja drugo podjetje kot ti pol izstavi racun, do davkov se prisli nismo :)
Nisi še slišal za podizvajalca ali pa pogodbenega partnerja? Ko naročim okna, mi pripelje in zmontira nek s.p., plačilo pa račun pa je na AJM.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.059
113
39
MB
Iz njegovega posta se ni glih tak bralo :) Zna pa bit to varovalka v primeru pizdarij ja
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Nisi še slišal za podizvajalca ali pa pogodbenega partnerja? Ko naročim okna, mi pripelje in zmontira nek s.p., plačilo pa račun pa je na AJM.
V tem primeru bi to pomenilo, da se za vgradnjo dogovoriš z AJM, pogodbo podpišeš z AJM, montira AJM, plačaš pa podizvajalcu?