akvarij par vprašanj

luka51

Guru
16. avg 2007
14.494
5.790
113
s psom je na dan več dela kot z akvarijem na tedn
smile-1.gif

drugače pa dokle rnimaš poštenega akvarije si nemoreš predstavljat kaj ke to akvarij.
pustimo razne par 10 litrske kič kozarce.
 

Kara_Demz

Pripravnik
7. avg 2007
506
0
16
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
ksz.
Akvari je lep okrasek za stanovanje, ... Še zlasti, če moraš čistit ti in noče tega početi noben drug.
tongue-1.gif

Ej, to si pa zadel!

Že dvakrat sem ga imel, pa obakrat po nekaj letih tudi ukinil, največ iz tega razloga. In obakrat je v hiši nekaj umrlo in je bajta zdaj čudno prazna! (čeprav so otroci pri hiši, da ne bi kdo kaj čudno gruntal!)

Obakrat sem imel problem, kam oddati ribe. Ker niso za v ponev, bolj za gledat.

Se sploh ne grem stavit, po kakšnem letu pavze me bojo že nekako spet prepričali...
priden.gif
.

Ampak dve uri čiščenja na teden je pa pretiravanje! Kvečjemu dve uri na mesec. Za ribe je to velik šok. Če je akvarij pravilno filtriran in naseljen, sploh ni veliko čiščenja.
 
Nazadnje urejeno:

Nobody

is perfect.
18. jul 2007
7.038
30
48
2 uri čiščenja je pretiravanje?

Menjat tretjino vode 450l akvarija, potrgat uničene liste raslinja, posesat dno, krmilnike napolnit.

Če maš 20 literno bučko pol res nimaš kaj delat, ko pa maš 450l akvarij z diskusi pa je to že treba nekaj časa namenit, da laufa kot je treba.
 

Kara_Demz

Pripravnik
7. avg 2007
506
0
16
Ne menjaš vsak teden 1/3 vode v akvariju, ne ga srat! Morda na par mesecev, ne pa na teden! Ti mora ribe fršlok pobrat, enkrat tedensko.

Ne vem, no... , zadnjič sem po 8 letih ukinil 160 l akvarij, kjer so se mi zdrstili celo plecostomusi. Kaj pa vem, odličen zunanji filter in delo z deževnico, resnično, akvarij ni vzel veliko časa za nego.
Ribe so pa v teh 8 letih doživele dve čistki, ko je zatajil grelec in ko je nečakinja stresla zvečer celo piksno hrane noter, pa nihče ni opazil. Če je drugače riba že crknila, je od starosti, vsaj po literaturi sodeč. Vsake pol leta je pa bilo generalno čiščenje, ko je šlo za en ajmer (kakih 10 l) rastlinja v kanto. Ni tako veliko dela z akvarijem
ne-ne-1.gif
.
 

Nobody

is perfect.
18. jul 2007
7.038
30
48
Nebom zaj nekaj pametoval, ker akvaristika ni moje področje ampak vrjemi, da Plecostomus al pa Discus je vlka razlika.

Res, da živijo v podobnem okolju in jih v akvariju lahko imaš skupaj, vendar je Discus še vseeno najzahtevnejša sladkovodna riba za v akvarij.
 

izida

Pripravnik
30. avg 2007
30
0
6
Pa bo kar držalo, da se menjava 1/3 vode na teden. Kako boš pa drugače odstranil nitrat v normalno obremenjenem akvariju (pustimo denitrator ob strani)? Menjavanje vode enkrat na par mesecev za moje pojme niti približno ni zadosti, razen če imaš v npr. 1000 L akvariju samo nekaj manjših rib (ki bistveno ne zasvinjajo vode) in en kup rastlin (da pretvorijo nitrat). V običajnem akvariju, kjer je rib itak preveč, ta hec ne pride v poštev.
Ne rečem, so sistemi, ki laufajo tudi na tak način, kot si opisal svoj akvarij, ampak to je izjema, ki potrjuje pravilo. Redne menjave vode in kvalitetna voda so osnova akvaristike. Manjši šok za ribe je, če jim menjaš pogosteje manjše količine vode, ker se parametri ne spremenijo bistveno.

Zakaj točno pa bi po tvojem ribe pobralo, če bi menjaval 1/3 1x tedensko? Zanima me namreč, na podlagi česa to sklepaš?

Aja pa še glede čiščenja: 2 uri tedensko je že kar nekako maksimum. Saj samo napelješ cev, počakaš, da odteče 1/3 vode, doliješ svežo vodo. Vmes pa mogoče še stare liste na rastlinah odstraniš in očistiš stekla. In to je to (nekoliko poenostavljeno). V eni uri brez problema končaš, če pa nimaš rastlinskega akvarija, pa še toliko prej.
 

Kara_Demz

Pripravnik
7. avg 2007
506
0
16
Če imaš primerno kvaliteto vode in filtriranje kot je treba, imaš vzpostavljen ekosistem, ki je za krajši čas samozadosten - govorim o času nekaj mesecev. Dolivaš izključno deževnico, za nadomestilo izparjene vode. Na podeželju je deževnica prestrežena skozi peščen filter zaenkrat še v redu, v kakšni Lj jo je pa treba poslati še skozi oglje.
Na ta način držiš elektrolite nekje na nivoju, ki ne niha preveč. Če pa menjuješ vodo 1 x tedensko in to kar tretjino volumna, si pa predstavljam, da je za ribo nekaj takšnega, kot da bi se ga vsako soboto ulil v gostilni do vrha, nakar imam dva dni mačka. V ponedeljek, ko je treba iti na šiht, še nisem čisto taprav!
Saj nekajkrat zdržiš, je pa naporno. Ne vem, kako je današnja mladina v kondiciji, za moje čase sem pa že pozabil, kako je bilo.

Akvarij, kot ga opisujem, nima problemov z algami, nitrati, boleznimi. Rastline rastejo, kot je treba. Poginov rib ni.
Pravzaprav so ravno alge tiste, ki ti pokažejo, da se je kvaliteta okolja pokvarila. Takrat šele menjaš 1/3 vode.
 

izida

Pripravnik
30. avg 2007
30
0
6
Kot sem že napisala, zagovarjam menjavo manjše količine (npr. 1/3) 1x tedensko. Namreč ko si omenil "elektrolite", ribe porabljajo mikro- in makroelemente, tako da jih moraš nadomestiti, kar narediš bodisi z vodovovodno vodo (ki jih vsebuje sama po sebi) bodisi z dodatkom ustreznih preparatov (npr. za tiste, ki uporabljamo reverzno osmozo). Ne vem sicer točno, kako je pri deževnici, ker je nisem nikoli uporabljala, ampak kolikor vem, je to voda brez mineralov, torej res le za nadomestilo izhlapele. Torej v nekaj mesecih, ko ne menjavaš vode, ribe nimajo dostopa do stalne količine mikro- in makroelementov, ki pa jih (v povprečno naseljenem akvariju) porabijo precej prej kot v par mesecih.
Nitrate meriš, da veš, da so ok? In filter pri nitratih nima nobene veze, ker dentrifikacijske bakterije potrebujejo anaerobno okolje, torej se naselijo recimo v pesku (oz. raje v mivki), pa še to zelo redko v akvariju, ker mivka ni dovolj zbita, jo prezračujejo polžki ipd. Problem je, da se nitrati akumulirajo skozi čas in če začneš npr. z deževnico, ki ima 0 mg/L, se v povprečno naseljenem akvariju ta vrednost v dveh tednih dvigne že na cca 30 mg/l ali več (posplošujem,odvisno od obremenitve akvarija ipd.). Občutljivejše ribe (npr. diskusi, ki jih omenja Nobody) se ti pri taki vrednosti verjetno že okoli obrnejo ali pa imajo hude zdravstvene probleme. Mimogrede, meja za pitno vodo je 50 mg/l in ta meja je ob mesecih nemenjavanja vode hitro presežena.
Ok, ne rečem, če nimaš skoraj nič rib in ogromno rastlin pa še kakšen denitrator, potem greš lahko kak mesec brez menjave vode, ampak koliko takih akvarijev pa obstaja? Pa vseeno je potrebno nadomestiti mikro- in makroelemente vsake toliko časa. Saj pravim, ne vem, kako lahko to funkcionira v akvariju, velikem 160 L, ampak očitno ti gre, čestitam (ne vem, kaj imate tam v vaši deževnici
d055.gif
). Kot pa sem že omenila, je to bolj izjema.

Pa še glede menjave vode in šoka. To s pijačo je slab primer. Namreč za ribe sam proces menjave ni nek šok: cev noter, cev ven, to je to. Še skrijejo se ne med menjavo vode. Kot sem že prej opisovala, je poanta v parametrih vode, zlasti v nitratu. Poskušaj si predstavljati, kaj je manj stresno: da enkrat na teden zamenjaš 1/3 vode in nitrati padejo z 10 na 7 mg/l ali da enkrat na 3 mesece zamenjaš in nitrati padejo s 50 na 33 mg/l? Razlika je vsekakor večja v drugem primeru, sprememba v kakovosti vode prav tako, zato je to za ribe težje, večji šok. Zanje je najbolj ugodno imeti čim bolj konstantne parametre, kar zagotoviš s pogostimi menjavami vode, sama menjava kot proces pa res ni stresna.
Aja še to: kako potem razložiš fenomen, da se ribe običajno zdrstijo takoj po menjavi vode (isti ali naslednji dan)? Očitno jim menjava paše, ne pa škoduje. Zgolj v razmislek.
 

Kara_Demz

Pripravnik
7. avg 2007
506
0
16
To, kar ti opisuješ, je čista teorija in daleč od praktičnosti v vsakdanjem življenju. Tvoji postopki zahtevajo v ozadju mali kemijski laboratorij s spektrofotometrom za hitre analize. Če si profesionalka in se ukvarjaš z razmnoževanjem ali vzgojo zahtevnejših rib, verjamem, da ga imaš. Povprečen akvarist pa tega nima.
Jaz imam doma spektroskopsko analizo, sicer za druge namene, sem pa med leti 2001 - 2004 iz firbca opazoval tudi akvarij. Analize niso poceni. Potrdile so pa stare resnice, da ga največ biksamo s prekomernim hranjenjem in uporabo vode iz pipe!
Namreč povprečna voda iz vodovodnih omrežij po Slo je alkalnih (pH 7,5 - 8) z visoko karbonatno trdoto. BPK je visoka, za uporabo v akvariju je naj ne bi bilo. Pomeni, da je biološko onesnažena, kar ti povedo tudi nitaste alge, s katerimi ima veliko mojih znancev probleme.

Veš, nitrati niso tako grozen problem, če ni akvarij prenaseljen. Tako kot vsepovsod je tudi tu "čistoča pol zdravja". Ko pa menjaš vodo, je za ribe šok, ker je nova voda vedno bistveno drugačna od tiste v akvariju, po sestavi in po temperaturi. Če bi vse to hotela imeti nadzorovano, postane pa potem res 2 uri na teden (če je dosti!).

Iz mojih izkušenj je deževnica daleč najbolj elegantna rešitev. Probaj!
 

izida

Pripravnik
30. avg 2007
30
0
6
Pa saj akvaristika ni neka znanost. Če poznaš svoje ribe, sploh ne rabiš nobenih testov, da vidiš, ali je kaj narobe. Samo drobna sprememba v obnašanju je dovolj.
Ne vem, katere postopke si imel v mislih, da zahtevajo kem. lab., ampak za navadno meritev nitrata, ki sem ga izpostavila, je dovolj en malo bolj kvaliteten test za akvaristične namene z barvno skalo, ki stane nekaj €. Za bolj natančne analize pa seveda: sky is the limit.

V povprečnem akvariju je ravno prenaseljenost največji problem, posledično pa tudi dušikove spojine, nitrat kot končna. Glede menjave vode pa imam še vedno isto mnenje. V čem je nova voda tako drugačna od tiste v akvariju, če jo menjavaš na redne intervale? Kot sem že prej ponazorila na primeru nitrata, je razlika med sestavo vode v akvariju in nove vode bistveno manjša ob pogostejši menjavi vode. Če podaljšaš interval, se voda v akvariju bolj spremeni in je šok torej večji. Seveda bi bil še najbolj idealen sistem dnevne menjave 5% vode, najbolje kar avtomatizirano, kot imajo nekateri morski akvaristi, ampak problem so kot vedno €.

Aja, omenil si temperaturo, kar pa se da zlahka rešiti, če vodo prej ogreješ, preden jo daš v akvarij. V čem točno se torej sestava toliko razlikuje, da naj se voda ne bi menjala tedensko? Vprašam, ker trenutno se ne spomnim nobenega parametra, ki bi se bistveno spremenil v enem tednu uporabe vode v akvariju in bi tudi tako močno vplival na ribe, da bi bila zanje redna menjava šok.

Še glede deževnice: poceni in lahka rešitev, ampak žal ne na vseh območjih, v bloku sploh ne pride v poštev, kvaliteta pa tudi lahko precej niha (ok, filtri pomagajo). Če že, potem raje izvirska voda, ampak je problem potem nošenje tistih kantic z vodo. Ali pa RO, kjer je pa začetna investicija nekoliko večja, precej odpadne vode, ampak kvaliteta je pa dobra, lahko si narediš točno tako vodo, kot želiš.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.494
5.790
113
akvarij je doma D 110€ je bil kar ni drago.
majster je rekel da se naj do sobote dopoldan suši. :D
tak da v soboto ga sestavim in začnem ciklat
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.494
5.790
113


evo pa je le postavljen. zdaj pa nekaj časa da se scikla pa da se razraste potem pa prilepim še kakšno sliko
 

Stupo

Fizikalc
28. mar 2009
1.334
0
36
Ljubljana
Da malo obudim staro temo: približno pol leta imam 60L akvarij, do sedaj je bilo vse brez težav. Notri imam Žalovalke, somčke, cebre in neonke.
Pred približno dobrim tednom, sem opazil pri neonkah obledelost, oziroma kot da jim del kože manjka. Ena je postala čisto drobna in skrivljena. Kaj bi to lahko bilo, je kakšna možnost, da se ta bolezen pozdravi?
Tretino vode menjam 1x do 2x na mesec. Voda ima naslednje parametre:
Ph = 7,6
KH = ~6-10
No3 = ~100mg/L
No2= ~ 0mg/L
GH = manj kot 10
Prilagam še nekaj slik:




 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Tole poznaš?

Se mi zdi, da boš dobil bolj strokovne odgovore kot pa tukaj na Alterju.

Sem šel gledat pa vidim, da si že spraševal tam. Upam, da ti bo uspelo rešit.
 
Nazadnje urejeno: