OK... Malo preveč komplicirate z vsem skupaj...
Moj nasvet za vse tiste, ki vključujete agregate v hišno omrežje ... ČE NIMATE IZKUŠENJ OZIROMA ZNANJA TEGA NE POČNITE !!!
Agregat se v hišno omrežje vedno vključuje preko "stikala" (najboljše in najbolj sigurno) oziroma kontaktorjev (preverjeno, moteč šume delovanja kontaktorja) ali močnostne elektronike (za enkrat že drago zaradi avtomatskega zagona - potreben UPS).
Najbolje in najenostavneje je, da v omarci z varovalkami pred FID (torej za glavnimi varovalkami Do oziroma prenapetostnim odklopnikom) vežete 1-0-2 (cena od 50-80 EUR), kjer na pol 1 pripeljete npr. agregat, na pol 2 pa omrežno napajanje. Za izvedba je za ročno preklapljanje. Drugače pa to stikalo nadomestiste z močnostnim stikalom.
Pri nakupu agregata vedno velja teorija... Kolikor je odzemne moči + minimalno 25%-50% močnejši. Torej če je povprečna odzemna moč objekta 5kW, morate kupit agregat 0d 6.5-7.5kW. Pri tem je potrebno še upoštevati kakšne porabnike imate ali so kapacitivnega, ohmslkega ali induktivnega značaja. Če imate močnejše 3 fazne motorje (ohmsko induktivni značaj) je skoraj obvezno kupit, v našem primeru, 7,5 kW agregat, zaradi popačenja sinusoide, ki se dogaja zlasti ob preobremenjenem agregatu.
Pri motorskih porabnikih, pa je zelo zelo pomembno tudi s kakšno frekvenco in kakšnim popačenjem sinusoide nam postreže agregat. Če je popačenje sinusoide preveliko (ceneni agregati) nam bo motor sicer delal ampak se bo pretirano grel, ob istem bremenskem momentu, kar pa ni dobro zaradi življenske dobe izolacije navitij.
Kakšen agregat kupujete je odvisno zgolj od vas samih vaših potreb in finančnih zmožnosti. Ceneni agregati (200-500EUR) so zgolj in samo rešilna bilka ki ti pomaga za reševanje nekaj porabnikov za krajše obdobje (beri nekaj ur dnevno). Večji in boljši agregati so ponavadi narejeni za konstantno obrazovanje več dni zaporedoma. Cena le teh pa je dosti višja 1500EUR in dalje... Tukaj je tako kot pri vsem... Vse se začne in konča pri denarju...
Diesel vs. Bencin: Za obratovenje v zimskem casu svetujem nakup bencinskega agregata, za katerega pa je dražje gorivo. Manjši diesel agregati se uporabljajo bolj za gradbišča....
Moje osebno mnenje je tako. Kdor ima svaj nekaj pojma od elektrike in delovanja agregatov (pogonov) naj naredi agregat sam doma. Doma narediš močnejši in boljši agregat za 1/3 nabavne cene iz trgovine.
SVETUJEM PA VAM, DA KDOR NIMA IZKUŠENJ Z POZNAVANJEM ELEKTROENERGETIKE NAJ SE NE LOTI VKLAPLJANJA AGREGATA SAM V OMREŽJE OZIROMA V HIŠNO NAPELJAVO...Če zgrešiš vezavo ti v najboljšem primeru uniči zgolj agregat, v najslabšem pa...