3D lokostrelstvo

kajn

Guru
5. okt 2007
2.733
1.548
113
Iskajoč brata
Zdravo družba,

v zadnjih tednih se je toliko nabiralo v glavi, da sem v petek si vzel prvi dan dopusta samo zase. To je pomeni brez otrok in žene, samo za svojo glavo.
Ko sem užival v dnevu, sem si rekel, da bom hobi opisal še tukaj, če se bo še kdo v njem, ali če še kdo strelja tukaj.

Torej hobi je lokostrelstvo, disciplina je pa 3d lokostrelstvo.
3d lokostrelstvo je disciplina kjer imitiraš lovljenje z lokom. Najbolj močna beseda je imitacija :) Torej greš v organizirano strelišče 3d, ki se nahaja v gozdu :) Tam je postavljenih različne tarče, v obliki živali. Od medvedov, zajcev, ptic, kar se nahaja v naših gozdovih, potem pa imaš tudi dinozavre, krokodile... pač malo manj primerne živali v naših gozodovih :) Razdalja do tarč je različna, pač glede na velikost tarče, je pa redko daljša od 30m. Pomembno je tudi, da se strelja v "vse" smeri, po hribu navzgor, navzdol, med drevesi... pa tudi teren ne omogoča vedno primerne postavitve telesa.

V Sloveniji imamo par 3d strelišč vedno postavljenih. Sam sem bil na strelišču v Begunjah. Tam je postavljenih 36 tarč, ki so nameščene v krožni stezi. Vsaka tarča ima 3 točkovana območja: center, vitalni del in telo. Za vsako tarčo imaš 3 puščice. Če zadaneš s prvo, je to to... :) zapišeš rezultat in greš do naslednje tarče. Cel krog narediš okvirno v 2h. V ponudbi imajo tudi najem opreme / začetni tečaj.... če bi kdo samo prst pomočil, preden greš v nakup

1727076892353.png


Razdalje do tarče so določene z barvnimi količki, ki so postavljeni glede na starost strelca ali vrsta loka, ki ga uporablja. Primer, slikal od tarče nazaj

1727077267076.png

To je super, ker lahko greš na družinsko varianto in so razdalje prirejene za otroške moči in hkrati za odrasle :)

Oprema:

Za opremo rabite lok in puščice :) dobro je imeti več puščic, ker je to terensko streljanje in se zadane vejo, drevo, kamen in jih polomiš... Ni to klasično strelišče, kjer je tarča velika, ozadje urejeno, da "ujame" puščico celo.
Lok imaš lahko osnovnega za 60€, ali makino za par jurjev. Vse sem že videl na terenu. Če boste šli v nakupe, ne kupovati preko spleta, ampak pojdite v fizično trgovino, kjer vam bo prodajalec prodal primeren lok in puščice za začetnika. Tudi glede na moč in velikost telesa je treba pravilno izbrati opremo. Tarče so drage glede na lok, vendar se je splača vzet, ker nisem še našel primerne alternative. Rabiš pa vse 3 stvari, ker preden greš v 3d park, je treba malo potrenirati doma, da ne uničiš vseh puščic na terenu....
Priporočam tudi vpis v lokostrelski klub. Tam boste najhitreje napredovali, ker imajo ogromno znanja + hitro popravijo napake, ki se jih kot samouk priučiš... sam se nisem vpisal, ker nimam časa za navadni trening, ne pa da se bi še vozil 40 min v eno smer do kluba....

Torej, če koga kaj zanima vprašajte. Nimam pa nobene povezave s strelišči, trgovinam ali klubi.... hotel sem samo predstaviti hobij, ki se dogaja v naravi in je super, ko zadevaš centre in dobiš popizditis ko ti gre slabo :)

Še par slik iz terena:
1727078132365.png


1727078156390.png

1727078185035.png
 
27. jan 2022
5.780
2.268
113
To je pač zato, ker je lov z lokom, ki je sicer bolj humana varianta klasičnega lova, v Sloveniji prepovedan.

Sem streljal z lokom "tekmovalno" v klubu dokler ni prišel čas ko bi morali starši investirat par tisoč mark v lastno/mojo opremo. ;) Še sedaj imam puščice nekje v omarah na vikendu.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.733
1.548
113
Iskajoč brata
Sem streljal z lokom "tekmovalno" v klubu dokler ni prišel čas ko bi morali starši investirat par tisoč mark v lastno/mojo opremo. ;) Še sedaj imam puščice nekje v omarah na vikendu.
Ravno zato je ta disciplina super, ker se lahko vsak najde noter... ne rabiš +1000€ za opremo.
Če znaš lahko z doma narejenim lokom zmagaš :) to seveda, če želiš tekmovat....
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

sajkek

Guru
16. mar 2008
34.909
10.313
113
super, ampak ne vem zakaj so tarče živali, nič krive...bi raj imel kaj druga :evil: se mi zdi bolj smiselno v tem času, magar zombije.
mogoče pa probamo. Lok že dalj časa iščem oziroma imam idejo... pa kak samostrel. in podobno.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.311
5.600
113
Jaz bi dodal samo to. Da ne greš v trgovino ampak sam doma narediš domačo nalogo in naročiš preko spleta. Ker v trgovinah pri nas nimajo NIČ. To žalost kaj pa je je pa drago, če gledamo loke. Ajde kako malenkost ok, če maš srečo, da je na zalogi, če ni naročis sam iz AUT in dobiš prej. Če se malo znajdeš dobiš vse informacije kaj in kako, da si nabaviš sam solidno opremo primerne moči in velikosti. Je pa definitivno fajn najprej kje sprobat al boš na ukrivljenem ali sestavljenem pristal.
Jaz sem začel z ukrivljenim, sem bil prepričan da je to to, da je sestavljen za one USA pussije. Da pravi ded more met olimpijski lok. Potem sem pri enem znancu parkrat rukno na sestavljenem. Sedaj sem na sestavljenem in ukrivljen leži že dve leti nedotaknjen :) Ja priznam pussi sem, ker je ful lažje strelat s sestavlenim :)
Da iskoristim priliko :) Če koga zanima ga prodam (Decathlon Club 700 z merkom)

Za tarče so pa tudi več kot primerne alternative. Žakl za žito (ali dva) našopan s starimi cotami brez gumbov in zadrg. Go ga prestreliš pa samo novi žakl preko. Ali pa kupiš rezervno vrečo za tarčo in jo napolniš. Pazit moreš samo, da ne pustiš na dežju, ker je ne posušiš več. Če si na ukrivljenem rekreativnem je ne prebiješ. Tudi z 30 funtnim sestavljenim nisi blizu temu, da bi prebil, pa že to je premočno za začetnika. Ko pa strelaš z večjimi močmi pa tak veš kaj delaš in maš neke izkušnje pa se ne sprašuješ več kam strelat.

Pa še nekaj bi dodal. Ko začneš malo bolj strelat bo šel dnar ko keks. Ko vidiš kaj vse bi blo fajn met zraven še :)
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.733
1.548
113
Iskajoč brata
Samostrel velja ali mora bit lok?
Videl sem ljudi tudi z samostrelom, vendar na amaterskem nivoju/tekmovanju.
Je pa pametno predhodno vprašat na strelišče koliko funtov prenesejo tarče.

Drugače moraš sam kar "doktorirat" da si kupiš primerno opremo:
  • Vrsta loka
  • moč loka
  • primerne puščice glede na lok in velikost človeka
Da pravilno zbereš tole, je kar nekaj čtiva za pogledat.

Jaz streljam s primitivnim in instinktivnim lokom, zato nimam nobenih dodatnih stroštov, razen puščic.... te pa občasno na terenu pokajo

luka51

kje streljate? Tudi kaj 3d?
Koliko želiš za lok? ima kaj opreme gor? funtaža?
 

B81

22. jul 2007
36.303
10.120
113
Zdaj, ce imas tarco doma in en profi samostrel za jurja+, mogoce vseeno malo cudno zgleda :evil:
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.311
5.600
113
kje streljate? Tudi kaj 3d?
Koliko želiš za lok? ima kaj opreme gor? funtaža?
Nisem se še spravil na poligon, ne najdem časa, je pa v planu. Zadostim vsem potreban doma.
oprema je ta na loku:
Pa zdi se mi, da imam nekaj puščic. To bi mogo pa pogledat, ker se ne spomnim s katerimi sem takrat streljal. Vse skupaj dam za lepo okroglo cifro 100€
 

luka51

Guru
16. avg 2007
14.311
5.600
113
uf, rabit hole torej.
Taki, da si nemoreš mislit :)
Ko rukneš v nek cenejši sestavljen lok 300€ ali več si šele začel. Pol so puščice po 4€ komad ali več, pa sprožilec tam 50€ pa gor odv kaj vzameš. pa razni stabilizatorji, pa merki, pa ležišče, pa torba za opremo, pa preša za lok (če maš sestavlenega), pa orodje za puščice, da si popravlaš peresa, razni pripomočki za lok nastavit, pa tarče, in nevem kaj še vse. Pol začneš YT gledat pa vidiš kaj majo oni usa hilbiliji. pa vidiš da si ti p dim in bi to mel. pa vidiš da je samo jeben merek par 100€, pa lok jurja al pa dva.
Jaz sem z zgoraj našteto Decathlon opremo začel. Nimam kaj rečt. Super zadeva za ta denar. Samo me je compound potegno not. Sem trenutno na skromnih (za lokostrelstvo) 700€ opreme nekje, pa nimam nič posebnega niti nobene priznane firme vse bolj osnovno. Me vsake tolko potegne in že mam kaj v košarici za 1000+ pa pol razum premaga :). in so taki cikli vsake tolko.
 
  • Wow
Reactions: sajkek

kajn

Guru
5. okt 2007
2.733
1.548
113
Iskajoč brata
Lahko te potegne v zgoraj opisano luknjo....

Jaz imam samo lok, na katerega ne moreš nič našravfat :)
Od opreme sem pa kupil samo za peresa limat, da lahko doma delam lesene puščice... pa seveda rezervne kose za puščice
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek