fiksni objektiv in uporabnost

stop

Majstr
5. sep 2007
3.203
397
83
Las Vegas
Sem začetnik, ki želi kupiti DSLR predvsem za slikanje družinskih portretov in 6 mesečnice, morda kakšna skupinska fotka npr 3 ljudi. Ponavadi ljudje za začetek kupijo kit komplet z 55mm objektivom. Sam razmišljam da bi kupil čim boljši, svetel fiksni objektiv, čeprav na račun manjše udobnosti.in skušal s tem delati čim lepše posnetke ( všeč mi je bokeh efekt) Zanima me kako so takšni objektivi uporabni za hobi fotografa ali je en sam fiksni objektiv le premalo. Zanima me tudi možnost snemanja HD filmov. Recimo da dam za objektiv cca 400-500€ je to dovolj?
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.600
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
problem 50 mm je ta, da je na crop faktorju velikosti senzorja to precej več in je precej bolj zaprt - se precej pozna, sam veliko delam s fotoaparati polne velikosti senzorja in lahko fotkam tudi po 3 ljudi skupaj s tem istim objektivom.

predlagam, da kupiš npr. 35 mm fixnega, če bi res rad fiksno zadevo, je pa res, da če bi rad fiksne objektive, je potrebnih več objektivov.

kot je napisal predhodnik, bi za začetek Tamron 17-50 znal res biti zelo uporabna zadeva.
smile-1.gif
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.287
3.690
113
davorinm.wordpress.com
Še bolj vsestranski je 17-55 x 1,6


Za portrete je najbolj primeren cca 80 - 100 če se ne motim.

Jaz ne bi kupil fiksnega 35mm. Mogoče kdo drug bi...
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.600
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
no glej, bom pa tako povedal.

vsakemu začetniku bi dal najprej v roke fotoaparat z objektivom nekje na 50 mm. fiksen. in naj se uči, dela, raziskuje. in ko bo človek tako začel prinašati res dobre fotke, takrat je mogoče čas za korak naprej.

verjemi mi, koncept deluje - tako sem naučil fotkat sestro, bivšo in sedanjo ...
wink-1.gif
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.287
3.690
113
davorinm.wordpress.com
Se strinjam. Ampak z vidika keša pa ni racionalno.... Potem bo pa kupil nek upgrade 17-50 2.8 od katerekoli firme, pa 35mm skoraj ne bo več uporabljal, oz. zelo redko.
smile-1.gif


Jaz sem si takoj kupil 50 1.8, ker je bila poceni in ker je relativno dobre fotke delala. Sem se igral s tem objektivom ufff...in tud verjetno še največ naučil. Zato pa tudi danes znam verjetno še najbolje portrete fotkat...oz. imam feeling, da mi to ratuje. Ko sem kupil 17-50 tamrona, 50-ke nisem več uporabil skoraj nič. (predvidevam, da ne bo fotkal nočnih koncertov
grin1.gif
)
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.287
3.690
113
davorinm.wordpress.com
Ampak fotkaš pa vedno podobne zadeve na šihtu.
smile-1.gif


Če bo hotel fotkat kako pokrajino, bo s kit objektivom bolj crap naredil.
smile-1.gif


PS: Lahko daš meni ostale objektive, če jih ne rabiš
grin1.gif
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.287
3.690
113
davorinm.wordpress.com
Slabši image quality ima verzija s stabilizatorjem. Pa ko sem fotkal y VC verzijo je bil stabilizator reees glasen. :S

Takrat, ko sem jaz kupoval je bila razlika v ceni 150 EUR. Sem raje vzel cenejši non-VC, ki naj bi še boljše fotke delal. Je en obsežen review kjer primerjajo oba objektiva do potankosti.
 

nekdo

Pripravnik
22. jan 2008
949
2
16
Po kakšnih osmih letih fotografiranja z digitalnimi aparati sem se spomnil, da imam v omari analognega Olympusa z štririmi Zuiko objektivi.
Adapter Olympus/Canon je naročen, me pa prav zanima, za koliko bo (v ostrini) Olympus 50mm, 1:1.4 povozil Sigmo 17-70, 1:2,8-4?
Se mi dozdeva, da hudo...
 
Nazadnje urejeno:

masevc

Guru
2. sep 2007
3.449
865
113
ksz

na tem mestu bi mu tudi jaz svetoval fiksnega. Za njegove potrebe za začetek 35mm (za crop), nadgradi pa lahko s 50 1,8 / 85 1,8 v nadaljevanju.
Marsikaj sem že kupil od objektivov (in tudi prodal potem
smile-1.gif
), glede na nasvete forumašev, no sedaj pa 90% fotk naredim s fiksnimi. Zoomi mi ležijo v torbi (za vsak slučaj)
 

nekdo

Pripravnik
22. jan 2008
949
2
16
Me veseli da imaš podobno mnenje, oziroma me veselijo tvoje pozitivne izkušnje s fiksnimi obkjektivi.
Moj Canon ima crop 1,6, torej bom imel pravzaprav 80 mm objektiv, ki bo kar pravi za portrete, kot tudi za kaj drugega.

Ročno ostrenje mi je že dolgo izziv (še iz analognih časov), AF pa pravzaprav spodbuja lenobo in je primeren samo za fotografiranje vojnih operacij.
Pa še pri tej zvrsti fotografije mogoče kakšen vojni dopisnik ostri na roko...
 
Nazadnje urejeno:

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.600
189
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
problem pri krop senzorju je ta, da je okular relativno majhen in ne vidiš (vsaj jaz) kdaj je dejansko res ostro. še pri 5D (mark II) nisem točno videl, recimo pri 7D sem videl dobro.

na drugi strani ima Nikon to bolje rešeno, ker mi je uspelo dobro ročno ostriti tako na krop fotoaparatu (D300s) kot na D3s/x ...

@Ynos: če AF spodbuja lenobo, prav tako zoom objektivi spodbujajo lenobo. mal pozoomaš in imaš boljši kader. s fiksnim pa spodbujaš inovativnost in izvirnost, ker so zoom tvoje noge, in ker moraš bolj vizualizirat že pri ogledu kadra ...

EDIT: sej ne, da ne uporabljam zoom objektivov, seveda jih, ampak fiksni objektivi dodajo fotkam nek poseben čar ...
 
Nazadnje urejeno:

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
se pospišem.
Ko sem bil na crop senzorju sem 90% fotk naredil s Sigmino 30 1.4, odlična zadeva. Tudi na FF v večini uporabljam fiksne. Zoom se enostavno ne more primerjati s fiksnimi.
 

ant

Pripravnik
Citat:
Uporabnik nekdo pravi:
Me veseli da imaš podobno mnenje, oziroma me veselijo tvoje pozitivne izkušnje s fiksnimi obkjektivi.
Moj Canon ima crop 1,6, torej bom imel pravzaprav 80 mm objektiv, ki bo kar pravi za portrete, kot tudi za kaj drugega.

Ročno ostrenje mi je že dolgo izziv (še iz analognih časov), AF pa pravzaprav spodbuja lenobo in je primeren samo za fotografiranje vojnih operacij.
Pa še pri tej zvrsti fotografije mogoče kakšen vojni dopisnik ostri na roko...

Potem pa ti predlagam, da kupiš kakšne m42 objektive. Dobri manualni m42 objektivi so npr. pentacon 28 2,8, czj 35 2,4, 50 1,4 oz. 1,8 (czj, pentacon, fujinon, ...), 135 2,8, ....
Jaz ti lahko ponudim 180 2,8 jupiter 6-2
smile-1.gif


LP
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Odlična ideja. Sem tudi sam na začetku obral to pot z m42 objektivi in se tkaoj zaljubil v fiksne. Jaz ti lahko posodim Heliosa 44, mislim, da je 58mm f2, fantastičen objektiv z lepim, kremastim bokehom oz. neostrino..