eKolesa

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.204
1.822
113
Kake so vaše izkušnje s prehodom iz klasike na kolo z el. pomagalom?

Jaz sem zdaj nabavil električnega gorca in moram rečt, da je zadeva popolnoma nov svet. Spravim se v klance/ture/brege, ki bi jih lahko prej samo sanjal (s trenutno kondicijo, močjo in seveda kilcami)....zdaj se samo zapodim in gas. Domov pridem popolnoma premočen, me pa ne v klancih zabija (enostavno prilagajam mojo pripravljenost/trenutne zmožnosti s stopnjo pomoči).
 
  • Všeč mi je
Reactions: sass in jonny77

damirj

Guru
9. maj 2012
4.855
2.097
113
Enaka izkušnja. Še več, na kolo spravim na sedež tudi otroka in tudi z njim grem tudi tja in po takšnih strminah in terenu, kjer prej niti sam nisem upal, kaj šele dodatnih 25kg.. Namen vsega je, da se nekaj gibaš, športnik ne rabim biti in če je to motivacija in razlog, da z nečim športaš, potem je to to.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.712
113
Še bolje je, če to nabaviš tistim, s katerimi kolesariš in se potem na klasiki malo bolj potrudiš.
Jaz sem ga ženi, sedaj pa imajo že vse ženske iz skupine s katero gremo včasih kdaj kam na izlet. Potem res prideš premočen domov. Sedaj prideš domov premočen zaradi drugih razlogov in ne zaradi posebno težke rekreacije. Običajno prevelika teža. Imam sicer prijatelja, ki je tudi šel na elektriko, baje full gara na elektrike, le kilce lepo pridobiva.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in jonny77

damirj

Guru
9. maj 2012
4.855
2.097
113
Pozabljaš da tisti z več kg se pač ne morejo it kolesarjenja 100km, kot si ti to misliš. Vsaj ne da vmes umrejo 6krat. In eno je ravnina drugo pa premagat 500m višincev. Po ravnem pa lahko elektriko itak izklopiš. S tem začneš, ko se čutiš primernega za klasiko, potem greš na klasiko.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.237
725
113
Super zadeva. Odpre nove perspektive.
Sram vas bilo...

Tudi jaz sem kupil e-kolo za ženo....za vsak slučaj, da se bo z mano vozila...
Potem sem ji pa specialko dal za pelat....
Noute verjel...niti usedla se ni na e-kolo....pobasala je specialko in zdaj že drugo sezono na specialki naredi po 3000 km
Pa nima ravno 20 let...ampak 48.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.237
725
113
Ne 100....

Tudi 1000 višincev sva že naredila skupaj v 1 dnevu...
Takih s 300-500 pa ni za preštet
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.855
2.097
113
Prej izjema kot pravilo. Večina ljudi bi prve 3 mesece specialke preklinjala in hodila kot z vrečo krompirja med nogami. Sicer pa vincent piše o gorskem e-kolesu, predvidevam da se zato tudi vozi po terenu kjer s specialko ne greš niti peš.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.391
5.898
113
pri taščici
Nama je enkrat uspelo priti na Bled (in nazaj) . Brez elektrike, s trekigom. Za cesnjo na trto sva sla še v vintgar.
Doma sva imela vrece krompirja med nogami. Z visinci sem ji pa dal cez usesa po solcavski razglednii poti, na Pavlica in v Logarsko ter nazaj do Ljubna.
Sam osebno sem pa guznil na Kum. Enkrat avgusta.
Proti domu so me krci v nogah, da sem ze skoraj obupal ko sem se valjal po bankini..
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.204
1.822
113
No..OK....Jo bom pa v zahvalo s kolesom na Brezje pelu...

Samo dec..ne mi s kolesom okol oltarja!

Šalo na stran..kdor je natreniran, bo komot 'preživel' z navadno specialko. Če ni prilike redno biciklirat imaš pa vedno problem se spravit nazaj..moj primer za letos: Se odločim, da je čas da spet začnem več pedalirat (specialko itak), grem mojo turo -> Horjul -> Suhi dol -> Smrečje-> in čez Šentjošt nazaj...ravno 50 km (in 750 višincev)..cca to kar jaz rabim. Prvič sem obrnil že na pol klanca nad Horjulom, v drugo prilezem do Suhega dola, v tretje pridem do Smrečja (ne z lahkoto a prilezem), potem še enkrat..ko že gre dobro. Nato morje, po morju malo se ne da, malo ni prilike, še kako vreme..poka..3 tedene pavze..grem na kolo..eto..spet prvi klanec zakuhal in obrat domov...v tretje le do Smrečja...nato spet morje, 3 tedenska pavza..in opet na nuli.
Pa nikako da krenem :valjamse: ...lahko je gonit bicikel ko maš kondicijo, moč, ko ti gre..a jebe.na muka, ko si zanič...in če ni možnosti vsaj 2 x tedensko it na kolo bolj spominja na mučenje kot uživanje.
Z elektriko? Prvi klanec daš čez s pomočjo, torej boš peljal še drugega..s pomočjo seveda, a ker te ne sesuje greš še na tretjega...tako si brez kakršnekoli kondicije 2 uri na kolesu in fino zgonjen, drugače bi bil pa v eni uri nazaj prekurjen. Če maš gorca pa spotoma zaviješ še na kak kolovoz in rukneš dol hrib, ki se ob tem pojavi.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.237
725
113
Samo dec..ne mi s kolesom okol oltarja!

Šalo na stran..kdor je natreniran, bo komot 'preživel' z navadno specialko. Če ni prilike redno biciklirat imaš pa vedno problem se spravit nazaj..moj primer za letos: Se odločim, da je čas da spet začnem več pedalirat (specialko itak), grem mojo turo -> Horjul -> Suhi dol -> Smrečje-> in čez Šentjošt nazaj...ravno 50 km (in 750 višincev)..cca to kar jaz rabim. Prvič sem obrnil že na pol klanca nad Horjulom, v drugo prilezem do Suhega dola, v tretje pridem do Smrečja (ne z lahkoto a prilezem), potem še enkrat..ko že gre dobro. Nato morje, po morju malo se ne da, malo ni prilike, še kako vreme..poka..3 tedene pavze..grem na kolo..eto..spet prvi klanec zakuhal in obrat domov...v tretje le do Smrečja...nato spet morje, 3 tedenska pavza..in opet na nuli.
Pa nikako da krenem :valjamse: ...lahko je gonit bicikel ko maš kondicijo, moč, ko ti gre..a jebe.na muka, ko si zanič...in če ni možnosti vsaj 2 x tedensko it na kolo bolj spominja na mučenje kot uživanje.
Z elektriko? Prvi klanec daš čez s pomočjo, torej boš peljal še drugega..s pomočjo seveda, a ker te ne sesuje greš še na tretjega...tako si brez kakršnekoli kondicije 2 uri na kolesu in fino zgonjen, drugače bi bil pa v eni uri nazaj prekurjen. Če maš gorca pa spotoma zaviješ še na kak kolovoz in rukneš dol hrib, ki se ob tem pojavi.
Življenje ni potica...

Kondicija tudi ne pride sama od sebe...
Kile za v kanc so smrt...
Vse je v glavi....
Jaz do 3 leta nazaj nikoli nisem tekel dlje kot 2-3 km...lani 2 x 21 v lastni režiji..razdalij 10-12-15 km...kolikor hočeš...ampak to pozimi...ko ni vroče...kolo sem tudi resno obudil 2 leti nazaj...pa škoda je kolen za tek, če se lahko s kolesom pelješ...

PS 51 let mam
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77 in Pepe

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.712
113
Načeloma vsakemu svoje, konec koncev gre za rekreacijo in se malo hecamo :fredi:.
Jaz sem sicer kako leto starejši od blablaja in sem letos, ko sem menjal kolo mogoče za trenutek pomislil tudi na elektriko. Ampak najbolj realna moja omejitev je čas. Če grem hodit na na bližnji hrib s 400 višinci, rabim dobro uro, ker je nekaj minut še do izhodišča. Varianta neposredno v bližini je še ena, tam je 600+ višincev. Če odtečem 7 - 10 km, porabim nekaj minut manj, napor pa je večji od prve variante. Če grem kolesarit za dobro uro z navadnim kolesom, tega po naporu ne morem doseči. Rabil bi daljšo aktivnost. Za električno kolo pa še daljšo. Če greva z ženo skupaj, ona na elektriki, seveda crkujem. Na vrhu kakega hriba me mora počakati. Če bi imel še jaz elektriko, bi pa jo jaz čakal. Nisem videl smisla.
Vzamem pa njeno kolo za v trgovino :D
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Samo dec..ne mi s kolesom okol oltarja!

Šalo na stran..kdor je natreniran, bo komot 'preživel' z navadno specialko. Če ni prilike redno biciklirat imaš pa vedno problem se spravit nazaj..moj primer za letos: Se odločim, da je čas da spet začnem več pedalirat (specialko itak), grem mojo turo -> Horjul -> Suhi dol -> Smrečje-> in čez Šentjošt nazaj...ravno 50 km (in 750 višincev)..cca to kar jaz rabim. Prvič sem obrnil že na pol klanca nad Horjulom, v drugo prilezem do Suhega dola, v tretje pridem do Smrečja (ne z lahkoto a prilezem), potem še enkrat..ko že gre dobro. Nato morje, po morju malo se ne da, malo ni prilike, še kako vreme..poka..3 tedene pavze..grem na kolo..eto..spet prvi klanec zakuhal in obrat domov...v tretje le do Smrečja...nato spet morje, 3 tedenska pavza..in opet na nuli.
Pa nikako da krenem :valjamse: ...lahko je gonit bicikel ko maš kondicijo, moč, ko ti gre..a jebe.na muka, ko si zanič...in če ni možnosti vsaj 2 x tedensko it na kolo bolj spominja na mučenje kot uživanje.
Z elektriko? Prvi klanec daš čez s pomočjo, torej boš peljal še drugega..s pomočjo seveda, a ker te ne sesuje greš še na tretjega...tako si brez kakršnekoli kondicije 2 uri na kolesu in fino zgonjen, drugače bi bil pa v eni uri nazaj prekurjen. Če maš gorca pa spotoma zaviješ še na kak kolovoz in rukneš dol hrib, ki se ob tem pojavi.
Saj veš kako pravijo, ko si bolj natreniran, ne gre lažje, samo hitreje ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: cappy

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.391
5.898
113
pri taščici
Vseeno pazimo tisti ki smo zabusaval.predolgo, da nas kaksno srce ne izda. Znanca je na Črnivcu. V smrt. Star dobrih 40 če se ne motim.
Na kolesu gor, v trugi dol.
Mislim da bi ga moral BLABLABLA poznat.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Vseeno pazimo tisti ki smo zabusaval.predolgo, da nas kaksno srce ne izda. Znanca je na Črnivcu. V smrt. Star dobrih 40 če se ne motim.
Na kolesu gor, v trugi dol.
Mislim da bi ga moral BLABLABLA poznat.
Imel se kaksno drugo situacijo/bolezen? Kar tako na kolesu ne bo nobenega pobralo, ce bo dejansko zdrav in primerno hidriran. Ter ce se ustavi, ko se mu zacne mraciti...