Zobozdravnik, ki razume svoj posel

Neo2022

Zelenc'
11. mar 2022
22
4
3
Zdravo
Imam 2 amalgamski zalivki za zamenjat. Moj zobar to dela po kavbojsko. Kolikor vem, je pri zamenjavi teh plomb biti posebej previden in imeti ustrezno opremo, saj drugače se naredi več škode, kot koristi. Mogoče ima kdo kake izkušnje za dobrega zobarja, ki to naredi kot treba?
Maribor in okolica.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Še moj "stare šole" zobar je nehal delat amalgamske zalivke, tako da močno dvomim da kdo še to prakticira v MB. Niso pa to neke SF zadeve.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Amalgam se iz najrazličnejših vzrokov (živo srebro v njem) ukinja oz. celo odsvetuje/prepoveduje. T.i. bele zalivke so že splošna realnost, nobene potrebne opreme, razen lučke za strjevanje in pazit, da je podloga (zob) čist in suh. Pa še trenutno vsi odlično služijo z doplačilom - mislim da je sedaj 1.1.2025 rok ko gredo bele zalivke pod "socialo".

Zdaj dejansko sploh ne vem kaj rabiš - amalgam ven in nov not, al amalgam ven in "bele" not?

Me res zanima kateri je to. ;) Lahko daš na ZS?

Ker moj je do lani točno tako delal kot opisuješ, letos pa me je napizdil, kateri butelj mi je dal not amalgam. :oops1:
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.771
2.655
113
Amalgam se iz najrazličnejših vzrokov (živo srebro v njem) ukinja oz. celo odsvetuje/prepoveduje. T.i. bele zalivke so že splošna realnost, nobene potrebne opreme, razen lučke za strjevanje in pazit, da je podloga (zob) čist in suh. Pa še trenutno vsi odlično služijo z doplačilom - mislim da je sedaj 1.1.2025 rok ko gredo bele zalivke pod "socialo".

Zdaj dejansko sploh ne vem kaj rabiš - amalgam ven in nov not, al amalgam ven in "bele" not?

Me res zanima kateri je to. ;) Lahko daš na ZS?

Ker moj je do lani točno tako delal kot opisuješ, letos pa me je napizdil, kateri butelj mi je dal not amalgam. :oops1:
Še enkrat preberi kaj neo sploh sprašuje. Problem je pri odstranitvi starih amalgamskih zalivk, saj se pri odstranitvi sprosti največ živega srebra.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
ja, in britof je poln zobarjev, ki jih je tole pokončalo. In velika večina jih je blazno samomomorilna, ker še kar vztraja pri odstranjevanju tega brez vesoljske opreme.

Vse pa tudi ni treba peljat, no... brusijo jih po ne vem kok na dan tega ven, narod pa nahajpan, da bo kar na fertik zastrupljen, ker mu bodo v intervalu par deset let tri ven zbrusili.

OP
išči s predponami bio in raznoraznimi superlativi, pa boš našel takega, ki "ve kaj dela".
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.771
2.655
113
Jabe pri odstranitvi se sproti dosti več živega srebra, kot med njeno "uporabo". Tako da če že ven daješ zakaj nebi poskrbel da se v brez veze ne zastrupljaš. Če mene vprašaš je pa itak brez veze da jo brez potrebe menjaš za belo.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Malo napihuješ. 15 let nazaj noben še ni imel pojma o "belih" zalivkah - dali so jih samo "filmskim divam".

In če bi ti dobro prebral kaj vprašuje OT:
Imam 2 amalgamski zalivki za zamenjat. Moj zobar to dela po kavbojsko. Kolikor vem, je pri zamenjavi teh plomb biti posebej previden in imeti ustrezno opremo, saj drugače se naredi več škode, kot koristi.

Žal ne znam preko tipkovnice misli brat - govori o zamenjavi, torej kaj: stare ven nove amalgam not, stare ven kompozit not,...? Ja rdeča nit je stare ven in 90% jih ven brusi "po starem", kar seveda za sončke ni ok, ker tak zobozdravnik je nesposoben šalabajzer!

Pa pi.... kje jaz živim?
 

Neo2022

Zelenc'
11. mar 2022
22
4
3
Pa valda, nisem idiot, da bi dal amalgam ven pa spet not. Seveda, zamenjava za bele! Pa mene samo zanima, če kdo ve, ki to počne tako kot treba, ne pa da razvijamo debato zakaj bi to počel. To že vem, samo zobar, ki dela tako kot treba in imate izkušnje, me zanima da grem tja.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Imam eno staro plombo še iz otroštva. Mi ne pade na pamet, da bi si jo dal menjat za belo in mi bo nekdo vrtal po zdravem delu zoba, da odstrani staro plombo in pripravi zob za novo. Ni šanse.
Ta skrb zaradi amalganskih plomb je verjetno spet posledica nove dobe, ko je vse iz prejšnjega stoletja veliki NE in se je treba znebiti (podobno kot cepiv in ostalega)...
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom
Imam eno staro plombo še iz otroštva. Mi ne pade na pamet, da bi si jo dal menjat za belo in mi bo nekdo vrtal po zdravem delu zoba, da odstrani staro plombo in pripravi zob za novo. Ni šanse.
Ta skrb zaradi amalganskih plomb je verjetno spet posledica nove dobe, ko je vse iz prejšnjega stoletja veliki NE in se je treba znebiti (podobno kot cepiv in ostalega)...
To že, ampak ti nisi brskal po googlu kakšne težave vse povzroča amalgamska plomba, zato niti ne veš da jo imaš, nekateri pa za vse svoje težave, iščejo take in drugačne razlage
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Pri tem pa elementarno živo srebro sploh ni kaj prida strupeno. Sto let so ga dajali v zobe, pa to razen nekaj alergikov ni nikogar motilo, pa tudi množičnega umiranja ni bilo zaradi tega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tony in jendomen

Mirc4u2c

Pripravnik
19. okt 2019
102
20
18
Zdravo,

Pozna kdo kvalitetnega in ne najdražjega privat zobozdravnika v Mariboru ali okolici? Ima kdo izkušnje z Benko dental? Po objavah so zelo dobri.

Rabil bi pa komplet servis zob, nevem točno kaj, ampak rabim sigurno več posegov, imam tudi neravne zobe pa nevem, če je sploh smiselno vzeti invisalign.

Prosim za mnenja :)
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.008
5.720
113
blizu močvirne prestolnice
Lahko pa se nebi delali norca in svetovali, da naj veliko žveči al pa je bronhi bonbone, pa se reši plomb:fredi::evil:. Pač jo poje, saj se spomnite kot mulci kako si jo včasih pogoltnil. :evil:
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.365
992
113
Celje
Obišči stran
ja, in britof je poln zobarjev, ki jih je tole pokončalo. In velika večina jih je blazno samomomorilna, ker še kar vztraja pri odstranjevanju tega brez vesoljske opreme.

Vse pa tudi ni treba peljat, no... brusijo jih po ne vem kok na dan tega ven, narod pa nahajpan, da bo kar na fertik zastrupljen, ker mu bodo v intervalu par deset let tri ven zbrusili.

OP
išči s predponami bio in raznoraznimi superlativi, pa boš našel takega, ki "ve kaj dela".

Zaradi situacije (žena delala v zobozdravstvu in dobila diagnozo MS) sem zadnja leta precej prebral tudi na to tematiko, opravili pa smo tudi kar nekaj preiskav na to temo, ki so dale zanimive rezultate. Pač ko imaš težavo iščeš vse možne trigerje za njo. Zadeva ni čisto nedolžna, kot želite tu eni predstaviti. Pa sem daleč od anticepilca ali zagovornika vseh možnih teorij zarote.

Ker sam nimam nekih "čudnih" problemov, se jaz ne bom preveč obremenjeval, ko mi bodo dve, četrt stoletja stari zalivki ven brusili.

Na drugi strani, pa če bi bil jaz zobozdravnik in bi to delal vsak dan, bi sigurno zaradi svojega zdravja uporabil vsaj del te "vesoljske" tehnologije, ker nisem čisto prepričan, da je to samo modna muha. Ker če imaš malce nesreče, se lahko poklopi več dejavnikov in gre potem res lahko kaj konkretno narobe.

A ja, ne trdim, da je MS posledica dela v zobozdravstvu. Lahko pa je en delček zgodbe v mozaiku, ki je privedel do težav.